Az eseményen Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke kiemelte, hogy a Szeretetszolgálat az ukrajnai háború kezdete óta aktívabban jelen van a térségben, de segítségnyújtásukról sokszor nem esik szó a médiában, vagy csak felületesen, ezért is tartja fontosnak a sajtóorgánumokkal való együttműködést. Hangsúlyozta, mindenki szereti tudni, hogy valóban jó helyre kerül-e az adománya, erre biztosíték az MRSZ.
A program, amelyikbe bekapcsolódtak az iparkamarák is, a szükségben lévők mihamarabbi megsegítése mellett azt a célt is szolgálja, hogy a most nehéz helyzetben élő családokban ne a menekülés vágya ébredjen fel, hanem a maradás reménye vegye őket körbe. A melléjük állás így az anyagi támogatás mellett lelki tartást is ad a családoknak. Fekete Károly kifejtette, mindez hit kérdése is, hogy jóval le lehet győzni a gonoszt. Ez a megállapodás is jó cselekedet – mondta a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, aki bízik benne, hogy ez az összefogás meghozza gyümölcsét.
Pál Sándor, a Magyar Református Szeretetszolgálat kuratóriumának elnöke ismertette, hogy a háború miatt egész Ukrajnában, így Kárpátalján is, óriási a bizonytalanság és a feszültség, egyre több hadköteles férfit soroznak be. A közszolgáltatások akadoznak, romlik az egészségügyi ellátás, az infláció pedig folyamatosan nő. A kialakult feszült helyzetben a besorozott családfők távolléte a családok teljes anyagi összeomlását okozhatja. Az otthonmaradt nők és gyermekeik napi szinten nélkülöznek. Kifejtette, hogy nem csak most, hanem a nehéz gazdasági helyzet miatt biztosan még a háború után is évekig kell majd támogatni a Kárpátalján élőket. Pál Sándor elmondta azt is, hogy most Ungvár és környékén igyekeznek hathatós segítséget nyújtani, de az iskolakezdés kapcsán is támogatják a kárpátaljai gyerekeket. A háborús helyzet miatt a megszokottól eltérően nem ötven, hanem száz gyermek tanulmányait segítik.
Az felek az együttműködés során adományokat gyűjtenek a kárpátaljai rászoruló családok részére, amivel a mezőgazdasági és étkeztetési programokat kívánják támogatni. Az április 20-án tartott előkészítő elnökségi ülésen, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Elnöksége egymillió forint támogatást ajánlott fel. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Elnöksége április 23-án tartott ülésén döntött arról, hogy szintén egymillió forint támogatást biztosít a Kárpátalján élőknek, míg a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke április 24-én jelentette be, hogy az ő elnökségük is felajánl ötszázezer forint támogatást, bízva abban, hogy a Kamarák tagjai, vállalkozásaik révén ezt az összeget gyarapítani fogják.
Forrás: ttre.hu, fotó: Barcza János