A kórházakban sokaknak van szüksége arra, hogy megértően, hittel és szeretettel figyeljenek rájuk. A Károli Gáspár Református Egyetemen induló képzésen azt sajátíthatják el a résztvevők, hogyan végezhetik szolgálatukat Isten Lelkének erejével és gyógyító jelenlétének áldásával – tudtuk meg Fodorné Ablonczy Margit lelkipásztortól, aki a felsőoktatási intézmény oktatója. A képzésre pótfelvételit hirdettek, augusztus 15-ig lehet jelentkezni.

Fodorné Ablonczy Margit
Milyen tudáshoz juthat hozzá az, aki elvégzi a képzést? Miben speciális a kórházlelkészek szolgálata?
A kórházi körülményeket az emberek általában onnan ismerik, ha bekerülnek a kórházba, vagy a családtagjaikat mennek látogatni, viszont egy kórházlelkésznek nem így kell odamennie a betegágyhoz. Neki meg kell ismernie az orvosi, a kórházi rendet, meg kell ismernie, hogyan tud ott eligazodni, milyen helye lehet az egészségügyi rendszerben, hogyan tud legjobban segíteni, mi az ő igazi feladata ott, a betegágynál. Tehát a kórházi körülményeknek a megismerése alapvető fontosságú.
Van, amit csak ezen a képzésen lehet elsajátítani?
Igen, sok olyan része van. Többek között kimegyünk kórházakba, két-két napot töltünk olyan intézményekben, ahol megismerhetik a lelkészek a klinikai körülményeket és a kórtermi helyzeteket. Orvosok, nővérek fognak előadást tartani, illetve adják meg azokat a belépő segítségeket, amelyeket csak ezen a képzésen lehet megismerni.
Milyen tapasztalatokra építenek?
Magyarországon több mint harminc éve vannak olyan lelkészek, akik rendszeresen látogatnak kórházakat, és ez alatt az idő alatt nagyon sokféle tapasztalat összegyűlt. Többek között ezek a tapasztaltabb kórházlelkészek is fognak előadásokat tartani és tanítani. Sőt egy svájci kórházlelkész is érkezik, aki a nemzetközi tapasztalatokkal fogja őket megismertetni.
Ez a képzés ebben a formában most lesz először?
Nem, 2021/2022-ben már egyszer volt ilyen képzés, akkor tizennégy kórházlelkész vett rajta részt, a legtöbbjük ma is lelkesedéssel végzi ezt a szolgálatot. A velük való beszélgetésekből az derült ki, hogy sokat szélesedett a látókörük, a lelkigondozói beszélgetés speciális eszközeit tanulhatták meg, és felbátorodtak arra is, hogy ezeket alkalmazzák. Megtanulták, hogy ne ijedjenek meg a beteg állapotától – ami egyébként emberileg természetes reakció –, mert itt arra van szükség, hogy a vigasztalás és a hit erejével közelítsenek a betegekhez, sőt segítsék őket olyan lelki erőforráshoz, amelyre nagy szükségük van.

Kiknek szól ez a képzés?
Eredetileg azoknak a kórházlelkészeknek kezdődött el ez a képzés, akik már végezték a szolgálatot, de hiányzott annak az elméleti, mélyebb egészségügyi háttérnek az ismerete, amelyet a kórház igényelt. Most már inkább azokat várjuk, akik a szolgálatukon belül gyakran látogatnak betegeket, vagy olyan problémák, élethelyzetek elé kerültek, amelyeket saját tudásból nehezen tudtak megoldani. Ráadásul közösséget is ajánlunk, amelyben a kórházlelkészekkel együtt más lelkészek is megoszthatják tudásukat. Konferenciákat is tervezünk, illetve kiadványokat szeretnénk készíteni, amelyek a tájékozódást is jobban segítik.
Csak lelkészdiplomával lehet jelentkezni?
Alapvetően református lelkészeknek szól, de azért mondtuk a képzésre, hogy „protestáns”, mert evangélikus, baptista vagy más felekezetű testvéreink teológiai végzettségét is elfogadjuk.
Aki még gondolkodik a képzésen, máskor is el tudja majd kezdeni?
Jó pár évig valószínűleg nem lesz ilyen képzés újra, ezért is hirdettük meg most a pótfelvételit, hogy aki érdeklődik, még kap egy kis időt a gondolkodásra.
Milyen rendszerben zajlik az oktatás?
A lelkészek szeptembertől júniusig havonta két napot töltenek el ebben a képzésben, legtöbbször pénteki és szombati napot. Ezek között van egy olyan képzési szakasz is, amely egy négynapos együttlét, önismereti és közösségteremtő hét, amely, azt gondolom, nagyban segítheti az szolgálatukat. A képzés egy szakdolgozattal zárul, amit a következő év novemberéig kell elkészíteni.
A tapasztalatok átadása mellett a résztvevők kapnak teológiai, lelkigondozói képzést is?
Azt is mondhatnánk, hogy ez tulajdonképpen egy szakirányú lelkigondozói továbbképzés. Sok esetmegbeszélés is lesz, de ennek a tudományos, teológiai alapjait professzorok, teológiai tanárok fogják oktatni.
Olyan nehéz helyzetekre kell gondolni, mint mondjuk egy haldokló támogatása?
Így van. Vagy akár a haldokló családjának támogatása. Mert sokan vannak a kórházakban, akiknek nagy szükségük van arra, hogy valaki megértően, hittel és szeretettel figyeljen rájuk, legyen mellettük, vagy beszélgessen velük. Mi a képzésen abban szeretnénk segíteni a résztvevőknek, hogy ezt hogyan lehet Isten Lelkének erejével és gyógyító jelenlétének áldásával végezni.
Protestáns kórházlelkész szakirányú továbbképzés
A felvétel feltételei
Teológia osztatlan szakon vagy teológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél és szakképzettség. A képzésre elsősorban olyan jelentkezőket várnak, akik lelkészi oklevelük birtokában legalább három év gyülekezeti/lelkészi szakmai gyakorlattal rendelkeznek. A jelentkezőket felvételi elbeszélgetésre várják, amelynek időpontjáról levélben kapnak bővebb tájékoztatást.
Képzési idő: 2 félév
Munkarend: Levelező
Finanszírozás forma: A képzés önköltséges (az önköltség összege 120 000,- forint/félév). A képzés református gyakorló lelkészeknek ingyenes.
Jelentkezni az alábbi jelentkezési lapon lehet: http://www.kre.hu/htkszakirany/. Ezt kitöltve, kinyomtatva, aláírva, a megadott mellékletekkel együtt kell eljuttatni a Dékáni és Tanulmányi Hivatalba személyesen vagy postai úton: KRE Hittudományi Kar Tanulmányi Osztály 1092 Budapest, Ráday utca 28.
Csatolandó dokumentumok:
- születési anyakönyvi kivonat, személyi igazolvány (csak első oldal), lakcímkártya, adókártya, taj-kártya másolata;
- lelkészi végzettséget/szakképzettséget igazoló oklevél vagy más, ezt igazoló dokumentum másolata vagy teológia mesterképzésben/egyetemi képzésben szerzett oklevél másolata;
- rövid szakmai életút bemutatása (egy oldalnyi);
- felvételi eljárási díj befizetésének igazolása.
A képzéssel kapcsolatos információ az egyetem honlapján található, vagy az alábbi telefonszámon kérhető Fodorné Ablonczy Margittól: +36-30 -627-6230.