2012. március 22. és 27. között az Egyházak Világtanácsa ökumenikus missziói konferenciát tart a Fülöp-szigeteken. A konferencián a világegyház több mint kétszáz képviselője tanácskozik arról, hogy mit jelent ma részt venni Isten missziójában az egész világon. A tanácskozás központi témája az Élet: az a meggyőződés, hogy az egyház küldetése az, hogy az Isten által teremtett életet szolgálja úgy, ahogy arról a teremtés-történet és Krisztus története tanúskodik, az eljövendő Isten Országa reménységében.
A konferencia résztvevői négy kép segítségével keresik a keresztyén misszió lényegét: „A Tűz lehelete" – mit jelent a Szentlélek által inspirált élet-formáló spiritualitás? „A Föld sója" – mit jelent számunkra, hogy Krisztus a társadalom perifériáján élőkkel azonosította magát, és ott jelölte ki szolgálatunk helyét? „Az Élet vize" – mit jelent az evangelizáció a mai, társadalmilag és egyházilag is széttagolt világban? „A változás Szele" – hogyan lehet az egyház hiteles eszköze Isten missziójának?
A konferencia előadói között van Dani Eszter budapesti református lelkész is, aki az evangelizációról tartott előadásában bepillantást adott a világ minden tájáról érkezett résztvevők számára az egyházi misszió közép-európai helyzetéről, különös tekintettel a roma közösségek körében folytatott szolgálatokra. Rámutatott, hogy a misszió Isten egész népének a szolgálata, amely során komoly figyelmet kell fordítanunk arra a helyzetre, amiben közösségeink élnek, és arra is, hogy missziónk teljesítése során az emberi élet minden területét érintenünk kell, a lelki élettől kezdve a gyakorlati élet szükségleteiig.
A konferencia 2012. március 27-én záró istentisztelettel fejeződik be Manilában. Az tanácskozás eredményei bekerülnek abba az állásfoglalásba, melyet az Egyházak Világtanácsa készít elő a keresztyén misszió mai helyzetéről és az egyház küldetését érintő mai globális kihívásokról. Az új missziói dokumentumot a tervek szerint az Egyházak Világtanácsa 10. Nagygyűlésén mutatják be a dél-koreai Buszánban.
Gonda S. László
A konferencián egy missziós nyilatkozat-tervezetet is bemutattak, amelyen 2006 óta dolgozik a Világtanács és várhatóan a 2013-as Dél-Koreában megrendezendő tizedik Közgyűlésen fogadják el. A dokumentum jelentőségét mutatja, hogy legutóbb 1982-ben készült hasonló. Az „Együtt az élet felé: Misszió és evangelizáció változó tájakon" című nyilatkozat római katolikus, protestáns, ortodox tapasztalatokon alapszik.
A dokumentum megvitatása során szó esett többek közt a társadalom peremén élőkről is, mint például a nők, fiatalok, az indiai dalitok, a bennszülöttek és egyéb kisebbségek. „A társadalom peremén élőket általában, mint a missziói üzenet befogadóit ismerik, ahelyett hogy a misszió terjesztésének aktív munkatársait is felfedeznék bennük." nyilatkozta Dr. Devasahayam tiszteletes a Dél-Indiai Egyházból, aki a Dalitok körében végzett munkájáról beszélt.
A konferencia az emberi jogok helyzetére is felhívta a figyelmet, a keresztyén egyházak és civilszervezetek igyekeznek meggyőzni Benigno Aquino köztársasági elnököt, hogy lépjen fel az emberi jogok védelme érdekében.
forrás: www.oikumene.org