A raktár mellett egy esetleges katasztrófa esetén nagy segítséget nyújthat, hogy a kárpátaljai reformátusoknak saját sütödéjük is van. Történetesen ezt is egy árvíz után érezték szükségesnek elindítani. 1998-óta sül a friss kenyér Beregszászon a református diakónia jóvoltából.
Humánerőforrásban is van tartalékuk a kárpátaljai reformátusoknak: Nagy Béla azt mondja, számos szakember segíti munkájukat, és önkénteseik is vannak a gyülekezetekben, akiket baj esetén lehet riasztani.
Ha Kijevből megjön a papír
Kárpátalján nemcsak katasztrófavédelmi raktára, hanem vámudvara is van az egyháznak. Ez azért fontos, mert számos segélyszállítmány érkezik a területre, viszont az ukrán bürokrácia sűrűjében hónapokig kénytelenek lakat alatt tartani ezeket az adományokat. A reformátusok vámraktárának előnye, hogy mivel sajátjuk az épület, négy hónapig nem kell a szállítmányok tárolásáért külön fizetni. Négy hónap elteltével azonban – az ukrán törvények értelmében – állami vámudvarba kell szállítani az adományokat, ahol naponta két eurót kell négyzetméterenként fizetni a tárolásért, amíg nem történik meg a vámkezelés. Jelenleg minden raktár lakat alatt van a beregszászi református vámudvarban, várják a pecsétes papírokat, hogy elvámolták a segélyszállítmányokat. Most ágyak, ruhák, iskolai kellékek és kórházi felszerelések vesztegelnek a bezárt épületekben. Nagy Béla főgondnok azt mondja: egy esetleges katasztrófa esetén sem téphetnék le a pecséteket, lakatokat, meg kell várni a papírokat Kijevből. Hozzáteszi: ilyen esetben a tapasztalat szerint felgyorsul az ügyintézés, és rendkívüli engedéllyel megtörténhet a vámkezelés.
Az ügy hátterében – mint azt korábban már megírtuk – az áll, hogy az ukrán kormány átalakult, és a katasztrófavédelmi ügyekkel foglalkozó minisztérium jogutód nélkül szűnt meg. Legfrissebb információnk szerint a humanitárius segélyek elbírálásával a szociális minisztérium foglalkozik.
Hegedűs Márk, Fotó: Kalocsai Richárd
MEGJELENT A REFORMÁTUSOK LAPJA 2013/15.SZÁMÁBAN