Az utóbbi hetekben azzal került be a hírekbe a Száhel-övezeti ország, hogy a demokratikusan megválasztott vezetést katonai puccs döntötte meg. A káosz következtében a Nigerben egyébként is erős iszlamista jelenlét feltehetően tovább fokozódik majd, amely végzetes lehet a helyi keresztyének számára.
Mohamed Bazoumot, Niger elnökét július 28-án katonai puccsisták távolították el a hatalomból. Az államfőt saját gárdájának tisztjei fogták el, és helyette Abdourahmane Tchiani tábornokot, az elnöki gárda parancsnokát iktatták be államfőnek. Az új elnök ideiglenesen felfüggesztette a köztársasági intézmények működését, lezáratta több napra az ország határait, és éjszakai kijárási tilalmat rendelt el. Az 1960-ban függetlenné vált, nagy kiterjedésű, ám szegény sivatagi országban eddig négy államcsínyt hajtottak végre és számos puccskísérlet hiúsítottak meg. A legutóbbi, 2021. március 31-i hatalomátvételi kísérletet, melynek célja szintén Mohamed Bazoum eltávolítása volt az államfői tisztségből, még sikerült megakadályozniuk a nigeri hatóságoknak.
Niger egy muszlim többségű ország, lakossága jelenleg megközelítőleg 26 millió fő, ennek nagyjából 0,3 százaléka keresztyén, túlnyomó részt római katolikus. Bár az országban hivatalosan biztosított a vallásszabadság, az iszlám a nigeri identitás részét képezi: ha valaki nigeri, akkor muszlim – foglalható össze röviden. Az iszlámról bármely vallásra való áttérést a többségi társadalom árulásnak minősíti, így a keresztyén hitre térők családjuk és közösségük részéről megvetésre és elutasításra számíthatnak. Megeshet, hogy a család kitagadja, elűzi őket otthonról, illetve akár erőszakkal „házi őrizetbe” is vehetik őket. Több megtérő szembesül azzal, hogy az iszlám megtagadása miatti büntetésként megfosztják őket öröklési joguktól, kisemmizik őket – olvasható az Open Doors honlapján. Az üldözött keresztyéneket támogató szervezet minden évben nyilvánosságra hozza a World Watch List elnevezésű jelentését, amely szerint Niger a 28. azon országok sorában, ahol a keresztyének a legtöbb üldöztetést szenvedik el.
Az elmúlt öt évben a Száhel-övezetben rendkívüli módon elszaporodtak az erőszakos iszlamista támadások, a nigeri kormány egyre több terület felett vesztette el az ellenőrzést. Ezeken a vidékeken a dzsihadisták vették át az uralmat. Olyan militáns csoportok vannak jelen a térségben, mint a Boko Haram, az Iszlám Állam Nyugat-Afrika Tartománya (ISWAP) és az Al-Kaida az Iszlám Maghrebben (AQIM), amelyek állandó fenyegetést jelentenek az állami hatóságokra, illetve a keresztyénekre nézve. Az iszlamista ellenőrzés alatt álló határ menti területeken a szélsőséges csoportok erőszakkal lépnek fel a nyilvánosan összegyűlő keresztyénekkel szemben, így azok csak titokban találkozhatnak.
A közszférában a keresztyének diszkriminációval és ellenségeskedéssel néznek szembe. Ritkán tudnak elhelyezkedni az önkormányzatoknál, előléptetésekben pedig csak ritkán reménykedhetnek. A keresztyéneket a hatóságok is akadályozzák abban, hogy összegyűlhessenek, az egyházak bejegyzésének jogi folyamata nagyon hosszú és rendkívül nehézkes. A törvényekből hiányzik a keresztyén szülők megfelelő védelme is, a gyermekfelügyeleti harcokban az esetek nagy többségében a bíróságok a muszlim szülőket részesítik előnyben.
Emlékezetes, hogy 2015-ben a Charlie Hebdo nevű francia lap nyilvánosságra hozott egy Mohamed-karikatúrát, amelyre válaszul zavargások törtek ki Franciaországban. Iszlamista terroristák megtámadták a lap szerkesztőségét, tizenkét személyt megöltek, tizenegyet pedig megsebesítettek. Az ügynek Nigerben is voltak következményei, Zinder, Maradi és Gouré városában, valamint a fővárosban, Niameyben templomokat, keresztyén tulajdonú üzleteket és egy francia kulturális központot ért támadás. Az akkori elnök szerint a zavargásokban tíz ember vesztette életét.
Niger destabilizációja rendkívül hátrányos az ottani keresztyén közösségek számára, mivel a zavaros politikai és gazdasági helyzetben a már említett terrorszervezetek hatalma szemmel láthatóan növekszik. Korábban a viszonylag stabil államhatalom képes volt ugyan kezelni a helyzetet, de a puccs következtében ez könnyen megváltozhat.
A szomszédos országok sem nem nézik jó szemmel a változásokat. Július végén a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) tizenöt országa a puccsra válaszul szankciókat fogadott el a katonai junta vezetőivel szemben. Az MTI augusztus 2-án arról számolt be, hogy Niger nagyobb városaiban – Niameyben, Maradiban és Zinderben – áramszünetek vannak a múlt heti államcsíny óta. Az ország energiaellátása hetven százalékban függ déli szomszédjától, Nigériától, amely a legfontosabb áramellátója. A nigériai áramszállító nem akarta kommentálni az áramkimaradásokat, de egy illetékes arról tájékoztatta a BBC-t, hogy elnöki utasításra állították le kedden a nigeri áramszállítást. Feltehetően ezzel akarnak nyomást gyakorolni az új vezetésre. Emellett a katonai konfliktus veszélye is fenyeget, hiszen az ECOWAS-államok mozgósították hadseregüket, hogy akár katonai erővel helyezzék vissza a hatalomba a demokratikusan megválasztott államfőt. Erre válaszul a nigeri junta is mozgósítást rendelt el. A helyzetet bonyolítja, hogy az ECOWAS-szal, illetve a közösséget támogató Franciaországgal szemben álló puccsisták Oroszország támogatását igyekeznek elnyerni. Moszkva többször is jelezte, ellenez bármilyen katonai beavatkozást Nigerben, amely szerinte elhúzódó konfrontációhoz vezethet az afrikai országban.
Niger szomszédságában, Burkina Fasóban, illetve Maliban is katonai puccsal döntötték meg a demokratikus vezetést még 2022-ben. Az említett országok korábban Franciaországgal és a Nyugattal ápoltak szorosabb kapcsolatot, de a hatalomátvétel után elkezdtek Oroszországhoz közeledni, és a Wagner zsoldoshadsereg katonái is megjelentek a térségben. Niger szerepe többek között azért is fontos Európának, mert az ország a világ hetedik legnagyobb urántermelője. Franciaország is innen vásárolja az atomerőműveihez szükséges nyersanyag egy részét.