Emlékeztetőül, 2014. nyarán az ECEN Balatonszárszón tartotta a 10. Nagygyűlését, amelynek a témája az energiafelhasználásról, a klímaváltozásról és az egyházak szerepéről. Most a 11. nagygyűlését Helsinkiben, az ortodox Sofia Központban tartották, ahová 23 európai országból több mint 80 küldött érkezett, hogy együtt imádkozzanak, munkálkodjanak és tanuljanak egymástól a teremtett világ megőrzéséért.
A nagygyűlés a történelmi jelentőségű Párizsi Klímacsúcs után került megrendezésre, amelyre a téma is reflektált. „Víz a fenntartható jövőben” címben összekapcsolódott a klímaváltozás, a vízkörforgás és a fenntartható lét kérdése. Párizs után ezekre fókuszáltak az európai egyházak, hogy a reményben erősítsék egymást, tanuljanak egymástól és megosszák tapasztalataikat és terveiket.
Az előadások a témát teológiai, tudományos és politikai szemszögből világították meg. A nyitóelőadásban Ft. Graham Usher anglikán püspök (Dudley) húzta alá a víz bibliai és szakramentális jelentőségét a keresztyén hagyományban. A konferencia annak is teret adott, hogy a környezetvédelmi szakemberek és az egyházvezetők együtt beszéljenek az egyházak aktív szerepéről a klímaváltozás elleni küzdelemben. A finn egyházvezetők is tartottak plenáris előadásokat, részt vettek a fórumbeszélgetéseken, Kari Mäkinen evangélikus érsek és Irja Askola evangélikus püspök is. Hangsúlyozták, hogy nagy mértékben támaszkodnak és várják a saját egyházi teremtésvédelmi szervezeteik, ökológiával foglalkozó teológusaik hozzájárulását és iránymutatását abban, hogy az egyháznak mit lehet és kell tennie a teremtésvédelemben.
Ambrosius ortodox metropolita – aki többek között remekül beszél magyarul is – különösen is nagy odaszánással és energiával vett részt a konferencián. Plenáris előadása mellett, az ortodox Uspenski katedrálisban vasárnapi liturgiát (istentiszteletet) tartott, és reggeli áhítatot vezetett.
A nagygyűlés zárónyilatkozatot fogadott el, ahol a vízre fókuszálva fogalmazták meg a mostani kihívásokat és szólítottak fel tettekre.
Kodácsy Tamás