Hat héttel a tanévkezdés előtt indítja el országos tanszergyűjtését a Magyar Református Szeretetszolgálat. A „Radírozzuk ki a különbségeket!” program célja, hogy Kárpát-medence-szerte legalább 1358 hátrányos helyzetű gyermek tanévkezdése válhasson örömtelibbé, az adományokkal pedig csökkenteni tudja az alapítvány a rászoruló családok iskolakezdéssel járó kiadásait. Az adománygyűjtéshez tárgyi és pénzbeli felajánlással is csatlakozhatnak az adakozni vágyók.
Több mint kétszázharmincmillió forint gyűlt össze a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. kezdeményezésére az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszerében. A támogatást – amelyet a fogyasztók önként ajánlottak fel a visszaváltási díjukról lemondva – három gyermekkórház, köztük a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza kapta meg.
Az elmúlt napok pusztító viharai jelentős károkat okoztak hazánk keleti régiójában. A Magyar Református Szeretetszolgálat segíti a Katasztrófavédelem munkáját, és támogatja a rászoruló családokat több érintett megyében.
Beszterczey András lelkipásztor Reformátusok Lapjában írt vezércikke már felütésében is alapos önvizsgálatra hív. A szerző a diakóniát – mint „tetté lett Igét” – kiindulópontként használva jut el egészen odáig, hogy egyházunk jelenlegi állapotáról, jövőjéről és a közösség belső megújulásának lehetőségeiről is kérdez.
A református egyház tehetséggondozó programja, a Nyilas Misi ösztöndíjprogram a kiemelkedően tehetséges, szociálisan hátrányos helyzetű tanulókat támogatja határon innen és túl. A program eddigi kilenc éve alatt már 624 diák részesült támogatásban, amelyet művészet, sport, bölcsészettudomány és természettudomány kategóriákban lehet elnyerni. Az anyagi juttatás mellett pedig mentorok segítik a programban résztvevőket tehetségük kibontakoztatásában.
– Engem odaszerettek Istenhez, ezért a feladatom ez lett, hogy szeressek másokat is oda – vallja Katona Viktória, a Magyar Református Szeretetszolgálat új ügyvezetője. Szegény családban nőtt fel, kapcsolata nehezen kezdődött az Úristennel, de aztán lelkipásztor lett, hogy követhesse gyermekkora lelkészeit. Szolgálatát Kárpátalján kezdte, amikor pedig egy nehéz döntés után visszaköltözött az anyaországba, a református szeretetszolgálatnál találta meg a helyét. Június elseje óta ő vezeti a szervezetet. Beszélgetés átélt csodákról, megpróbáltatásokról és tervekről.
A Magyar Református Szeretetszolgálat vészhelyzeti orvoscsoportja új tagokkal megerősödve néz az elkövetkezendő természeti csapások, katasztrófák elé. A világ bármely pontjára azonnal riasztható egészségügyi szakemberek küldetéséről Katona Viktória, a szeretetszolgálat új ügyvezetője számolt be.
Június elsejétől a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány korábbi ügyvezető-helyettese, Katona Viktória vette át az ügyvezetői feladatokat, miután Juhász Márton csak átmeneti időszakra vállalta a megbízást. Katona Viktória 2022 óta dolgozik a szeretetszolgálatnál, de már korábban, kárpátaljai lelkészévei idején is részt vett az alapítvány tevékenységében.
Mi történik, ha lelkészek, pedagógusok, diakóniai önkéntesek, romamissziós szakemberek és szociális segítők egy térbe kerülnek, és mindannyian ugyanazt a kérdést teszik fel: hogyan segíthetünk hatékonyabban a társadalom peremén élőknek? Erre ad választ a Református Szeretetszolgálat Testvéri Szolgálat és Cigánymisszió Erő-forrás 2025 címmel megrendezett szakmai napja június 13-án, amelynek a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara ad otthont.
Két tonna humanitárius segélyszállítmánnyal és vízszivattyúkkal indult útnak a Magyar Református Szeretetszolgálat csapata május 29-én az erdélyi Nagyborosnyóra, hogy az árvíz elleni védekezésben segítsék a határon túliakat és a kitelepített családok élelmezését támogassák. Az önkénteseket követi a szeretetszolgálat kutató-mentő csapata is, amely felszerelésével szakmai segítséget nyújthat a mentésben és a kárenyhítésben egyaránt. Az erdélyi árvíz érintettjeinek adománygyűjtést is hirdetett a szeretetszolgálat.
A Szeretethíd a Kárpát-medence egyik legnagyobb, református kezdeményezésű önkéntes programja, ahol a résztvevők évről évre különféle közösségi munkákat vállalnak – legyen szó játszóterek rendezéséről, idősotthonok látogatásáról vagy épp állatkertszépítéséről. Mi is csatlakoztunk az egyik programhoz, ahol nemcsak segítettünk, de lelkiekben is gazdagodtunk.
Tizenhetedik alkalommal rendezi meg a Magyar Református Szeretetszolgálat a Szeretethíd nevű programot a Kárpát-medencei református önkéntes napokon. Idén május 24-én kerül sor a már jól ismert szolgálati programokra. Ennek alkalmából beszélgettem Csenki Zsuzsával, a Budai Református Egyházközség presbiterével, a Szeretethíd egyik szervezőjével.
Rendezett sorokban állnak emberek Debrecenben a Magyar Református Szeretetszolgálat irodájának udvarán. Egyesével veszik át a húsvéti tartósélelmiszer-csomagot, amelyhez mindig jár az Áldás, békesség köszöntés is. Erre néha sután ugyan, de mindig érkezik a válasz, ha más nem, egy áldott ünnepet formájában. A mostani esemény a záróalkalma annak a húsvéti adományosztásnak, amely során körülbelül ezer családnak juttatott el csomagot a szeretetszolgálat. Pontosabban a záróalkalom első felvonása, mert a szeretetszolgálat munkatársai még Debrecen egyik külterületére, Dombostanyára is ellátogatnak a „húsvéti ajándékokkal”.
A három év alatti gyermekek negyede jár bölcsődébe, a kisgyermek mellett munkát vállaló édesanyák száma évről évre nő – hangzott el a Református Bölcsődei Konferencián, amelyet a napokban szervezett a Református Szeretetszolgálat. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának székházában tartott eseményén református fenntartású bölcsődék vezetői és kisgyermeknevelők cseréltek tapasztalatot, tájékozódtak az ellátásra vonatkozó új jogszabályokról, pályázati lehetőségekről, pedagógiai módszerekről.
Olyan, a családjukból kiemelt gyermekek nevelkednek a Kelet-magyarországi Református Gyermekvédelmi Központ lakásotthonaiban, akik mégsem szakadnak el vér szerinti szüleiktől: rendszeresen tartják velük a kapcsolatot. Ez is egy fontos szempont, amire ügyelnek a munkatársak, ahogyan az is, hogy – amennyiben ez lehetséges – a testvérek egy helyen nevelkedjenek. A cél, hogy valóban otthon, biztonságban érezhessék magukat ezek a nehéz sorsú fiatalok, miközben megkapják a segítséget a jövőjük építéséhez – Istentől és a szolgálattól.
Az eddig regisztrált feladatok közel egyharmada határon túlról érkezik az idei Szeretethídra, jelenleg a sepsiszentgyörgyi Szilvássy Carola Szeretetotthon a Budapesttől legtávolabb eső pont, ahonnan önkéntes szolgálatot vállaltak testvéreink. A regisztráció tovább folytatódik, de már most látható, hogy idén is remek szolgálatok fognak megvalósulni: játszóterek karbantartása, idősotthonok látogatása, templomkertek rendbetétele, virágültetés vagy éppen a Fővárosi Állat- és Növénykert szépítése.
A parkolóban még csend fogadott minket Mezőkövesden, a helyi futballcsapat edzőpályájánál, ahol a Felzárkózó települések program futballbajnokságának területi fordulóját tartották. Ahogy közelebb mentünk a pályákhoz, már hallani lehetett a labdapattogást és az oldalvonalról bekiabált utasításokat. Három olyan település érkezett ide csapattal, ahol a Magyar Református Szeretetszolgálat teljesít szolgálatot a Jelenlét Pontokkal: Átány a tizenkét év alattiak bajnokságában, Kokad a tizennégy év alattiaknál, Konyár pedig mindkét kategóriában indult. A szeretetszolgálat munkatársait kérdeztük arról, miért fontos a futball a felzárkózó településeken.
Mintegy százhetvenen vettek részt a Református Szeretetszolgálat szervezte konferencián, Berekfürdőn, ahol a határon túli diakóniában szolgáló testvérek is szép számban képviseltették magukat. A rendezvény lehetőséget adott a tapasztalatcserére, egyben válaszkeresés is volt arra, milyen felelőssége van egyházunknak az idősellátás és a fogyatékkal élők gondozása területén.
– Nem tudják, mi baja van. Járunk vele vizsgálatról vizsgálatra, de nem tudják megmondani. Nem nő rendesen, és nem mozog úgy, mint a korabeliek – mondja az édesanya a legkisebb gyerekéről annál az arlói családnál, ahova a Magyar Református Szeretetszolgálat adósmentoráló programjában is dolgozó Bakos Zsuzsannával érkeztünk. Ez a háztartás egyike azoknak, ahol a szeretetszolgálat munkatársai tanácsadóként segítenek az adósságok rendezésében, az anyagi helyzet stabilizálásában.
Az ország egyik vezető gyermekegészségügyi központja a református Bethesda Gyermekkórház, ahol évente kétszázezer kis beteget látnak el. A kórház két székhelyén összesen tizennégy osztályon gyógyítják a legfontosabb gyermekbetegségeket csecsemőkortól felnőttkorig. Az orvosok, ápolók nemcsak szakemberekként, hanem együtt gyógyító közösségként is segítik a mielőbbi és minél teljesebb felépülést, így is megjelenítve Krisztus szeretetét.