A bizottság munkáját a 2006 és 2013 közötti periódusban két jelentős esemény határozta meg. 2010-ben Edinburgh-ban az EVT a római katolikus egyházzal, valamint az evangéliumi és a pünkösdi-karizmatikus világszervezetekkel közösen ünnepelte meg az első missziói világkonferencia centenáriumát. A másik jelentős, a bizottság által szervezett esemény egy nagyszabású nemzetközi missziói konferencia volt, mely 2012 márciusában zajlott a Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában. A mintegy háromszáz résztvevővel megtartott munkakonferencia egyik plenáris előadója Dani Eszter magyar refomátus lelkész volt.
A bizottság mandátuma idejére célul tűzte ki azt is, hogy kidolgoz egy új missziói állásfoglalást az EVT számára. A Világtanács legutóbb 1982-ben adott ki állásfoglalást a világegyház missziói és evangélizációs munkájáról, és az elmúlt három évtized alatt végbement jelentős globális társadalmi és egyházi változások szükségessé tették egy olyan állásfoglalás megfogalmazását, mely iránymutatásul szolgálhat a világ egyházainak a missziót érintő megváltozott kihívásokkal kapcsolatban. A bizottság tagjai munkacsoportokat alkotva, külső szakértők bevonásával intenzív teológiai munkát folytattak, mely során olyan kérdéseket vizsgáltak, mint az ökumenikus együttműködés lehetőségei az evangélizáció területén, a gyógyítás és a megbékélés összefüggései vagy a társadalom perifériájára szorított közösségek szerepe a világegyház életében. Az állásfoglalást előkészítő munkába illeszkedett missziói és a Hit és Egyházszervezet bizottságok közös konzultációja a misszió és az egyházról szóló teológiai tanítás összefüggéseiről 2009-ben Berekfürdőn. Az új missziói állásfoglalást, mely az Együtt az Élet felé címet kapta, 2012-ben fogadta el az EVT Központi Bizottsága, és nyilvános bemutatására 2013 novemberében kerül sor az EVT tizedik nagygyűlésén a dél-koreai Buszánban. Az állásfoglalás szövege hamarosan magyarul is olvasható lesz.
A missziói bizottság 2006-2013 közötti utolsó ülésén is az Együtt a missziói állásfoglással kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott elsősorban. Határozat született, hogy egy szakértőkből álló csoport, Dr. Kenneth Ross skót református lelkész vezetésével tanulmányi útmutatót dolgoz ki a gyülekezetek, az egyházkormányzó testületek és a teológiai oktatás számára annak érdekében, hogy az új missziói állásfoglalás minél szélesebb körben váljon ismertté a világ egyházainak körében. A bizottság tagjai meghatározták az EVT közelgő nagygyűlése missziói kérdésekkel foglalkozó eseményeinek formáját és tartalmát és döntöttek a svájci Misszió 21− Bázeli Misszió nevű nagy múltú református missziói társaság tagfelvételéről is. Mandátumának lejártával a bizottság újraválasztotta moderátorát és megválasztotta azt a hatfős csoportot, akik az új bizottság megalakulásáig biztosítják a munka folytonosságát, s egyben a buszáni nagygyűlés utáni időszakban is folytatják szolgálatukat. A bizottság magyar tagja nem került be ebbe a grémiumba.
Az ülésre rendkívüli helyen, a Csendes-óceán egyik kis szigetcsoportján, a Cook-szigeteken került sor. Az tizenöt szigetből álló, 1965 óta független miniállam, melynek mindössze 18 ezer lakosa van, Új-Zélandól mintegy kétezer kilométerre észak-nyugatra fekszik, s központi szigete, Rarotonga adott otthont a bizottság ülésének. Az EVT történetében először fordult elő, hogy a Világtanács egyik hivatalos programjára a Cook-szigeteken került sor. A bizottság tagjait megindító szeretettel és lelkesedéssel fogadták a Cook-szigeteki Keresztyén Egyház gyülekezetei. A tanításában és szervezetében a reformátussághoz közel álló egyházat a Londoni Missziói Társaság misszionáriusai 1823-ban alapították, mára azonban független, kizárólag a helyi maori őslakosság által fenntartott és igazgatott egyházzá alakult. A bizottság tagjait az egész napos ülésezés után minden este más és más gyülekezet látta vendégül, így a bizottsági tagok megismerkedhettek a helyi gyülekezetel életével, különleges énekkincsével és megkóstolhatták a gyülekezeti tagok által készített helyi ételeket is. Vasárnap délelőtt a bizottság tagjai a főváros, Avarua központi templomában vettek részt istentiszteleten, ahol a helyi lelkészképző intézet rektora szolgált igehirdetésssel, és a bizottság moderátora is köszöntötte a gyülekezetet.
Az EVT Missziói és Evangélizációs Bizottsága történetében most lezárult egy fejezet, de az EVT missziói osztálya, Dr. Jooseop Keum koreai református lelkész, missziói igazgató vezetésével folytatja szolgálatát annak érdekében, hogy a világ egyházai minél hűségesebb eszközei lehessenek Isten missziójának, a Megváltó Krisztus követésének útján. A bizottság leköszönő magyar tagjának nem marad immár más feladata, mint, hogy megköszönje a Magyarországi Református Egyház elnökségségének bizalmát, hogy részt vehetett ezen a hét évig tartó zarándokúton s, hogy hálát adjon Istennek, hogy bepillantást nyerhetett a világon élő keresztyén egyházak lélegzetelállító sokszínűségébe és mert személyesen is megtapasztalhatta a Krisztus-hívők minden különbözőséget meghaladó egységének szépségét.
Gonda László