Ünnepélyes nyitó istentisztelettel vette kezdetét vasárnap az idei ökumenikus imahét, amely a keresztyén egységért végzett közös imádság és tanúságtétel kiemelkedő, rendszeres alkalma. Az országos eseménynek a Deák téri evangélikus templom adott otthont, ahol a résztvevők együtt emlékeztek arra, hogy hitük közös alapja erősebb minden különbségnél. Idén a hét választott témája: „Hiszed-e ezt?” (Jn 11,26b). Steinbach József református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke hangsúlyozta, hogy az Úr az egyetlen, aki a hatalmával nem él vissza, és aki szeretetében mutatja meg azt nekünk.
Az idei imahét különleges jelentőséggel bír, hiszen 1700 évvel ezelőtt, 325-ben a Konstantinápoly melletti Niceában tartották az első ökumenikus zsinatot. Erre emlékezve állította össze a 2025-ös imádságokat és elmélkedéseket az észak- olaszországi Bosei Monasztikus Közösség.
A liturgia – a hagyományoknak megfelelően – egy előre megszerkesztetett, imákat és énekeket tartalmazó forgatókönyv szerint zajlott.
– Az imahét minden egyes alkalma arra hív minket, hogy együtt keressük Isten akaratát, közösen adjunk hálát az ő ajándékaiért, és valljuk meg közös hitünket – ezekkel a szavakkal üdvözölte a résztvevőket Kondor Péter evangélikus püspök. A Deák téri gyülekezet lelkésze kiemelte ennek az időszaknak a közösségformáló erejét.
Földesi Tamás, a pünkösdi egyház elnöke felolvasta azt az újszövetségi részt, amelyben Tamás apostol csak akkor hiszi el Jézus feltámadását, amikor személyesen meggyőződik róla. Ezután Jézus megáldja azokat, akik látás nélkül is hisznek. (Jn 20,24–29)
Fischl Vilmos evangélikus lelkész, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára elmondta, hogy a megemlékezés kivételes alkalmat teremt arra, hogy a különböző felekezetekből érkezők együtt, egy gyülekezetként éljék meg a hitvallásukat. – Ma mint különböző kulturális és felekezeti hátterű hívek alkalmi keresztény gyülekezete azért vagyunk együtt, hogy a közös hitünket ünnepeljük – hívta fel a jelenlévők figyelmét a lelkész. – Ennek a jelentőségét az is hangsúlyozza, hogy a niceai hitvallás többesszám első személyben hangzott el – tette hozzá. Kiemelte, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a MEÖT 2017-ben elfogadta, hogy az ökumenikus imahét kezdőnapja minden évben az üldözött keresztyénekért való imádkozás vasárnapja is.
Kyrie eleison! Uram, irgalmazz! – csendült fel a felelet a fohászokra a tömött padsorokból. Római Szent Kelemen korinthusiakhoz írott levele nyomán Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolita békéért, igazságosságért és irgalmasságért könyörgött. Az imahét témájához kapcsolódva Prőhle Gergely evangélikus országos felügyelő felolvasta János evangéliumából Lázár feltámasztásának történetét, amelynek központi kérdése, („Hiszed-e ezt?”) az ökumenikus imahét központi témája.
Erdő Péter bíboros, bár jelen volt a rendezvényen, de betegségére hivatkozva nem szólalt fel, helyette Martos Levente Balázs esztergom–budapesti segédpüspök mondott beszédet. Ebben János evangéliumából Jézus és Márta, Lázár testvérének párbeszédére hívta fel a figyelmet, arra, hogy őrizzük meg egymás csendjét, és találjuk meg azt a pillanatot, amikor valóban szükséges és érdemes szólni. (Jn 11,17–27) – A párbeszéd művészete magában foglalja, hogy bátrak legyünk, de tapintatosak, tiszteletteljesek, de szókimondók, tárgyilagosak, de mégse legyünk távolságtartók – hangsúlyozta.
– Az igazi párbeszédben, a másik jelenlétében jobban megismerem önmagamat is, és végül a saját igazság feltárása nem elveszi, hanem megerősíti a másik, sőt a többiek jogát, hogy véleményünket, végső soron is egyre inkább önmagunkat kifejezzük – emelte ki a katolikus segédpüspök. – Kivételesek ezek a momentumok az életünkben, ezért meg kell becsülnünk ezeket – tette hozzá Martos Levente Balázs.
Steinbach József dunántúli református püspök, a MEÖT elnöke és a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke igehirdetésében rávilágított arra, hogy hitvallásunk a hit tartalmát tárja elénk, amely Isten kijelentésén alapul. – Hiszen az élő Istent úgy ismerhetjük meg, ha nem mi spekulálunk róla, hanem ő lép ki a világosságából, könyörül meg rajtunk, kijelenti magát nekünk, megszólít bennünket és cselekszik értünk. Kiemeli az egyetlen Isten létét, és azt, hogy nincs más. „Halld meg, Izráel: Az Úr a mi Istenünk, egyedül az Úr!” – folytatta prédikációját az ószövetségi Mózes könyvének magyarázatával a zsinati elnök.
– A mindenség felett álló, mindenható Isten, aki a múlt, a jelen és a jövő Ura, aki az élet és a halál felett is uralkodik, aki a történelem, az események és a világmindenség Ura, egyben a személyes életünk irányítója is. Ő az egyedüli Úr, nem a véletlen, nem a gonosz, nem a bánat vagy a halál, hanem ő, aki mindent átfog és a világot irányítja. Itt van a vigasztalás, amely engem is vigasztal – tette hozzá a püspök. – Az Újszövetség fényében az egyetlen Úr a hatalmát a szeretetében mutatta meg. Ő az, aki nem visszaél a hatalmával, hanem a mi megváltásunkért méltatlanul is, szeretetéből cselekszik – hangsúlyozta. Steinbach József felhívta a figyelmet arra, hogy bár Isten hangosan szól, valódi meghallása nem csupán fizikai reakció, hanem azt jelenti, hogy az üzenet eléri a szívünket, és ott mély nyomot hagy. Fontos, hogy miközben elhangzik egy prédikáció, mire gondolunk, hogyan fogadjuk be azt. A püspök szerint az a kulcskérdés, hogy valóban meghalljuk-e Isten szavát.
Az istentiszteleten a Lutheránia Evangélikus Énekkar Kamp Salamon karvezető vezénylésével énekelt, az alkalmat Mekis Péter orgonaművész-kántor kísérte orgonán. Az ökumenikus imahéten résztvevők adományaikkal kárpátaljai hit- és nemzettestvéreinket támogathatják.
Hiszed-e ezt?
Az idei ökumenikus imahét fő kérdése, hogyan tudjuk biblikus alapon, ma is érthető módon megvallani a hitünket röviden, tömören – nyilatkozta Steinbach József püspök, a szervező Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, aki ennek a hétnek minden napján más és más dunántúli gyülekezetben hirdeti az Igét.