Életigenlő magyar református nők Horvátországban

November 9-én Rétfaluban ünnepelte alapításának húszéves évfordulóját a Horvátországi Református Nőszövetség, a szervezet éves konferenciáján. Szenn Vanda, a szervezet elnöke szerint egyik legfontosabb feladatuk, hogy meggyőzzék a horvátországi református nőtestvéreket arról, hogy miként a családban, úgy a gyülekezetben is jelen kell lenniük, mert a nők más szemszögből látják a problémákat, mint a férfiak, így kiegészítik ezzel is egymás munkáját.

Horvátországi Református Nőszövetség konferenciája, 2024 november 9. Fotó: Facebook/Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház/Szenn Péter

Fotó: Facebook/Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház/Szenn Péter

A Horvátországi Református Nőszövetség 2004. július 7-én Harasztiban alakult meg. Elnöke 2022-ig Andel Ilona Hedvig volt, aki Hájek Rózsa titkár és Kuti Margit pénztáros támogatásával vezette a szervezetet. A tagok évente összegyűltek egy konferenciára, de a szeretetszolgálati munkában is élen jártak, segítettek árvízkárosultakon, földrengés vagy tűzvész által sújtott családokon és kárpátaljai magyarokon is. Az „első generáció” azóta átadta a stafétát, a nőszövetség pedig folytatja az eddigi munkát. Szenn Vanda lelkipásztor, a szervezet elnöke elmondta, hogy továbbra is a Lukács evangéliumából választott vezérigéjük alapján tevékenykednek: „És amint szeretnétek, hogy az emberek veletek bánjanak, ti is úgy bánjatok velük!” – Mivel kevesen vagyunk, ezért nem arra van szükség, hogy a szó klasszikus értelmében vezessük ezt a közösséget, hanem hogy egyenként meggyőzzük a gyülekezetek asszonyait, hogy szükség van a munkájukra, jelenlétükre, a meglátásukra, a hitükre, biztatásukra, az imádságaikra – mondta lapunknak a lelkipásztor. Hozzátette, hogy arra biztatják a nőket, hogy miként a családban jelen vannak, úgy jelen kell lenniük a gyülekezetekben is, és megtenni, ami elvárható tőlük. A nőszövetség elnöke szerint az olyan gyülekezetből, ahol a nők nincsenek jelen, hiányzik a sürgés-forgás. – A nők mindig ott vannak, amikor egy eseményt elő kell készíteni, tevékenyek a takarítástól kezdve a süteménykészítésig, de a férfiak munkáját is ki kell egészíteni, mert teljesen más szemszögből látjuk a problémákat, másképp oldanánk meg őket, és a kettő együtt tudja adni azt a kerek egészet, amivel Krisztus ügye előrébb vihető – jelentette ki Szenn Vanda.

Szenn Vanda, Horvátországi Református Nőszövetség konferenciája, 2024 november 9. Fotó: Facebook/Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház/Szenn Péter

Szenn Vanda áhítatot tart a konferencián

Fotó: Facebook/Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház/Szenn Péter

A Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház tagjainak száma körülbelül ötezer fő, a nőszövetségnek pedig körülbelül negyven aktív tagja van. Szenn Vanda arról is szeretné meggyőzni egyházuk asszonyait, hogy a nőszövetségben is szükség van a munkájukra, véleményükre, gondolataikra.

A november 9-i konferencián olyan nőkről is megemlékeztek, akikre példaként lehet tekinteni. Koncz-Vágási Katalin, a Magyarországi Református Nőszövetség elnöke előadásában a Bibliában említett életigenlő nőkről beszélt, akik a vállukon hordják a szent dolgokat, akik példaképek lehetnek helyzetfelismerésükkel, kitartásukkal, állhatatosságukkal és missziójukkal. A Magyarországi Református Nőszövetség előző elnöke, P. Tóthné Szakács Zita arról beszélt, hogy mi a hit és a hitvallás kapcsolata, és hogy kik és kihez tartoznak a keresztyének. – Meg kell tudnunk fogalmazni magunknak is és másoknak is, hogy mi Krisztus-követők vagyunk, ami egyben a mi hitvallásunk is – hívta fel a figyelmet Szenn Vanda az előadással kapcsolatban. A záróáhítatot az eseményen Andel Ilona Hedvig, a Horvátországi Református Nőszövetség előző elnöke tartotta a bibliai Ruth hitvallását idézve: „Mert ahová te mégy, oda megyek, ahol te megszállsz, ott szállok meg én is. Néped az én népem, és Istened az én Istenem. Ahol te meghalsz, ott haljak meg én is, és ott temessenek el! Úgy bánjon velem az Úr most és ezután is, hogy csak a halál választ el engem tőled!”

Szenn Vandát arról is kérdeztük, mit jelent az egyik előadásban említett életigenlés egy keresztyén életében, amire ő úgy felelt: – Megvallja azt, hogy ő Istenhez tartozó, és ebben a hitvallásában kitartóan teszi a dolgát.