A bolgár, horvát, magyar, román résztvevők rövid előadásai szintén a kérdést igyekeztek körbejárni teológiai, pedagógiai, történeti, kulturális, ekkléziológiai-missziológiai szempontokból. A résztvevők nagyobbrészt teológiai tanárok voltak, ám missziói munkások, lelkészek is adtak elő. Ez jelezte egyben a teológia és egyházi-missziói munka szoros összetartozását.
A konferencia talán legfontosabb eredménye volt az az egyetértés, hogy a felsőfokú, akadémiai teológiai munka nem pusztán lehetősége a teológiai intézményeknek, hanem az egyház szolgálatában az egyház szívverése; az egyháznak éppúgy szüksége van kritikai teológiai munkára, mint a teológiának az egyházra, hogy küldetését betölthesse.
Külön élmény volt a teológiai oktatásról és a közel-keleti kereszténység helyzetéről Riad Kassistól hallani. Az arab tavasz, a szíriai polgárháború, az észak-afrikai politikai változások sok bizonytalanságot hoztak a keresztény lakosság számára. Ezért szombaton a részvevők Szíriáért külön imádkoztak is. A konferenciát élénk viták, jó hangulat, határokon és teológiai hagyományokon átívelő nyitottság és együttműködés jellemezte.
Czövek Tamás