Istentisztelet a megtámadott Izraelért

Szolidaritási istentiszteletet tartottak szerda este a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által szombaton megtámadott Izraelért. Az istentiszteleten részt vett Balog Zoltán dunamelléki református püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke.

Szolidaritási istentisztelet a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által megtámadott Izraelért 2023. 10.11. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A református egyház püspöke mellett a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) megemlékezésén részt vett Novák Katalin köztársasági elnök, Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek, Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Karácsony Gergely főpolgármester, Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség – Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija és Keszler Gábor, a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség (MAOIH) elnöke.

Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke a szolidaritási istentiszteleten arról beszélt, hogyha körbenéz, tudja, hogy nincs egyedül a fájdalmával. Külön megköszönve Novák Katalinnak a teljes magyar társadalmat képviselő jelenlétét, azt mondta: a zsidó közösség gyásza és fájdalma közös a magyar társadaloméval. A terror, amely Izraelt és a zsidóságot érte, egyúttal az emberség, a szeretet, a Szentírás által közvetített legfőbb erkölcsi parancsolatok, a legfontosabb társadalmi eszmények ellen elkövetett állatias akció volt – jelentette ki Grósz Andor.

Szolidaritási istentisztelet a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által megtámadott Izraelért 2023. 10.11. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

– A zsinagógában most egybegyűlt zsidók, nem zsidók, keresztyének olyan világot akarnak utódaikra örökül hagyni, ahol nem a terror az úr – emelte ki a Mazsihisz elnöke. – Hiszünk, mert hinnünk kell abban, hogy léteznek a társadalmi életben olyan utak, amelyek másfelé kanyarognak ugyan, de egyfelé tartanak: egy olyan világ felé, amelyről a Szentírás minden szava szól és amelyben nincsen helye sem embertelenségnek, sem állatias ösztönöknek, sem barbárságnak – fogalmazott Grósz Andor.

Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael magyarországi nagykövete megköszönte az egész magyar nemzetnek a szolidaritást Izraellel. – Izraelt megtámadták, háborúban áll – mondta a nagykövet, hangsúlyozva, hogy ez nem csak az ő problémájuk, mert a támadás, amely a zsidó államot érte, el fogja érni Európát is, hiszen szerte a világon a terroristákkal szimpatizáló csoportok ünnepelték a gyilkosokat. Elmondta azt is, hogy Izrael meg fogja nyerni ezt a háborút, mert nincs hova menniük, ezért mindenáron megvédik hazájukat.

Szolidaritási istentisztelet a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által megtámadott Izraelért 2023. 10.11. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Mester Tamás, a BZSH elnöke arról beszélt: október 7. szörnyű nap minden érző ember számára, bárkihez is imádkozzon. – Ez nem terrortámadás, hanem háború – jelentette ki. „Sátáni lények eszeveszett tombolásának” nevezte, hogy a Hamász fegyveresei Kfar Aza településen kiirtották a lakosokat. Az áldozatok között negyven meggyilkolt csecsemőt találtak, akik közül többeket lefejeztek. Mester Tamás szerint a több mint ezer kioltott ártatlan élet, a több ezer sebesült és a több száz ártatlan túsz feljogosítja Izraelt a terror elleni honvédő háború megvívására, és ebben az euroatlanti térségben élő modern polgári demokráciáknak támogatniuk kell a zsidó államot.

Győrfi László, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség társelnöke úgy vélte, ebben a válságos helyzetben azt a kérdést kell feltenni, hogy „mi mit tudunk tenni azért, hogy megváltoztassuk a világot...”. A legfontosabbnak azt nevezte, hogy a közösség tagjai ne hagyják magukat megtörni, és legyenek büszkék zsidóságukra és a nyugati civilizáció bibliai értékeire.

Frölich Róbert országos főrabbi arról beszélt: a háború nem az arabok és a zsidók ügye, hanem minden a bolygón élő emberé. Nem egy országot támadtak meg, hanem a terror, a gyűlölet, az aljasság indított háborút a civilizáció ellen. A főrabbi azzal zárta beszédét: hiszi, hogy a közös, egy akarattal mondott ima meghallgatásra talál, és hinnünk kell abban is, hogy Jeremiás próféta 2500 évvel ezelőtti, a szentély pusztulását sirató szavai beteljesednek a Hamász terroristáin: „cselekedj velük úgy, örökkévaló, ahogy ők cselekedtek, üldözd őket, és tüntesd el őket az ég alól”.

Novák Katalin köztársasági elnök, Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, és Mester Tamás, a BZSH elnöke. Szolidaritási istentisztelet a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által megtámadott Izraelért 2023. 10.11. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, Novák Katalin köztársasági elnök és Mester Tamás, a BZSH elnöke mécsest gyújt az áldozatokért

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Az istentisztelet végén a résztvevők elimádkozták a kádist – a legszentebb zsidó imák egyike, amelyet a gyászolók szeretteik halála után imádkoznak, és csakis közösségben mondható –, majd a zsinagóga előtti téren mécseseket gyújtottak az áldozatok emlékére.

Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Balog Zoltán . Szolidaritási istentisztelet a Dohány utcai zsinagógában a Hamász által megtámadott Izraelért 2023. 10.11. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester, Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek és Balog Zoltán püspök, a Zsinat lelkészi elnöke is gyújtott mécsest

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Balog Zoltán püspök az alkalom után a Facebook-oldalán a Zsoltárok könyvéből vett igehelyet osztott meg: „Kívánjatok békét Jeruzsálemnek! Legyenek boldogok, akik téged szeretnek! Legyen békesség falaidon belül, legyen boldogság palotáidban! Testvéreimért és barátaimért mondom: Békesség neked!” (Zsolt. 122,6–8)

A Magyarországi Református Egyház korábbi közleménye a témában: