„Vessetek magatoknak igazságot, akkor hűséget arathattok! Törjetek föl új szántóföldet, mert ideje, hogy keressétek az Urat, míg majd eljön, és hullatja rátok az igazság esőjét” – Hóseás próféta szavaival (Hós 10,12) köszöntötte Csomós József tiszáninneni református püspök a Kárpát-medence számos pontjáról érkezetteket szeptember 2-án a miskolci Kossuth utcai református templomban.
Ezzel az igeszakasszal arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy a körülményeinknél sokkal fontosabb az, ami a lényeghez tartozik. Vessetek és arassatok! – hangzik a felszólítás. A tanévnyitó mögötti lényeg bizonysága, hogy ez a kettő szorosan összetartozik: amit vet az ember, azt fogja aratni is. „Vessetek igazságot és hűséget fogtok aratni. Az igazságban mindazt, ami jó, őszinte és törvényes. Magában hordozza azt is, amit erőnek, érdemnek hívunk” – emelte ki az igehirdető, aki hozzátette ennek a vetésnek lesz a következménye az aratás, ahol hűség, szeretet és kegyelem lesz a termés.
„Szántsatok föl új szántóföldet, azaz lássátok meg az új tanév lehetőségeit, Isten irgalmából haladjatok az általa kijelölt cél felé” – buzdította a lelkipásztor az ünnepi gyülekezetet. Jól ismert szlogen, hogy a fiatalság a jövendő záloga. A jövendő ismerője azonban egyedül a Teremtő – hangsúlyozta –, ezért keresnünk kell az Urat, hogy megértsük akaratát, hiszen ő ismeri egyéni sorsunkat, nemzetünk jelenét és jövőjét. Ebben a próféciai jövendőben újra megjelenik az igazság, a jóság, helyére kerülnek a dolgok, Atyánk hullatja ránk az igazság esőjét. Ezt a Kr. e. 8. századi héber szöveg a céloz, nyíllal lő jelentésű szóval fejezi ki, melyből a tanítani szavunk ered. „Isten igéjének ígérete, hogy eljön és hullatja ránk célirányosan, személyre szabottan az igazság esőjét. Keressük, mert vár bennünket. Keressük, mert napról napra hív Fia által: jer és kövess engem” – zárta igei szolgálatát a püspök.
Szűcs Endre, az egyházkerületi fenntartású köznevelési intézmények igazgatótanácsának elnöke köszöntőjében kifejezte háláját, hogy a tiszáninneni egyházkerület immár harmadszor adhat otthont a Kárpát-medencei református tanévnyitónak. „A református intézmények áldott és áldást hozó szolgálata abból táplálkozik, hogy az úton, melyen járnak, összetartozik e két szó: iskola és templom" – mondta a püspöki főtanácsos. Papp Kornél, a Zsinati Oktatási Iroda vezetője köszöntötte azt a 17 református intézményt, mely negyed százada kezdhette újra működését és azt a hét új intézményt is, melyek idén nyitják meg kapuikat. Részletek kapcsolódó írásunkban.
A 2017/18. tanévben 162 településen, 387 feladatellátási helyen, 289 köznevelési feladatot lát el 173 intézmény keretei között a református köznevelés.
„Kárpát-medence szerte református intézményeink közel négyszáz épülete népesül be ezekben a napokban. Több mint 75 ezer fiatal kezdi vagy folytatja felkészülését az életre" – mondta tanévnyitó beszédében Ábrám Tibor tiszáninneni főgondnok, a Zsinat világi alelnöke, majd kifejtette mit is jelent ez nekünk, magyar reformátusoknak: „Közösséget a teremtő és gondviselő Istennel Jézus Krisztus által és közösséget egymással, több mint kétezer magyar református gyülekezetben és közel négyszáz intézményi feladat ellátási helyen." Beszédében kiemelte, hogy ez a közösség egyszerre jelent tiszta evangéliumi hitet, közös keresztyén értékrendet, együtt végzendő feladatokat, azaz közös hétköznapokat és ünnepeket.
Jelenti azt is, hogy a református intézményekre egymást támogató, értékvezérelt tudást és a cselekvő hitet középpontba állító egységes közösségként tekinthessünk. „Ezt a célt szolgálja a református egyház két jelentős fejlesztése: a református tananyagfejlesztés és a református oktatási stratégia kidolgozása, mindkettő azt keresi, milyen területen és milyen segítséggel tehető hatékonyabbá és eredményesebbé iskolarendszerünk" – foglalta össze a projektek célkitűzéseit. A miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon igazgatója az intézményes református keresztyén nevelésben látja társadalmi felelősségünket arra vonatkozóan, hogy mi kerül a fiatalok lelki-szellemi iskolatáskájába, ami egyben meghatározója lesz majd a jövő nemzedék értékrendjének.
Torma András a Miskolci Egyetem 11 ezer polgára nevében kérte Isten áldását a kezdődő tanévre, Bara Lajos királyhágómelléki főgondnok pedig a Generális Konvent képviseletében az egymás hite által való megerősödés határokon felülemelkedő, egységben összefonódó erejét méltatta, mely szükségesnek tart a nemzeti és református öntudat megőrzéséhez. Horváth Zita, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára átadta Füsti-Molnár Szilveszternek, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia rektorának a következő időszakra szóló megbízólevelét.
A református nevelési eszmények mindennapi gyakorlatba való átültetésének kiemelkedő szolgálatát végző magyarországi és határon túli pedagógusok részére alapította 1997-ben Zsinatunk a Makkai Sándor díjat. Idén Nagyné Bódor Katalin, a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon tanára, Wrábelné Hadházy Judit, a Baár-Madas Református Gimnázium pedagógusa és dr. Kovács Irénke, erdélyi tanügyi államtitkár, a zilahi református gimnázium egykori igazgatója vehette át a kitüntetést.
„Legjobb tudásunk és hitünk szerint igyekeztünk átadni az elődeinktől kapott értékeket. Isten áldjon meg minden református egyházi iskolában nevelő pedagógust azzal a látással és készséggel, ami a 2017/18-as tanévben is segít a gyakorlatba átültetni a reformáció időtálló erényeit és értékeit" – köszönte meg Kovács Irénke az elismerést. Az ünnepségen átadták az első egyházkerületi és három kistérségi református tehetségközpont megbízólevelét is.
Juhász Márton ügyvezető, a Magyar Református Szeretetszolgálat nevében jelképesen adott át egy doboznyi tanszert, iskolatáskát. A szervezet iskolakezdési támogatása során eddig mintegy hatszáz iskolatáskát, több mint tízezer füzetet és közel ezer tanszercsomagot gyűjtött, melyeket a napokban folyamatosan osztanak a rászoruló családok részére. Az ünnepséget követően húsz intézmény képviselője vehetett át évkezdést segítő tanszercsomagokat.
Az érdeklődők az ünnepség kísérő programjaiként a Protestáns Iskolatörténeti Mozaik című vándorkiállítás, a cseh nagykövetség Comenius-kiállítását és a miskolci Herman Ottó Múzeum két kiállítását tekintették meg.
Szoták Orsolya, fotó: Dimény András