A három év alatti gyermekek negyede jár bölcsődébe, a kisgyermek mellett munkát vállaló édesanyák száma évről évre nő – hangzott el a Református Bölcsődei Konferencián, amelyet a napokban szervezett a Református Szeretetszolgálat. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának székházában tartott eseményén református fenntartású bölcsődék vezetői és kisgyermeknevelők cseréltek tapasztalatot, tájékozódtak az ellátásra vonatkozó új jogszabályokról, pályázati lehetőségekről, pedagógiai módszerekről.

Csaknem hetvenezer gyermek jár ma bölcsődébe, több mint kétszer annyi, mint amennyien 2010 környékén jártak. Az egyházi bölcsődék száma évről évre nő, ezen belül a református fenntartású intézmények is gyarapodnak, erősödnek.

Czibere Károly, a Református Szeretetszolgálat főigazgatója
– Megilletődöttséggel lehet csak erről beszélni – mondta Czibere Károly, a Református Szeretetszolgálat főigazgatója, hozzátéve, hogy a mai társadalmi helyzetben, amikor drasztikusan csökken az itthoni születésszám, és nem magától értetődő, hogy a gyermek érték, komoly elismerés illeti a kisgyermeknevelőket és a fenntartókat, a gyülekezeteket, presbitériumokat. – A református bölcsődei közösséget az Istenre fókuszáltság köti össze. Isten igent mond az életre, az ő munkatársai pedig ezt az igent mondást közvetítik a társadalom felé, amikor a munkájukat végzik – fogalmazott a főigazgató. Igei köszöntésében a Bírák könyvéből idézve állított párhuzamot: – Ahogy Sámson szülei Istenre hangoltak voltak, úgy érződik ez az Isten felé fordulás a református fenntartású intézményekben, felmutatva a társadalomnak, hogy ez az egyház az élet egyháza – mutatott rá az igerészletre.

Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár
Magyarországon református fenntartású bölcsődékbe ezerhatszáz gyermek jár, a három éven felüli gyermeket nevelő édesanyák nyolcvan százaléka jelen van a munkaerőpiacon – hangzott el a konferencián. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly szeptember óta újra kérhetik a szülők a bölcsődei támogatást. Az ötvenezer forintos összeget már nemcsak a magán, hanem az önkormányzati intézményekbe járó gyermekek után is igényelhetik az édesanyák és édesapák. Kiemelte, hogy az elmúlt években jelentős béremelést kaptak a kisgyermeknevelők, az utánpótlás biztosítására további ösztöndíjprogramokat hoztak létre: a kisgyermeknevelő hallgatók százhuszonötezer forintos támogatást vehetnek igénybe a tanulmányaik során. Kezdeményezték továbbá, hogy a pedagógusigazolvány minden bölcsődei dolgozó, tehát a dajkák számára is elérhetővé váljon. Koncz Zsófia szerint kiemelkedő részt vállal a református egyház a hazai bölcsődék, óvodák, iskolák és idősotthonok működtetésében.

A konferencián elhangzott, hogy az elmúlt több mint egy évtizedben a férőhelyek számának növelésének köszönhetően megduplázódott a bölcsődés gyermekek száma. Még 2010-ben 32 500, idén már csaknem hetvenezer kicsi jár ilyen intézménybe, ami a települések népességmegtartó erejét tovább növelte. Tizenöt évvel ezelőtt a három év alatti gyermekek mindössze tizenegy százaléka vett részt a bölcsődei nevelésben, ma már huszonöt százalékuk. Ehhez hasonlóan magas gyermeklétszám soha nem volt hazánkban, még a hetvenes években sem, amikor rengeteg új férőhelyet létesítettek. Ugyanakkor száznegyvennél is több település van, ahol az ott lakó családok száma miatt törvényi kötelezettség lenne, még sincs bölcsőde, kialakításuk folyamatban van. A kisgyermeknevelők bruttó fizetése ma elérheti a hétszázezer forintot, ezen felül számos pótlék (korai fejlesztéshez, sajátos nevelési igényű, diabéteszes gyermekek neveléséhez kötött kiegészítő jövedelem) növeli az illetményüket – hangzott el az eseményen.

Boros Ildikó, a Református Szeretetszolgálat népegészségügyi szakértője
Boros Ildikó, a Református Szeretetszolgálat népegészségügyi szakértője a konferencián beszámolt arról, hogy a hazai bölcsődék kimagasló tárgyi feltételeket biztosítanak. A régmúltban sokkal szigorúbb egészségvédelmi előírások vonatkoztak ezekre az intézményekre, mint ma: mindenhol működött intézményi orvos és kötelezőek voltak a védőnői látogatások is. – Ma sajnos nem teszi kötelezővé a jogszabály, pedig nagy szükség lenne a védőnők szaktudására az intézményekben – emelte ki. Míg korábban csecsemőket is bölcsődébe adtak a szüleik, és a jogszabály szerint húszhetes kortól igénybe vehető az ellátás, ma elenyésző, egy százaléknál is kevesebb az egyévesnél kisebb babák száma az intézményekben.

Gállné Gróh Ilona zenepedagógus
Gállné Gróh Ilona zenepedagógus, a Ringató módszertani program alapítója megénekeltette a konferencia résztvevőit, majd a bölcsődei zenei nevelés fontosságáról beszélt. Még 2017-ben vált hungarikummá a Kodály-tanítvány Forrai Katalin karnaggyal közösen, húsz év alatt kidolgozott módszer. A magyar népdalokat a kisgyermekek és a szülők együtt, játszva tanulhatják meg a csoportos foglalkozásokon, eközben nagy hangsúlyt kap az egymásra figyelés, a testkontaktus, ezáltal erősödik a szülő-gyermek kapcsolat. A zenei transzferhatásnak köszönhetően a hangutánzó és ölbéli játékok és az ének fejlesztik a beszédkészséget, a mozgást, elősegítik a szocializációt. Ezért is fontos a zenepedagógus szerint, hogy a zenei anyanyelvvel már a bölcsődében találkozzanak a kicsik. Gállné Gróh Ilona hozzátette, hogy noha Kárpát-medence szerte tucatnyi Ringató csoport létezik, tervezi, hogy Ringató módszerrel működő bölcsődék is megkezdik működésüket a közeljövőben. Megrendülve mesélt anyaotthonokban, családok átmeneti szállásain és idősek otthonában tartott alkalmaikról.

Ungvári Ildikó, a Református Szeretetszolgálat dietetikusa
Ungvári Ildikó, a Református Szeretetszolgálat dietetikusa a kisgyermekek egészséges táplálkozásának fontosságáról beszélt a konferencián. Mint mondta, a szülői minta mellett fontos egészen kisgyermek korban kialakítani a helyes étkezési szokásokat, a legfrissebb kutatások is igazolják ugyanis, hogy az úgynevezett civilizációs megbetegedéseknek 70-80 százaléka megelőzhető lenne az egészséges táplálkozással. Erről az úgynevezett Okostányér oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők, amit a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Magyar Tudományos Akadémia élelmiszer-tudományi tudományos bizottsága állított össze. A szakember hangsúlyozta, hogy a változatos étrendhez nincs szükség bizonyos ételek kizárására, fontos azonban egyes ételeket előre, másokat pedig hátra sorolni. Az egészséges vegyes táplálkozás legfontosabb összetevői a zöldségek, a gyümölcsök, a gabonafélék, a húsok, a halak és a tejtermékek. Hozzátette: kisdedkorban minden étkezésnek tartalmaznia kell teljes értékű fehérjét.

Baloghné Kovács Zsuzsanna, a Tatai Református Bölcsődehálózat szolgálatvezetője
Szűcs Mátyás lelkipásztor és Baloghné Kovács Zsuzsanna, a Tatai Református Bölcsődehálózat szolgálatvezetője bemutatta intézményük pedagógiai programját és lelkiségét. Foglalkozásaik során hangsúlyt fektetnek a környezeti nevelésre, a kézművességre, az anyanyelvi nevelésre, a mozgásra és az ének-zenére, a mondókákat ölbéli játékok segítségével tanítják a kicsiknek. Szűcs Mátyás lelkipásztor bibliai történeteket mesél a gyermekeknek, eljátsszák a történeteket. A kisgyermeknevelők a rendszeres áhítatokon feltöltődhetnek lelkileg, emellett a napi imádságok színesítik a bölcsődei életet. Az elalvás előtti altatót is imádság követi, amely elmaradhatatlan része a nyugodt pihenésnek – emelte ki Baloghné Kovács Zsuzsanna.
A Református Bölcsődei Konferenciát évről évre megtartja a Református Szeretetszolgálat a bölcsődék napjához közeledve, amely idén húsvéthétfőre esett. A szervezők mottója idén a következő zsoltárrészlet volt: „Lábam előtt mécses a Te Igéd, ösvényem világossága.” (Zsolt 109,105).