Kormos Csaba, lelkipásztor a porcsalmai Szociális Szolgáltató Központ fenntartója a napi ige alapján tartott áhítatában azt emelte ki, hogy a szolgálatnak lélektől lélekig kell tartania.
Horváth-Lindberg Judit a svéd demens ellátás modelljét mutatta be, melynek a lényege az, hogy felismerve az öregedő társadalom sajátosságait a segítségre szoruló idős a saját igényeinek megfelelő gondozásban részesül. Természetes, hogy az öregséggel együtt járó tünet-együttesek szaporodni fognak, ezért ezt komplexen kívánják kezelni. Fontosnak tartják, hogy a demenssel kapcsolatba kerülő rokonok, szociális gondozó vagy szomszédok felvegyék a kapcsolatot az orvossal, amennyiben úgy látják, hogy ismerősük olyan állapotban van, hogy segítségre van szüksége.
Az ember a fontos, nem az intézmény
Gondozót kaphasson, illetve amennyiben szükséges, bekerülhessen nappali ellátásra egy otthonba, vagy ha a család nyaralni megy, akkor ideiglenes ellátásra vagy bentlakásra is helyet kapjon. Az előadó szerint abban van szükség szemléletformálásra, hogy ne az legyen a lényeg, amit az intézményünk adni tud, hanem az, hogy mire van szüksége az adott személynek.
Bár a nagyfokú aktivitás főként a fiatalabb és felnőtt korra jellemző, mégis nagy jelentősége van idős korban is az aktivitás megőrzésének. A műhely résztvevőit Somorjai Ildikó látta el konkrét tanácsokkal arra nézve, hogy idős, demens esetén mire kell figyelni, és hogyan lehet tevékenységre ösztönözni a korosztályt. Jó példát mutatott be Fehérné Németh Ildikó is, aki a Csengeri-kistérségi demens modell kiépülőben lévő folyamatát mutatta be.
Az előadásokat követő fórumon Farkasné Farkas Gyöngyi, az NRSZH főosztályvezetője válaszolt a szakmai kérdésekre és Kovács Lajosné, az Államkincstár küldötteként adott tájékoztatást a szociális intézményeket érintő ellenőrzésekről.
MRE Szeretetszolgálat