1. Ott, ahol egykor pásztorok jártak a dombokon keresztül le egészen a Jordán folyóig, egyre kevesebb a legelőhöz jutás lehetősége. A pásztor egész nap a nyájával kell, hogy legyen. Ma a telepesek veszélyeztetik őket, akik lelövik, megölik vagy megcsonkítják a juhokat vagy megtámadják a pásztorokat.
Láttam, hogy Kemal a szikla peremén vezetve a nyájat egész magasra felmegy a domboldalban. Ahogy lassan haladtak a cserjék között egy szomorkás, panaszos dallamot dúdolt a nyájnak, mely visszhangzott a kövek között. Később találkoztam vele, amikor a nyájat hazahozta. „Kemal, mindig énekelsz a nyájadnak?" A nyáj közepén állva mosolyogva válaszolt. „Igen, énekelek a nyájnak. Ismerik a hangomat és amikor énekelek nekik, ők követnek engem és nem kerülnek veszélybe, hanem füvet találnak. A kecskék is – kedvesek és hozzám jönnek – amikor énekelek."
Imádság: Atyánk hálát adunk azért, hogy – a nehéz helyzetben fáradozó munkástól – is állhatatos szeretetedről és gondviselésedről tanulhatunk: köszönjük, hogy vezetsz bennünket, megnyugtatsz minket, biztonságban őrzöl és táplálsz minket testvéreink élettörténetén keresztül. Ámen.
Zsolt. 24,1. Az Úré a föld és ami betölti, a földkerekség és a rajta lakók
2. 1948-ban, a jeruzsálemi német kolónia közelében egy kifosztott házban egy imádságos könyvet talált a St. Andrew's gyülekezet egyik tagja. Mindez az Izraeli függetlenségi háború után történt, amikor a legtöbb egykor palesztinok lakta ház kiürült és a fölöslegesnek tűnő dolgokat kidobták belőlük. „Használt, de megkímélt állapotban lévő imádságos könyv volt, mint, amelyiket megbecsültek. Nem hagyhattam, hogy az utcára kerüljön. 64 esztendővel később megkért, hogy a gyülekezetünk vigyázzon rá ezután. „Egyre öregebb vagyok. Amikor eljön az idő, hogy megváljak a dolgaimtól, ezt a könyvet senki sem fogja értékelni. Remélem, hogy ti megbecsülitek."
Mit jelent ez a könyv? Minden oldala a keresztyén örökség gazdagságát tükrözi. De a legfontosabb, hogy két hívő ember kölcsönös tiszteletéről mesél – ahogy az egyik elismeri és megbecsüli a másikat.
Imádság: Az életünket a szemünkkel és a szívünkkel látottak befolyásolják. A szemünkkel láthatjuk a különbözőségeinket – faji, hitbeli és bőrszín tekintetében. A szívünkkel azonban megláthatjuk, hogyan kapcsolódunk egymással össze. Úr Jézus, arra tanítottál bennünket, hogy megbecsüljük egymás emberségét. Adj jó szemeket, hogy a szívekbe lássunk. Adj jó szívet, hogy az egységet keressük különbözőségeink ellenére. Ámen.
Máté 7,12. Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük, mert ez a törvény, és ezt tanítják a próféták.
3. Claire-nek betlehemi szuvenír üzlete Ráhel sírjának közelében található. Valamikor a forgalmas Pátriárkák utcának volt a része ez Betlehemben. Ma három oldalról is nyolc méter magas válaszfal zárja körbe az üzletet. Ez a rendkívüli intézkedés a zarándokok védelmében történt, hogy Ráhel színt sírjához szabad bejárást biztosítson. Ráhel és Claire „sír-boltja" 500 méterre van egymástól. Claire szavaival: „Azon a napon, amikor felhúzták a falakat, a gyermekeim sírva jöttek haza, mondván 'Anya, élve eltemetnek bennünket!'."
A Tel-aviv-i reptér felé tartva láttam, hogy a válaszfalak és az őrtornyok ugyanabból a szürke betonból készültek. Micsoda állhatatosság – vagy alternatív megoldás lehetetlensége – marasztalja ezeket a családokat az őket körülvevő falak között.
Imádság: Ölelj körül minket/engem hit védőfalával, úgy hogy el tudjuk fogadni a más vallásúakat. Ölelj körül minket/engem a reménység védőfalával, úgy hogy megdöbbentő lehetőségeket fedezzünk fel. Ölelj körül minket/engem a szeretet védőfalával, úgy hogy ne mondjak le a támadókról. Ölelj körül minket/engem a biztonságod védőfalával, úgy hogy megbízhatón, eltökélten és kitartóan munkálkodjunk a világ igazságosságán és békéjén. Ámen.
Jer 6,14-15a. Népem romlását úgy gyógyítják, hogy könnyelműen mondogatják: Békesség, békesség! - de nincs békesség! Szégyenkezniük kellene, mert utálatos, amit tettek. De nem akarnak szégyenkezni, és már pirulni sem tudnak.
Válogatta és fordította: Iszlai Endre
Fotók: Roamincatholicphiladelphia, Frontpagemag