Rendezett sorokban állnak emberek Debrecenben a Magyar Református Szeretetszolgálat irodájának udvarán. Egyesével veszik át a húsvéti tartósélelmiszer-csomagot, amelyhez mindig jár az Áldás, békesség köszöntés is. Erre néha sután ugyan, de mindig érkezik a válasz, ha más nem, egy áldott ünnepet formájában. A mostani esemény a záróalkalma annak a húsvéti adományosztásnak, amely során körülbelül ezer családnak juttatott el csomagot a szeretetszolgálat. Pontosabban a záróalkalom első felvonása, mert a szeretetszolgálat munkatársai még Debrecen egyik külterületére, Dombostanyára is ellátogatnak a „húsvéti ajándékokkal”.
A három év alatti gyermekek negyede jár bölcsődébe, a kisgyermek mellett munkát vállaló édesanyák száma évről évre nő – hangzott el a Református Bölcsődei Konferencián, amelyet a napokban szervezett a Református Szeretetszolgálat. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának székházában tartott eseményén református fenntartású bölcsődék vezetői és kisgyermeknevelők cseréltek tapasztalatot, tájékozódtak az ellátásra vonatkozó új jogszabályokról, pályázati lehetőségekről, pedagógiai módszerekről.
Olyan, a családjukból kiemelt gyermekek nevelkednek a Kelet-magyarországi Református Gyermekvédelmi Központ lakásotthonaiban, akik mégsem szakadnak el vér szerinti szüleiktől: rendszeresen tartják velük a kapcsolatot. Ez is egy fontos szempont, amire ügyelnek a munkatársak, ahogyan az is, hogy – amennyiben ez lehetséges – a testvérek egy helyen nevelkedjenek. A cél, hogy valóban otthon, biztonságban érezhessék magukat ezek a nehéz sorsú fiatalok, miközben megkapják a segítséget a jövőjük építéséhez – Istentől és a szolgálattól.
Az eddig regisztrált feladatok közel egyharmada határon túlról érkezik az idei Szeretethídra, jelenleg a sepsiszentgyörgyi Szilvássy Carola Szeretetotthon a Budapesttől legtávolabb eső pont, ahonnan önkéntes szolgálatot vállaltak testvéreink. A regisztráció tovább folytatódik, de már most látható, hogy idén is remek szolgálatok fognak megvalósulni: játszóterek karbantartása, idősotthonok látogatása, templomkertek rendbetétele, virágültetés vagy éppen a Fővárosi Állat- és Növénykert szépítése.
A parkolóban még csend fogadott minket Mezőkövesden, a helyi futballcsapat edzőpályájánál, ahol a Felzárkózó települések program futballbajnokságának területi fordulóját tartották. Ahogy közelebb mentünk a pályákhoz, már hallani lehetett a labdapattogást és az oldalvonalról bekiabált utasításokat. Három olyan település érkezett ide csapattal, ahol a Magyar Református Szeretetszolgálat teljesít szolgálatot a Jelenlét Pontokkal: Átány a tizenkét év alattiak bajnokságában, Kokad a tizennégy év alattiaknál, Konyár pedig mindkét kategóriában indult. A szeretetszolgálat munkatársait kérdeztük arról, miért fontos a futball a felzárkózó településeken.
Mintegy százhetvenen vettek részt a Református Szeretetszolgálat szervezte konferencián, Berekfürdőn, ahol a határon túli diakóniában szolgáló testvérek is szép számban képviseltették magukat. A rendezvény lehetőséget adott a tapasztalatcserére, egyben válaszkeresés is volt arra, milyen felelőssége van egyházunknak az idősellátás és a fogyatékkal élők gondozása területén.
– Nem tudják, mi baja van. Járunk vele vizsgálatról vizsgálatra, de nem tudják megmondani. Nem nő rendesen, és nem mozog úgy, mint a korabeliek – mondja az édesanya a legkisebb gyerekéről annál az arlói családnál, ahova a Magyar Református Szeretetszolgálat adósmentoráló programjában is dolgozó Bakos Zsuzsannával érkeztünk. Ez a háztartás egyike azoknak, ahol a szeretetszolgálat munkatársai tanácsadóként segítenek az adósságok rendezésében, az anyagi helyzet stabilizálásában.
Az ország egyik vezető gyermekegészségügyi központja a református Bethesda Gyermekkórház, ahol évente kétszázezer kis beteget látnak el. A kórház két székhelyén összesen tizennégy osztályon gyógyítják a legfontosabb gyermekbetegségeket csecsemőkortól felnőttkorig. Az orvosok, ápolók nemcsak szakemberekként, hanem együtt gyógyító közösségként is segítik a mielőbbi és minél teljesebb felépülést, így is megjelenítve Krisztus szeretetét.
Budapest egyik külső kerületében, egy lakásban lelt menedékre egy pakisztáni keresztyén család, akiket a mindennapi életben a református menekültmisszió támogat. A két fiú, két leány és édesanyjuk azután menekült el a közel-keleti országból, hogy az édesapa belehalt a sérüléseibe, miután megtámadták az utcán. Hogy mi volt az indok? Csak annyi, hogy korábban nem engedte, hogy néhány muszlim férfi erőszakoskodjon keresztyén nőkkel.
Szakmai tapasztalatból fakadó élő tanúságtételek és történeti visszatekintések vezettek közelebb a betegellátás és gyógyító szolgálathoz a Hit és gyógyulás című konferencián. A Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza idén hetedik alkalommal adott otthont az eseménynek.
Komlósi Piroska klinikai szakpszichológus, kiképző család-pszichoterapeuta vehette át idén a Dizseri Tamás Szeretetszolgálat Díjat a Budapest-Hold utcai Református Egyházközségben. A díj ifjúsági tagozatát Keszthelyi Veronika gyermekgyógyász rezidens és Szoták Dóra gyógytornász, vezetőgyógytornász-helyettes érdemelte ki.
Festenek, felújítanak, takarítanak a Magyar Református Szeretetszolgálat ingatlanmentő csapatának tagjai olyanoknál, akiknek maguktól se pénzük, se erejük nem lenne erre a munkára. Most éppen egy négygyermekes debreceni édesanyának segítettek felújítani a lakást, ahova családjával az MR Közösségi Lakásalap jóvoltából költözhetett. A szeretetszolgálat önkéntes programokkal foglalkozó munkatársa, Tóth Barbara Ramóna elmondta, hogy céljuk egy olyan önkéntes bázist felállítani, amelyben további szakemberek vannak a segítségükre.
A hazai kórházakban általános probléma az orvosok és ápolók túlterheltsége, a kapacitáshiány, ami nemcsak a betegek életére hat ki, hanem a dolgozók egészségére és lelkiállapotára is. A Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza országos egészségvédő programok kidolgozásába és megvalósításába kezdett, hogy minél több szakdolgozó és orvos számára elérhetővé tegye a krónikus betegségek és a kiégés elkerüléséhez szükséges szűrővizsgálatokat, kezeléseket. Velkey Györggyel, a kórház főigazgatójával, a Magyar Kórházszövetség elnökével beszélgettünk az intézményben már jól működő, másutt épp csak elindult kezdeményezésekről.
Megragadó az az erő, amely Pásztory Ádám nyilatkozataiból árad – csakúgy, mint annak a szeretetnek ereje, amelyet az életéért vívott harcában lépten-nyomon megtapasztal. A Magyarországi Református Egyház korábbi kommunikációs vezetőjének élete tavaly ősszel érkezett fordulóponthoz, amikor agresszív, előrehaladott stádiumú agydaganattal diagnosztizálták. Történetéről már korábban beszámoltunk. Most, néhány héttel külföldi kezeléssorozata előtt a Scruton egyik vendéglátóegységében beszélt meglepetésekkel és bizonytalanságokkal teli útjáról. A beszélgetést Genda Noémi vezette.
A télen korán érkező sötétben egy autó csomagtartója előtt állva forró teát csapolnak nagy termoszos ládákból kulacsokba, műanyag palackokba Budapesten, egy XVIII. kerületi kis utcában. A ládák mellett gondosan összekészített élelmiszercsomagok és vitamintabletták dobozai hevernek. A Magyarországi Református Egyház hajléktalanmissziójának munkatársai és önkéntesei már húsz éve járnak erre a helyre, hogy segítsék a rászorulókat.
Több mint negyvenmillió forint értékű fejlesztés eredményeként újult meg a Bethesda Gyermekkórház Ilka utcai épületének több, egészségügyi szakdolgozóknak fenntartott rekreációs helyisége, közösségi és betegtere.
A diakónia vasárnapján, idén február 2-án köszönti Isten gondoskodásának hivatásos képviselőit a Református Szeretetszolgálat. A Schweitzer Albert Református Szeretetotthonban, a névadó arcképei és szobrai között csupa bájjal, figyelmességgel mozog Aszalos Gyöngyi, aki évtizedek óta példamutatóan ápolja az elesetteket. Az osztályvezető munkáját októberben oklevéllel ismerték el, most pedig bepillantást enged a mindennapjaiba és mesél az otthonba vezető életútjáról is.
Januártól március végéig kiemelten odafigyelnek a Magyar Református Szeretetszolgálat szociális szakemberei az utcán élő hajléktalan emberekre, akiknek szendvicset, teát és hálózsákot juttatnak, a fűtés nélkül maradt családoknak, időseknek pedig tűzifát biztosítanak. A Felebarát program kapcsán beszélgettünk Dobis-Lucski Zsófiával, a szeretetszolgálat kommunikációs vezetőjével, aki legutóbb Debrecenben segédkezett több mint háromszáz adag meleg étel kiosztásánál.
Tűz ütött ki a hétvégén a Református Szeretetszolgálat fenntartásában működő, szenvedélybeteg fiataloknak segítséget nyújtó ráckeresztúri drogterápiás otthon tornyában.
Egy kiegyensúlyozottabb élet lehetőségét kaphatják meg a különböző emlő-rendellenességgel küzdő gyermekek a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházában újonnan létrehozott gyermekemlőközpontban, ahol több évtizedes tapasztalattal és a Bethesdára jellemző, egyedülálló gondozással kezeli a nemzetközi és hazai szaktekintélyekből álló csapat a testi hibáktól szorongó gyermekeket – tudatta a kórház sajtóközleményben.