Már három életet mentett meg az MRSZ csapata – VIDEÓK

A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) második kutatócsapata is megérkezett a földrengés által sújtott Törökországba, így a szervezet már tizenkilenc fővel és négy kutyával szolgál a szír határ közeli Antakyában. Az új küldöttség tagjai között mentőtisztek és mentőápolók, önkéntes és hivatásos tűzoltók is vannak. A tűzoltók a romok alá szorult emberek kutatását segítik, míg az egészségügyi személyzet a sérültek ellátását végzi. Az MRSZ Kutató- és Mentőcsoportja péntek délutánig három ember életét mentette meg.

Az MRSZ kutató- és mentőcsoportja a törökországi földrengés után segíti a mentést 2023. február 9. Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

– Négyfelé osztottuk a csoportunkat, mind a négy csapatban van egészségügyi személyzet, kutya, kutyás kereső, hivatásos és önkéntes tűzoltó – számolt be a helyszínről Juhász Márton, a csoport operatív vezetője, az MRSZ ügyvezető igazgatója. – Először a hivatásos tűzoltók megvizsgálják, hogy kellően biztonságos-e az épület ahhoz, hogy bemehessenek a kutyás keresők. Ha a négylábúak jelzik, hogy ember van a romok alatt, a helyi hatóságokkal együtt próbálunk közelebb jutni a bajbajutotthoz – osztotta meg. Azt is elmondta, hogy sajnos több alkalommal már csak holttesteket tudtak kiemelni a romok alól, és egyre kisebb az esélye annak, hogy túlélőt találjanak. Elmondása szerint az éjszakai hideg okozta kihűlés fenyegetése mellett most már a kiszáradás veszélye is fennáll.

– Az sem mindegy, hogy valaki milyen egészségügyi és mentális állapotban volt a földrengéskor, és hogy milyen sérüléseket szenvedett el. Gyakorlatilag versenyfutásban vagyunk az idővel – mondta Juhász Márton.

Az MRSZ kutató- és mentőcsoportja a törökországi földrengés után segíti a mentést 2023. február 9. Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

– Elképesztő az, amivel itt szembesültünk. Mindannyian voltunk már különböző kárhelyszíneken, de ilyen mértékű rombolással és ennyi emberáldozattal járó katasztrófahelyszínen még csak néhány csapattag volt – írta le a helyzetet a csoport operatív vezetője, hozzátéve: az is nagyon megterhelő lelkileg, hogy látják a rokonaikat, barátaikat kereső sok-sok embert, de most igyekeznek a munkára koncentrálni.

Már több mint húszezer halálos áldozatról beszélnek, a városban élők többsége elvesztette valamelyik hozzátartozóját.

Emellett a legnagyobb hiány tartós élelmiszerből és a higiéniás termékből van, ezért az MRSZ folyamatosan küld szállítmányokat a térségbe, nemrég tizenötmillió forint értékben érkeztek adományok. Juhász Márton köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki csak pár száz forinttal támogatja szolgálatukat.

Az MRSZ kutató- és mentőcsoportja a törökországi földrengés után segíti a mentést 2023. február 9. Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

Fotó: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

Az MRSZ Kutató- és Mentőcsoportjának szolgálatához bárki hozzájárulhat támogatásával. A karitatív szervezet országos adománygyűjtést hirdetett, a befolyt összegből a további humanitárius segélyszállítmányok biztosítása válik lehetővé a nincstelenné és otthontalanná vált túlélők számára. Az adománygyűjtéshez bárki csatlakozhat online az adomany.jobbadni.hu oldalon keresztül bankkártyával, a Magyar Református Szeretetszolgálat CIB Banknál vezetett 10702019-85008898-51100005 számú számlájára küldött átutalással (közlemény: „Adomány – földrengés”), valamint a 1358-as adományvonal felhívásával.