Mikos Borbála, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának orvosigazgatója kapta idén a Dizseri Tamás szeretetszolgálati díjat. Az elismerést minden évben – idén már tizenhetedik alkalommal – olyannak ítélik oda, aki a Bethesda Kórház 2003-ban elhunyt főigazgatójának lelkületével, példamutatóan szolgálja a beteg, elesett emberek ügyét, egyszerre gyógyítva szeretettel azok testét és lelkét.
Személyesen tarthatták meg az ünnepséget, aminek öröméről Balog Zoltán püspök, a Protestáns Fórum elnöke is szólt megnyitóbeszédében a Hold utcai református gyülekezet templomában – ez az otthona a kórházat alapító gyülekezetnek.
Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke Jézus Bethesda tavánál tett gyógyításának történetét idézte fel beszédében. (Jn 5,1–9)
„Uram, nincs emberem!” – A Szentírás egyik legfájdalmasabb mondata, amelyet a tó partján fekvő beteg fogalmazott meg. Odaállni a másik mellé, meghallani, meglátni magányát, segítségre szorult állapotát, ez az, amit Isten küldetésképpen ránk bízott – mondta a püspök, aki emlékeztetett: Jézus példát mutatott ebben is, hiszen azért lett emberré, hogy senki ne mondhassa többé: nincs, aki segítsen.
Az idei díjazottat – akinek személyéről mindig egy kuratórium dönt – Bencze János, a Bethesda Kórház Alapítvány igazgatója jelentette be. Eszerint 2021-ben Mikos Borbálának ítélték oda az elismerést. Az indoklás szerint a Bethesda jelenlegi orvosigazgatója hozzáállásában és munkájában megmutatkozik az a hitbeli és diakóniai szemlélet, amely a kórházat újraszervező Dizseri Tamás életét is jellemezte.
Az ünnepségen Molnár János, az MRE Zsinatának világi elnöke személyes emlékeit is felidézte. Mint mondta, az orvosigazgató nem csupán a betegek testére, hanem lelkére is odafigyel. Mikos Borbála kórházi szervezőmunkája mellett, a gyermek-intenzívellátásban, a krónikus betegek otthoni lélegeztetési rendszerének kialakításában, a Magyar Református Szeretetszolgálat orvoscsoportjának tagjaként, valamint más önkéntes munkáiban is szeretetet sugározva és felkészülten áll helyt. – Tudom, most zavarban van, hiszen nem szokott a dicsérethez: feladata van, munkája van, nincs idő az ilyesmire. Az elköteleződés és szeretet embere ő – fogalmazott az elnök.
A díjátadón Erdős Eszter református lelkész, a Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió drogterápiás otthonának vezetője felidézte 2012-es – ahogyan fogalmazott – megdöbbentő élményét, amikor a főorvos önkéntesnek jelentkezett a drogmisszió szokásos nyári csendeshetére – méghozzá konyhai munkára. A palacsintát sütő, mosolygós főorvost hamar testi-lelki bajaikkal keresték fel a résztvevők, így alakult ki, hogy hosszútávon, heti egyszeri önkéntes munkájával segíti a misszió budapesti irodájába betérőket. Erdős Eszter egy, a misszió programjában résztvevők által készített fotótablót ajándékozott Mikos Borbálának.
Az orvosigazgató nemcsak a díjat köszönte meg, hanem a kórház közösségének azt is, hogy közéjük tartozhat, és a közös feladatok által ő is célt kaphatott: – Élni és áldássá válni azoknak, akik életébe a gyógyítással beléphetünk. A közösség befogadása nélkül nem találhattam volna rá erre az útra – mondta.
Életet kell vetnünk a felszántott lelkekbe
Más-más szempontól, mégis ugyanarról, a járvány frontvonalában szerzett tapasztalatokról szólt az idei Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díj átadását követő konferencia. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója és Tapolyai Emőke pszichológus beszélt túlélésről, az élet kötelességéről, bajtársiasságról és újrarendeződésről.