„Dícsérjétek az Urat!” – második alkalommal rendezték meg a református művészeti iskolák találkozóját

Immár ismerősként köszönthették egymást az október 6–8-i hétvégén megtartott Református Művészeti Iskolák II. Találkozóján az egymástól akár több száz kilométerre működő intézmények oktatói és diákjai. A rendezvénynek ezúttal a halászteleki Bocskai István Református Oktatási Központ és a Ráday Ház adott otthont.

Református Művészeti Iskolák Találkozója 2023 - Fotó: Todoroff Lázár

Fotó: Todoroff Lázár

Számos, kiváló minőségű művészeti képzést nyújtó intézménynek a fenntartója a református egyház – a közelmúltig azonban nem létezett olyan fórum, amelyen az iskolák pedagógusai és diákjai között kapcsolat alakulhatott volna ki. Az elmúlt évben viszont egymásra találtak azok a lelkes kezdeményezők, akik útnak indították ezt a hiánypótló rendezvényt. A Református Közéleti és Kulturális Alapítvány (RKK), az Egressy Béni Református Művészeti Zenei Szakgimnázium és a Magyarországi Református Egyház (MRE) Egyházzenei Igazgatósága szeretné, ha hagyománnyá, rendszeres szakmai, művészeti fórummá, találkozási lehetőséggé válna az esemény.

Galériánk a képekre kattintva tekinthető meg

Fotó: Todoroff Lázár

A zene néha hatékonyabban gyógyítja a lelket, mint az írás vagy a szó – jegyezte meg Pásztor Dániel a nyitóáhítatában. A Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke immár második alkalommal érkezett egyenesen Miskolcról azért, hogy köszöntse az egybegyűlteket. A 150. zsoltár jól ismert sorait felolvasva kiemelte: a zsoltár a látszat ellenére nem a megszólaló hangszerek sokféleségét tartja fontosnak, hanem azt, hogy ezek mind az Urat dicsérik. – Hatalmas kincset őriztek, nem is tudjátok, milyen nagyot. Menjetek és osszátok szét! – biztatta a Zsinat alelnöke a fiatal művészeket és tanáraikat. Az egyházvezetői gondolatokat méltó zene követte: a Magyar Honvédség Központi Zenekarának fúvósegyüttesét Kovács Tibor főhadnagy, tubaművész, az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium zenekarát pedig Bakó Levente Liszt-díjas trombitaművész karmester vezényelte.

„És meglátogatjuk a Holtak Városát is!” – erre minden tinédzser résztvevő felkapta a fejét. Így lett a művészeti iskolai találkozó egyik legemlékezetesebb „attrakciója” a Kálvin téri templom kriptájának felkeresése, amelyet Kanyó Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem történésze mutatott meg a rendezvény résztvevőinek. De nemcsak az „alvilágba” szálltak le az ifjú művészek, Bódiss Tamás, egyházunk zenei igazgatójának lelkes vezetésével a mennyei szférákba is felemelkedtek: a jórészt zenésznövendékek rendkívüli érdeklődéssel szemlélték (és többen ki is próbálták) a templom gyönyörű orgonáját. A szervezők fontosnak tartották, hogy az esemény kísérőprogramjai a református identitás erősítését szolgálják, ezért a Kálvin téri templomban tartott idegenvezetés mellett a Bibliamúzeumba is ellátogattak a résztvevők – utóbbiban Tímár Gabriella Ulla tartott lelkes foglalkozásokat a csoportoknak.

Galériánk a képekre kattintva tekinthető meg

Fotó: Todoroff Lázár

Szombat délután következett a fiatal művészek által talán leginkább várt esemény: a Ráday Ház reprezentatív dísztermében adtak koncertet az iskolák küldöttségei. A kiváló akusztikai és technikai adottságokkal rendelkező teremben összegyűlt hallgatóság őszintén rácsodálkozott a református művészeti iskolák által kínált képzések sokféleségére. Ezt a sokféleséget emelték ki köszöntőjükben Kovács Zalán, az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium igazgatója, Zila Gábor, az RKK ügyvezetője és Bódiss Tamás, egyházunk zenei igazgatója, biztatva a résztvevőket, hogy mindig legyenek hálásak az Úristennek a művészet révén az életükben jelenlévő többletért.

És hogy mitől református egy művészeti találkozó? Attól, hogy az Úristent dicséri és az egyházat szolgálja: az iskolák csoportjai nemcsak a Ráday Házban léptek fel, hanem gyülekezetekben is szolgáltak – a Nagyvárad téri, külső-józsefvárosi, érdligeti, Csepel-királyerdői, rákosfalvai, budafoki és budakalászi gyülekezeteknek vitték ajándékba azt, amit református intézményeinkben tanultak.

Református Művészeti Iskolák Találkozója 2023 - Fotó: Todoroff Lázár

Fotó: Todoroff Lázár

A program az alábbi volt:

Mikrokozmosz Református Alapfokú Művészeti Iskola (AMI), Kaposmérő és Pálóczi Horváth Ádám Református AMI, Nagybajom
Jean-Paul-Égide Martini: Plaisir d'amour
Balogh Ádám – klarinét
Krisztof Pavel – zongora
Hans Zimmer: Interstellar
Varjas-Kéri Anna – zongora
Gróf Gréta, Peti Liliána, Nagy Máté, Ferenc Dávid – néptánc
Robert Valentin: Rondo
Óvári Réka és Tengely Zsanett – furulyaduó
Elvis Presley: Can't Help Falling in Love
Illés Márton – ének
Krisztof Pavel – zongora
A néptáncosok felkészítő tanára: Kurdi Csilla
A fúvósok felkészítő tanára: Ekkert Miklós

Gyömrői Weöres Sándor Általános Iskola és AMI, Gyömrő
Edward Grieg: A-moll keringő
Brandenburg Berta Emma – zongora
Felkészítő tanár: Budainé Visnyovszky Anna
Astor Piazzola: Tango final
Dezső Kamilla – fuvola,
Nyéky Miklós – zongora
Felkészítő tanár: Pók Szilvia

Bocskai István Református Oktatási Központ AMI, Halásztelek
Frédéric Chopin: A-moll keringő
Budai Jázmin – zongora
Ferdinando Carulli: Andantino
Stoffán Ádám – gitár
Ismeretlen szerző: Jöjj, szép hajnal
Tizenhárom fodor van a szoknyában – népdal
Szabó Luca – ének
Zongorán kísér: Bende Júlia
Gitár-felkészítőtanár: Hujbert Tibor
Zongora-felkészítőtanár: Bende Júlia
Ének-felkészítőtanár: Bánfai Beáta

Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium és AMI, Budapest
Francisco Tárrega: Gran vals
Hahner Edvin – Marimba
Felkészítő tanár: Köte Zoltán

Alistáli Művészeti Alapiskola (Felvidék)
Josef Fiala: Magyar fantázia
Süll Rúben – zongora
Oskar Rieding: H-moll koncert
Füssy Adrián – hegedű
Zongorán kísér: Nemcsek Éva
Carl Albert Löschhorn: Reverie
Süll Rúben és Oros Simon Csaba – zongora
Zongora-felkészítőtanár: Kolencsik Lúcia és Oros Márta
Hegedű-felkészítőtanár: Voncszemű István

Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskola és Gimnázium, Budapest
César Franck: A-dúr szonáta 4. tétel
Szabó Dénes – cselló
Botos Gergely – zongora
A programot szervező tanár: Szabó János

Birok-Nemesnépi Zakál György AMI, Bajánsenye
Antonín Dvořák: Humoreszk (átirat: klasszikusszintetizátor-kvártettre)
Szakál Viola, Szentirmay István, Tamaskó Viktória, Török Adél Zsuzsanna
Felkészítő tanár: Kovács Attila