Tíz éves a Csillagpont, s úgy tűnik, hogy az országos református ifjúsági találkozó kezd Kárpát-medencei méreteket ölteni. A majd' négyezer táborozóból idén háromszázötvenen érkeztek Mezőtúrra a határon túlról.
Párakapu a forróság ellen, nagyszínpadról röpködő poénok és hazai, kelet-szlovákiai arcok a nyüzsgő tömegben – csak három emlékkép az idei Csillagpontról. A református fiatalok öt napra birtokba vették Mezőtúrt 2013 júliusában, több száz program zajlott a volt mezőgazdasági főiskola területén és több ezren sátraztak a szomszédos ligetben. Rengeteg előadás és beszélgetés, áhítatok, alkalom az elcsendesedésre, önismereti kiállítás, interaktív előadások, koncertek, mászófal, sportolási lehetőségek várták az érdeklődőket.
Légy, aki vagy!
A nagy kérdést, kik vagyunk, ifj. Csomós József feszegette három délelőttön át. Az ifjúsági lelkész könnyed stílusban igyekezett szót érteni hallgatóságával, hogy aztán a nyakukba zúdítsa a kérlelhetetlen igazságot: az nem kétséges, hogy Isten szeret minket és terve van velünk, de a küzdelem, hogy önmagunkat megismerjük, életünk végéig elkísér minket. A szokásos esti áhítatokat pedig Horváth Levente kolozsvári lelkipásztor tartotta, s ő is a résztvevők keresztyén identitását próbálta erősíteni.
Ifj. Csomós József érezte, hogyan szólíthatja meg fiatal közönségét
A témához kapcsolódva bemutatkoztak a református teológiák, társadalmi missziók, egyetemi gyülekezetek és egyebek mellett az ifjúsági szervezetek is. Az identitás jegyében az Erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesület láthatatlan színházzal és játékkal, a Királyhágómelléki Református Ifjúsági Szövetség ötletes üzenőfallal, a Kárpátaljai Református Ifjúsági Szervezet tükörszobával gazdagította a hetet, míg a Genézius Társaság és a Református Fiatalok Szövetsége elgondolkodtató kisfilmeket vetített éjszakába nyúlóan.
Akik megszomjaztak a nappali melegben, a kávéházi szigeten szusszanhattak egyet. Az idei találkozó nagy újítása volt, hogy egy fedél alá hozta három magyarországi diákszervezet kávézóját; a BeFogadó (Soli Deo Gloria Diákmozgalom), a Café ElMondo (Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség) és a KIE-kávézó (Keresztyén Ifjúsági Egyesület) egymás mellett állították fel asztalaikat. A Cafe Island népszerűségével csak a fiatal családosoknak szóló előadások, valamint a Romániai CE Szövetség fiús-lányos témái és a szlovákiai Fiatal Reformátusok Szövetsége (Firesz) imasátra tudtak versenyezni.
Nem vendégek
„Nem tudatos döntés volt, hanem a határon túliak évről évre növekvő jelenléte formálta a református országos ifjúsági találkozót Kárpát-medencei méretűvé" – tudtuk meg a Szontágh Szabolcstól, az idei Csillagpont főszervezőjétől. Tatára 2011-ben körülbelül 270 magyar érkezett a határon túlról, idén már 350-en regisztráltak a találkozóra. Mezőtúrra minden tizenegyedik táborozó a környező országokból érkezett. Ha az önkéntesek számát nézzük, ez az arány még magasabb.
Szontágh Szabolcs az együttműködésben látja az ijúsági misszió jövőjét
A helyszín közelsége miatt sok erdélyi és királyhágómelléki lelkész és fiatal korán bevonódott már a szervezésbe, de más országokból is jöttek önkéntesek. „Nem vendégként érkeztek, keményen dolgoztak" – mondja Szabolcs. A Magyarországi Református Egyház Zsinati Ifjúsági Irodájának vezetője örül, hogy a szlovákiai, a kárpátaljai és a romániai magyar reformátusok is magukénak érzik a találkozót, s példamutatónak tartja a határon túliak munkáját: „Végig keményen dolgoztak, eljöttek a terepbejárásokra, előkészítő találkozókra, ablakot pucoltak, szemetet szedtek vagy épp traktort tologattak a több éve nem használt mezőgazdasági főiskola területén."
Újabb találkozási pont
A találkozón tevékenyen részt vesznek a Kárpát-medencei ifjúsági szervezetek is. A 2009-ben elkezdődött folyamat része, hogy a Magyar Református Egyház ifjúsági szervezeteinek, teológiáinak és egyetemi gyülekezeteinek képviselői évente kétszer találkoznak, közösen gondolkodnak, tanulnak egymástól. A Csillagpont nem a csúcspontja, csak egy állomása ennek a folyamatnak, akárcsak a programcserék, az időpontok egymáshoz igazítása, előadók ajánlása vagy a közös kezdeményezések, mint az ifjúsági imaéjjel.
A szlovákiai FIRESZ zenekara is zenélt a Csillagpont dicsőítő sátrában
Az együttműködés részeként évente kiválasztanak egy eseményt, melyre kiemelt figyelmet fordít mindenki. Ilyen volt tavaly az erdélyi Válts irányt! fesztivál és a mostani Csillagpont. A szervezetek meglévő segédanyagokkal segítettek kidolgozni az előadások témáját, saját identitásukkal színesítették a Csillagpontot. Ahogy a főszervező mondja, „nem magukat prédikálták", hanem bemutatkoztak, megmutatták, milyenek a reformátusok a Kárpát-medence különböző pontjain.
Szontágh Szabolcs szerint nagyon fontos, hogy ezek a szervezetek ne konkurenciát lássanak egymásban. „A fiataljaink egyre szabadabban mozognak a Kárpát-medencében, egyetemre mennek, elköltöznek. Össze kell fognunk, hogy ne veszítsük el őket szem elől."
„Először 2009-ben hallottam barátaimtól, ifis társaimtól a Csillagpontról, de akkor még nem fogott meg annyira, hogy elmenjek. Később az elbeszéléseik meggyőztek, hogy legközelebb feltétlen ott a helyem!" – a révkomáromi Fekete Vince 2011-ben, elsőtáborozóként fejest ugrott a mélyvízbe, rögtön két szolgálatot is vállalt: kiscsoportvezető és a Firesz imasátrának építője, majd imaszolgálatosa volt. „Mindkét tevékenység oly sokat adott, hogy a néhány negatívum ellenére eldöntöttem: 2013-ban is megyek." A huszonegy éves felvidéki fiú – aki egyébként a Fireszben és a saját gyülekezetében is aktív – Mezőtúron is az imasátorban, valamint a Firesz dicsőítő zenekarában szolgált. „A Csillagpontot nagyon jó szolgálati lehetőségnek látom, mind a mellett, hogy a sokszínű programot, a különféle előadásokat, ismerkedési és találkozási lehetőségeket élvezem benne."
Feke György, képek: Budai Borbála, Luzsica Fanni, Sereg Krisztián, Vargosz / csillag.reformatus.hu
A cikk megjelent a Kálvincsillag – a Magyar Református Egyház lapja – 2013-as számában.