Goda Éva visszatekintett az elmúlt fél évszázadra is. 1963-ban az országban másodikként indult el Debrecenben a népművelő-könyvtáros képzés, amely egy idő után megszűnt és 1975-től szakkollégiumi képzésként lehetett választani a tanítói diploma mellé, de mivel ez nem adott felsőfokú végzettséget, így ez a forma is megszűnt. 1993-tól újra elindult két szakos képzés részeként, azaz tanító- könyvtáros szakpárra jelentkezhettek a hallgatók. Két év elteltével, a kommunikáció szakkal is lehetett párosítani, 2006-tól, azaz a bolognai rendszer elindulásával önálló szakként lehet felvenni a könyvtár szakot.
Goda Éva úgy véli, hogy bármennyire is fejlődik az informatika, és hiába jelennek meg az elektronikus könyvek, a könyv csodáját nem vehetik el. Az internet nem pótolhatja a könyvet, nem helyettesítheti a könyvtárat.
A konferencián Goda Éva mellett előadást tartott még dr. Gáborjáni Szabó Botond főiskolai docens, A könyv, az olvasás és Debrecen „magánál nagyobb" híre címmel, valamint Lukovics András nyugalmazott művelődésiközpont-igazgató,a Szubjektív vélemény a népművelői munka eredményeiről és kudarcairól Hajdú-Bihar megyében, Dr. Sipos Anna Magdolna tudományos főmunkatárs, Public Library, avagy népkönyvtár Magyarországon és Kulcsár Kornélia könyvtáros, A könyvtár(os) szerepének változása az információs társadalomban címmel. Az előadások mellett augusztus 24-én, szombaton az egykori iskola épületének (Debrecen, Liszt Ferenc tér. 1.) falán a résztvevők elhelyeztek egy, az ötven évnek emléket állító táblát is.
Buzás Borbála/ttre.hu