Hivatalosan is átvette a püspöki tisztséget Bogdán Szabolcs János a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben. A december 9-i püspökbeiktatásra a krasznai templomban gyűltek össze egyházi és világi elöljárók.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület október 21-én tartott közgyűlése Bogdán Szabolcs János krasznai lelkipásztort választotta meg püspöknek a következő hatéves ciklusra. A testület döntése nyomán a főgondnoki tisztséget továbbra is Bara Lajos, a Zilahi Református Wesselényi Kollégium igazgatója tölti be. A leköszönő püspök, Csűry István 2009 óta vezette az egyházkerületet.
A jövő felé fordítsuk figyelmünket
– Isten segítségét kell kérni, hogy boldogságot ajándékozzon, és ebben a boldogságban az állhatatosság is megmaradjon – mondta Csűry István nyugdíjba vonuló püspök, aki a pénteki ünnepi istentiszteleten az Igét hirdette a Dán 12,12–14 alapján. Fontos, hogy ne a múlt keserűségeire tekintsünk, hanem a jövő felé fordítsuk figyelmünket, és ebből az új perspektívából értékeljük múltunkat és jelenünket. Csűry István továbbá elmondta: tudnunk kell, hogy bármit hozzon is a jövő, Isten kezében vagyunk, aki mindenről gondoskodik, mélységekben és magasságokban is vigyáz ránk.
Az igehirdetést követően Farkas Zsolt tanácsos köszöntötte az egybegyűlteket, majd Bara Lajos főgondnok nyitotta meg az egyházkerületi közgyűlést. Elmondta, a feladatvállalásban Isten iránti szeretetünket gyakoroljuk, a lehetőség azonban felelősséget is jelent, és egyenként el kell számolni az Úr előtt.
A megválasztott püspök eskütétele után Balog Zoltán dunamelléki püspök, a Generális Konvent elnöke mondott iktatóbeszédet, hangsúlyozva, hogy a Magyar Református Egyház Isten Igéjéből indul el, és oda érkezik. Az Ige tükrében akarja látni magát és a világot, hiszen minden igazi találkozás innen indul. Az új püspöknek „multifokális szemüveget” kívánt, amellyel közelre és távolra is jól láthat: tisztán szemlélheti az Igét és a környezetét, a legkisebb falu utolsó reformátusát, az elkallódott híveket, az anyaországot és a hazai vezetést is. – Van-e jogunk magunkat az apostolokhoz hasonlítani? Jogunk nincs, de kötelességünk így tenni – hangzott a bölcs tanács.
Van gyógyszer a világ betegségére: az evangélium
Bogdán Szabolcs János igei szolgálata, székfoglaló beszéde a Róm 1,16 versre épült: „Mert nem szégyellem az evangéliumot, hiszen Isten hatalma az minden hívőnek üdvösségére...” A püspök szerint az Ige üzenete ma is aktuális, mert beteg a világ. –Nekünk, keresztyéneknek hirdetnünk kell, hogy van gyógyszer: az evangélium, és van gyógyítónk, Jézus Krisztusunk – jelentette ki Bogdán Szabolcs, majd feladatként tűzte ki, hogy legyünk készek a ránk bízott küldetésre, ne szégyelljük az evangéliumot sehol, ne zárjuk be a templomokba, hanem hirdessük mindenhol, ahol folyik az élet. – Az evangélium az a többlet, amellyel a világ nem rendelkezik. Nem a fülünket gyönyörködtető beszéd, hanem Isten élő és ható Igéje – hangzott el. A frissen beiktatott püspök szerint ahol az evangélium Isten erejének a lelkével szólal meg, ott pezsgés, megújulás lesz. Ezt azonban csak akkor érjük el, ha a hirdetett szavak mögött fedezetként ott van az életünk is.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke megnyugtatónak nevezte, hogy van kinek átadni a szolgálatot, van folytatás. Úgy véli, nem véletlen, hogy adventben alakult meg a közgyűlés, hiszen egyházunk folyamatos adventben él. – Nehéz korszak következik népünkre és egyházunkra, amelyben nem lesz könnyű helytállni. Csak úgy lehetséges, ha hisszük, hogy Isten a tenyerén hordoz – figyelmeztetett az egyházi vezető, ehhez kívánva hitet, és biztosítva a királyhágómelléki szolgálatvállalókat arról, hogy számíthatnak a 2009 óta egyként gondolkodó Magyar Református Egyházra.
A továbbiakban Radu Valer Rus, a Nagyváradi Román Ortodox Püspökség vikáriusa Sofronie Drincec nagyváradi püspök üzenetét adta át, megköszönve Csűry István munkáját, a felekezetek közötti jó együttműködést, és áldott szolgálatot kívánt Bogdán Szabolcs János püspöknek. Valer Părău zilahi görögkatolikus esperes a megye reformátusaival ápolt jó kapcsolatról beszélt, majd Martina Wasserloos, a Református Világközösség Európai Régiójának elnöke szólt az egybegyűltekhez. Felidézte, hogy a szervezet régóta gyümölcsöző kapcsolatot ápol a kelet-európai egyházakkal, majd további egymástól való tanulást, kölcsönös segítségnyújtást kívánt, és Isten áldását kérte a közgyűlésre.
A gyökér nélküli lét illúzió
– A Kárpát-medence népei egymásra vannak ítélve, de az 1989-es karácsony arra figyelmeztet, hogy csak akkor élhetünk sorsközösségben, ha meghalljuk Isten szavát – jelentette ki Nagy János, a magyar miniszterelnöki irodát vezető államtitkár. Hozzátette: csak az maradhat a miénk, amiért küzdeni tudunk, legyen szó nyelvi, kisebbségi vagy emberi jogokról.
„Együtt erő vagyunk, szerteszét gyengeség” – hangzott el a Wass Albert-i gondolat. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes elmondta: olyan korban élünk, amely elfelejtette a hagyományos, keresztyén értékeket, és azt hirdeti, az egyén szabaduljon meg minden kötöttségtől, hagyománytól, hittől, közösségi élettől. Ez azonban olyan, mintha arra biztatnánk a fát, hogy szabaduljon meg gyökereitől. Ahogy nincs múlt nélküli ember, a gyökér nélküli lét is illúzió. Florinel Frunză, a bukaresti vallásügyi államtitkárság igazgatója arról beszélt, hogy a vallásszabadság, tolerancia, kölcsönös tisztelet feltételei a békés együttélésnek és a közös jövő alakításának. Az elöljáró szerint a spirituális sokszínűség nem fenyegetés, hanem gyarapító tényező az országban.
Az eseményen Pro Partium díjat adtak át Csűry István püspöknek, M. Nagy Ottó-díjat Tasnádi Ella vallástanárnak, emellett Pro Ecclesia díjat kapott két nyugdíjas lelkipásztor, Kovács Sándor és Tóbiás Tibor. Az ünnepségen a krasznai gyülekezet kórusa, a Szilágysomlyói Református Egyházmegye kántorkórusa, valamint a nagyváradi kántorkórus szolgált.
A cikk eredetileg a reformatus.ro portálon jelent meg, ahol további fotókat is találnak az eseményről.