Két és fél–háromévi előkészület után a marosvásárhelyi Cserealji Református Egyházközségben múlt héten elkezdték a város első református óvodájának építését - számol be a marosvásárhelyi Népújság.
A tervek, a jóváhagyások és engedélyek birtokában, melyek beszerzése elég nehézkes folyamat, kiásták az alapot és a héten hozzálátnak az alapöntéshez. A körülbelül egymillió lejes összköltségű, háromszintes épületet két éven belül tervezik befejezni – hangzott el vasárnap este azon a hálaadó istentiszteleten, amelyre az építkezés megkezdése adott okot.
Ősztől indulhat az oktatás
A cserealji egyházközséget Demeter Irén közvetítésével három holland alapítvány kereste meg, akik az erdélyi felekezeti oktatást támogatják. Így született az ötlet, hogy óvoda épüljön, hiszen a felekezeti oktatás Marosvásárhelyen csak felsőbb fokon működik a Református Kollégiumban, a kántortanító-képzőben és az asszisztensképzőben.
Az épületegyüttes felépítését nemcsak az óvodai oktatás igénye indokolja, hanem az is, hogy a gyülekezet, pontosabban az itt folyó tevékenység „kinőtte” a termek, helyiségek befogadóképességét. Nagyon sok kiscsoportos tevékenységet szerveznek itt, amelyek gyakran egymásra tevődnek, s az összejöveteleket, előadásokat, rendezvényeket nincs ahol megtartani. Ezen túlmenően a gyülekezetben két lelkész és egy kántor szolgál, ezért szükség van még egy lelkészi és egy kántori lakásra.
A támogatókra és adományokra számítanak
– A háromszintes épület a templom tengelyének meghosszabbításában épül fel. A földszinten az óvoda, az I. emeleten a gyülekezeti termek, a II. emeleten a szolgálati lakások kapnak helyet. Úgy tervezzük, hogy a földszinti részt őszre befejezzük, hogy az óvodai oktatást beindíthassuk.
Az építkezés összköltsége körülbelül egymillió lej, amiből 300.000 lejjel a gyülekezet rendelkezett, 100.000 lejt a marosvásárhelyi református egyházak kuratóriuma biztosított, 10 ezer eurót a holland támogatók folyósítottak. Körülbelül 600.000 lejre van még szükségünk. Támogatásért folyamodunk a városi és megyei tanácshoz, a kormányhoz, pályázunk Magyarországon is. Számítunk azonban a gyülekezet adományaira, mégpedig úgy, hogy az építkezés alatt megduplázzák az egyházfenntartói járulékot, ilyen feltételek mellett két év alatt funkcionálissá tehetjük az épületet – mondta Papp Béni, a gyülekezet lelkésze.
Önkéntes tervezők, ügyintézők és kivitelezők
A református óvoda létrehozását - a tervezéstől az engedélyeztetéssel kapcsolatos ügyintézésig - nagyon sok önkéntes támogatta és előreláthatólag támogatja a jövőben is. Azzal a reménnyel vágnak bele a munkába, hogy újabb önkéntesek is bekapcsolódnak úgy, ahogyan azt a templom és a lelkészi lakás, valamint az irodák építésénél is tették.
– Ha adott is az anyagi fedezet és a munkaerő, a ház Isten segítsége nélkül nem épülhet fel. Ezért kérjük az áldást – hangzott el a hálaadó istentiszteleten Berekméri Melinda igehirdetésében.