A bácskai Irinej püspök, aki a Szerb Ortodox Egyház nevében hívta meg és látta vendégül a Bizottságot, az integrációs folyamatban a megbékélés mellett Szerbia azonossága megőrzésének fontosságát említette meg. „Vannak elképzelések arról, mire lehetne a közös jövőt és a megbékélést alapozni" - mondta, példaként hozva a prizreni szerb ortodox teológia felújítását, vagy több történelmi jelentőségű templom és kolostor renoválását, albán segítséggel. A jelenlegi szerbiai CEC tagegyházak szerint az egyház szerepe a társadalomban további erősítésre szorul. A tulajdonjogok kérdése egyelőre eldöntetlen marad. A Szlovák Evangéliumi Egyház képviselője, Vladislav Iviciak kijelentette, hogy a megbékélés folyamata, valamint a szerb társadalom perifériáján élő emberek melletti kiállás is aktuális kérdés.
A CSC tagok megújították és elfogadták a 2012/2013-as munkaprogramot, amely a társadalmi törvényszerűségekre, az emberi jogokra, a globalizációra, az oktatásra és a bioetikára helyezi a hangsúlyt. A Bizottság felvázolta a CEC Revíziós Munkacsoportja konzultációs dolgozatára adott válaszát. A Bizottság felismerte, hogy a CEC felépítése és küldetésének megfogalmazása változtatásra szorul. Miközben az általános szervezést érintő kérdésekkel kapcsolatban a vélemények megoszlanak, mind a Bizottság tagjai, mind pedig a társszervezetek egyetértenek abban, hogy a CEC jövőbeli munkája nem nélkülözheti a CSC nagyra értékelt részvételét.
A találkozó alatt a CSC néhány alapszabályt is megváltoztatott, ám a CEC-vel 1999 óta tartó együttműködését elmélyíteni kívánja.
„A Bizottságra frissítő és buzdító hatással volt, hogy a plenáris találkozót Szerbiában tartottuk" - nyilatkozott Serge Fornerod, a CSC moderátora. "Visszataláltunk az EU felépítésének gyökereihez, vagyis az eredeti szándékhoz: a megbékéléshez és a párbeszédhez."
Kati Burns
Forrás: ceceurope