Parajd újjáépül hittel és közösséggel

Gyökeresen átalakultak Parajd mindennapjai a májusi természeti katasztrófa óta. A Korond-patak áradása elpusztította a sóbányát, a helyi közösség gazdasági, idegenforgalmi és lelki életének egyik sarokkövét. A létesítmény bezárása nemcsak munkahelyek megszűnését jelentette, hanem annak a térnek az elvesztését is, amely sokaknak a helyi identitás és összetartozás szimbóluma volt.

Iszlai Béla, a parajdi református gyülekezet lelkipásztora szerint a bánya jóval többet jelentett, mint egy ásványkincsforrást. – Élő emlékhely, gyógyító tér és közösségi szentély volt mindenkinek – fogalmazott. Úgy véli, lezárásával a közösség szívét érte seb, de – a zsoltáros szavaival – a reménység az nem szégyeníti meg az embert, ezért hisznek abban, hogy lesz folytatás. A lelkész hangsúlyozta, hogy a katasztrófa nem csupán azokat sújtotta, akik közvetlenül a bányában dolgoztak, hanem a gyülekezet tagjait is, akiknek az élete szorosan összefonódott a helyszínnel. Számos családot érint érzékenyen a katasztrófa, Iszlai Béla szerint ezért is szükséges, hogy az egyház aktívan jelen legyen ebben a nehéz időszakban.

IMG_1745044103911_Iszlai Béla

Iszlai Béla 2012 óta szolgál lelkipásztorként Parajdon

Fotó: Elekes Csaba

A lelkész a presbitériummal együtt az elmúlt hetekben egy célzott családlátogatási programba kezdett, ami nemcsak most, a nyári időszakra, hanem azt követően is folytatódik, mivel ezek a találkozások nemcsak a közvetlen segítségnyújtásra, hanem közösségi jelenlétre, vigasztalásra, együtt imádkozásra is alkalmasak. Iszlai Béla elmondta, hogy a látogatások során feltárult a helyi közösség sebezhetősége: az egzisztenciális kiszolgáltatottság, az identitásvesztés, az elbizonytalanodás.

A lelkipásztor azonban úgy gondolja, a hit próbája egyúttal lehetőség is a hit elmélyítésére, a közösségi kötelékek megerősítésére. Például a lelkész az egyházközség vezetőségével, az esperesi hivatallal és az önkormányzattal együttműködve további célzott támogatási programokon dolgozik. A cél, hogy a segítség ne általános, hanem igazságosan elosztott és valóban hathatós legyen. Iszlai Béla szerint az egyház küldetése az is, hogy lelki támaszt és jövőképet nyújtson egy elbizonytalanodott közösségnek.

– Ha hittel belekapaszkodunk a Mindenhatóba, és el tudjuk mondani, hogy erős vár a mi Istenünk, akkor Isten szilárd menedékünk marad minden körülmények között, még ha a sóbánya falai meg is repedtek – hangsúlyozta a lelkipásztor.

IMG_996121909360591_8727613946881343055_n_Iszlai Béla_2

Fotó: Kiss Gábor

Iszlai Béla 2012 óta szolgál lelkipásztorként Parajdon. Mostani feladata nem csupán az, hogy gyógyítsa a lelkeket, hanem hogy a közösséget vezetve megtalálják az újrakezdés útját. Abban bízik, hogy a fiatalok nem hagyják el a falut, hogy megmarad a hit, a közösségi összetartás, és új tervekkel, de ugyanazzal az isteni iránytűvel sikerül egy új fejezetet nyitni a parajdiak életében.

„Más utakat kell keresni”

A lelki megerősödés mellett a település gazdasági és turisztikai újratervezésének egyik fontos bástyája lehet a parajdi Urbán Andor Református Konferencia-központ. Bár a figyelem elsősorban a bányára és az ott dolgozókra irányul, a helyi intézmények, köztük a református központ új kihívásokkal szembesül. Igazgatója, Fülöp Mátyás szerint ugyan a sóbánya katasztrófája hatással lehet a település egészére, de a központ működése egyelőre stabil. – A mi tevékenységünk nem kizárólag turisztikai jellegű. A vendégeink elsősorban lelki feltöltődésre érkeznek hozzánk – hívta fel a figyelmet.

UARKK_dron

Az Urbán Andor Református Konferencia-központ Parajdon

Fotó: Parajdi Kálmán Endre

– A központ célja, hogy egyházi és közösségi programokat szervezve új látogatókat vonzzon a településre. Az erdélyi falu a kialakult nehéz helyzetben szinte kiürült, a legtöbb szálláshely bezárt, a strand csak most készül újranyitni, a fő attrakciónak számító sóbánya pedig már nem látogatható – sorolta a kihívásokat a református központ igazgatója.

Az intézmény még működik, és a nyári időszakra a foglalások zöme is megmaradt, ám ahhoz, hogy hosszú távon is fenntartható legyen, új tartalmakat, programokat kell kínálnia. A térség földrajzi adottságai szerencsére reménykeltőek. – Parajdnak jó a fekvése, csillagtúrákkal Brassótól Kolozsvárig, Csíkszeredáig vagy azon túl a hármashatárig, a Békási-szorosig egy napi kirándulással sok minden elérhető – jegyezte meg Fülöp Mátyás.

Fülöp Mátyás 2025

Fülöp Mátyás: Ha továbbra is a turizmusban gondolkodunk, akkor más utakat kell keresni

Fotó: Fülöp Mátyás archívuma

– El kell jutnunk olyanokhoz is, akik eddig nem jártak itt, az egyház segítségével pedig messzebbről is tudunk ide vendégeket hozni – mondta Fülöp Mátyás. Meggyőződése, hogy a református intézmény nemcsak a lelki megújulás, hanem a fizikai újjáépítés egyik motorjává is válhat. Az igazgató szerint a válsághelyzet arra készteti őket is, hogy újragondolják a központ szerepét és küldetését. – Ha továbbra is a turizmusban gondolkodunk, akkor más utakat kell keresni. Ezek pedig egyházi és közösségi alapokon nyugszanak. A célunk az, hogy Parajd ne csak túlélje a krízist, hanem új értékek alapján építkezzen tovább – szögezte le az intézményvezető.