Tíz év távlatából visszatekintve Szíria történelmébe bizonnyal fekete betűs ünnepként vonul majd be március 15-e. Az eleinte még polgárháborúként emlegetett, hosszú évek óta a regionális és globális nagyhatalmak „proxy” háborújaként zajló, fel-fellángoló fegyveres konfliktus a szakadék szélére sodorta az egykor kulturálisan és gazdaságilag is virágzó országot. Joseph Kassab, a Libanoni és Szíriai Protestáns Egyházak Legfelsőbb Tanácsának elnöke, egyben testvéregyházunk, a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinat (NESSL) főtitkára levélben fordult nyugati partnereihez, európai és amerikai református egyházakhoz a szomorú évforduló alkalmából, megköszönve a testvéri támogatást, amit a háború éveiben nyújtottak, és imádságra hívva a békéért. Egy arab nyelven is sugárzó nemzetközi francia rádióadó beszámolója alapján összegezte a háború pusztítását.
A háború pusztítása számokban
Emberi veszteségek:
- Legalább 388 000 ember vesztette életét a fegyveres konfliktus kirobbanása óta, ami eredetileg a rezsim elleni békés tüntetésként indult.
- Közel 5,6 millió ember menekült el Szíriából, többségük a szomszédos országokban; elsősorban Törökországban, Libanonban és Jordániában talált menedéket. A menekültek csaknem harmada 11 évesnél fiatalabb gyermek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint.
- További 6,7 millió ember kényszerült elhagyni otthonát és az országon belül menedéket találni a fegyveres összecsapások miatt, sokuk mai napig ideiglenes táborokban él.
- Több mint 2,4 millió gyermek esett ki az oktatási rendszerből, immár hosszú évekre.
- 2 millió szír él extrém szegénységben.
- Szíriában 12,4 millió ember küszködik azzal, hogy alapvető élelmiszerhez és napi betevőhöz jusson a Világélelmezési Program felmérései szerint.
- A gyermekek 60%-a éhezik az országban a Save the Children gyermekmentő világszervezet adatai szerint.
- Mintegy 13,4 millió ember szorul közvetlen humanitárius támogatásra az ENSZ felmérése szerint.
- 8 év és 7 hónap telt el azóta, hogy Austin Tice amerikai újságírónak nyoma veszett Damaszkuszban 2012. augusztus 14-én.
- 8 éve és 3 hónapja történt, hogy az úgynevezett Iszlám Állam (ISIS) elrabolta John Cantley brit újságírót Észal-Szíriában 2012. november 22-én.
Vegyi fegyverek:
- 38 alkalommal vetettek be vegyi fegyvereket a szíriai konfliktusban az ENSZ adatai szerint.
A népesség aktuális megoszlása az országon belül:
- Csaknem 20 millió ember változtatott lakhelyet, akár többször is, a befolyási övezetek folyamatos változása miatt.
- Több mint 11 millió ember él a kormányerők által felügyelt területeken, miután a hadsereg szövetségesei, elsősorban is Oroszország támogatásával visszaszerezte a kontrollt az ország területének több mint 70 százaléka felett.
- Csaknem 2,5 millió ember az Iszlám Állammal korábban véres küzdelmeket folytató Kurd Autonóm Adminisztráció felügyelte területen él az ország észak-keleti téréségben.
- Mintegy 2,9 millió ember él Idlib térségében, az ország észak-nyugati részén, amit még mindig az al-Sham (korábban Al-Nuszra Front) nevű szervezet és más fegyveres csoportok tartanak uralmuk alatt.
- Idlib tartományban összességében 1,9 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására, közülük 1,3 millióan túlzsúfolt menekülttáborokban élnek ma is.
- Csaknem 1,5 millió ember él az északi határvidékéken, amelyet a török hadsereg tart fennhatósága alatt szírbarát fegyveres csoportokkal közösen, a 2016 és 2019 közötti hadműveletek eredményeként.
Gazdasági összeomlás:
- 442 milliárd amerikai dollárra becsülték a szíriai gazdaság által elszenvedett veszteségeket már a háború nyolcadik évében – egy 2020 szeptemberében nyilvánosságra hozott ENSZ jelentés szerint.
- Az ország olajiparának veszteségét ugyancsak tavalyi adatok alapján 91,5 milliár dollárra becsülték.
- A háborút megelőzően a napi kitermelés átlagosan 400 hordó volt. Az olajügyi miniszter, Bassam Thome tájékoztatása alapján az aktuálisan kitermelt napi 89 hordónyi olaj túlnyomó többsége, mintegy 80 hordónyi nyersanyag nem a damaszkuszi kormány felügyelete alatt történik.
- 20 amerikai dollár a közszférában foglalkoztatottak átlagos havi bére a szír kormány fennhatósága alá tartozó térségekben, a fekete piaci árfolyam alapján számolva.
- A magánszférában foglalkoztatott munkavállalók havi átlagbére 50 dollár.
- Mindeközben az alapvető élelmiszereket tartalmazó havi fogyasztói kosár költsége egy öttagú család esetében 136 dollár.
- Az öt évvel ezelőtti átlaghoz képest 33-szorosára emelkedtek az élelmiszerárak.
- A háború kitörése óta 60-szorosára nőtt a kenyér ára.
- 300 szír fontba kerül egy tojás, amit 2011-ben még 3 fontért árultak.
Infrastrukturális veszteségek:
- Az áramtermelés és az üzemanyagellátás 70%-a vált működésképtelenné már 2019-re.
- Az iskolák harmadát lerombolták vagy a felkelők/terroristák birtokába került az UNICEF felmérése szerint.
- Az egészségügyi dolgozók 70%-a hagyta el az országot a háború éveiben és az egészségügyi infrastruktúra fele veszett oda, vagy sérült meg.
Református iskolákat mentett meg a bezárástól a magyar támogatás Libanonban
Időközben a református közösségek központjának otthont adó Libanonban is egyre reménytelenebb a helyzet. Az évek óta tartó politikai és társadalmi válságot, a 2020 során súlyosbodó pénzügyi és banki krízist tetézte a koronavírus-járvány és az augusztus 4-i bejrúti robbanás, amely kritikusan érintette a keresztyén közösségeket is. A NESSL libanoni iskoláit magyar támogatás mentette meg a bezárástól, idén pedig új közösségi központ épül a szíriai Aleppó történelmi belvárosában a háborúban porig rombolt református templom helyén.
Nyugati egyházak szolidaritása Szíriában
A Közel-Kelet egyházai a nyugati egyházakhoz fordultak, mert a jelenlegi konfliktus a keresztyén közösségek létét fenyegeti.
A legnagyobb fenyegetést a fundamentalista iszlám megerősödése jelenti a térségben. Időközben megjelent egy militáns, agresszív és intoleráns iszlám, amellyel mi protestánsok, de más keresztyének sem szembesültek korábban a Közel-Keleten. Természetesen a helyzet általában soha sem volt bonyodalmaktól mentes a térségben, és voltak korábban is olyan időszakok, amikor a keresztyéneket brutálisan üldözték. Az utóbbi évtizedekben a keresztyének és muszlimok többsége mégis szomszédként élt együtt és nem fenyegették egymás létét. Mára megváltozott a helyzet. Sok keresztyén abban látja az egyetlen esélyt a túlélésre, hogy Európában vagy Amerikában találjon menedékre, mert félti az életét.
Mit vár a nyugati egyházaktól?
Azt szeretnénk, ha a nyugati egyházak megértenék, hogy mi, közel-keleti keresztyének saját hazánkban szeretnénk élni. Még ha sok keresztyén el is hagyta hazáját, mert menekülni kényszerült, hiszünk abban, hogy Isten akarata, hogy ebben a régióban éljünk, és szeretetéről itt tegyünk tanúságot. Nyugati testvéreinktől azt várjuk, hogy ebben segítsenek minket. Mi, közel-keleti keresztyének modern államokban szeretnénk élni, amelyek elismerik és megvédik a kisebbségek jogait, és ahol minden más állampolgárral egyenlő jogokkal felruházva vehetünk részt a politikai folyamatokban. Nem csupán a túlélés a célunk, hanem pozitív hatással akarunk lenni a társadalomra és ezzel előmozdítani azt.
Részlet Joseph Kassab interjújából, ami a Gustav-Adolf-Werk (GAW) a szíriai keresztyéneket és református egyházakat bemutató, magyarul is megjelent Szabadíts meg üldözőimtől című kiadványában interneten is olvasható és letölthető.
Szabadíts meg üldözőimtől
Kiállás a veszélyeztetett szíriai református közösség mellett
A kisebbségben és súlyos politikai nyomás alatt élő, a szíriai háború miatt tovább fogyatkozó keresztyén közösségek helyben maradásához elengedhetetlen az anyagi és erkölcsi támogatásunk – ezt ismerték fel a nyugati egyházak Európában és Amerikában a fegyveres konfliktus kirobbanását követően a korábbinál is egyértelműbben. Ehhez a szolidaritásvállaláshoz csatlakozott a magyar reformátusság az elmúlt öt évben: személyes látogatásokkal, folymatos kapcsolattartással, tájékoztatással és közbenjárással, imakampányokkal és egyre bővülő anyagi támogatással. A Kárpát-medencei magyar református egyházak közös költségvetéséből, a Magyarországi Református Egyház elnökségi keretének részeként elkülönített közel-keleti segélyalapból és a Magyar Református Szeretetszolgálat adománygyűjtő kampányaiból nyújtott pénzügyi támogatás a helyi gyülekezetek megmaradásában létfontosságú vasárnapi iskolákat, református iskolák diákjait segítő ösztöndíjprogramot, humanitárius segítségnyújtást, valamint a megrongálódott egyházi infrastruktúra helyrállítását és újjáépítését célozza. Mindebben olyan testvérekre és partnerekre számíthatunk, mint az amerikai és skót presbiteriánusok, a svájci, holland, olasz és német reformátusok, vagy éppen a német egyházak segély- és diaszpóra szervezete, a GAW, amelynek szíriai újjáépítési programját 2022-től a korábbinál jelentősebb, immár évente mintegy ötmillió forintnyi összeggel segíti egyházunk saját támogatási keretösszegének nagy részéről lemondva.
Visszatér az élet Szíriába
„Nem tudjuk újjáépíteni Szíriát, ahhoz nincs elég erőnk, de közvetlenül támogatjuk a helyi keresztyén közösségek szolgálatát, mert náluk mások is otthonra találnak" – 2019 március végén népes magyar református küldöttség látogatta meg a libanoni és szíriai református gyülekezeteket, együttműködési megállapodásokat írtak alá vezetőikkel. Az utazás résztvevőit a Közel-Keleten látottakról, a helyi keresztyének helyzetéről, valamint az együttműködés jelentőségéről és további lehetőségeiről kérdeztük.