Gyermekkorunk ikonikus társasjátéka, a Gazdálkodj okosan! megtanított minket arra, hogy ne hagyjuk parlagon heverni javainkat, mert úgy előbb-utóbb elszegényedünk, hanem fektessük be, és akkor kamatostól kapjuk majd vissza. Olyan tanulság ez, amelyet Jézus Krisztus követőiként is hasznosíthatunk. Sáfárkodj okosan! – ez a mi „játékunk”. Ismerkedjünk meg a szabályokkal!
- Vegyük számba a ránk bízott kincseket! A „játékvezető”, azaz Isten mindannyiunknak ad kincseket, ezeket talentumoknak nevezi a Szentírás. A talentumok egy része fizikai, más része lelki jellegű. A fizikai jellegű talentumok közé soroljuk az egyén szintjén a testi adottságainkat, a szellemi képességeinket, az ingó és ingatlan tulajdonunkat, a gyülekezet és az egyház szintjén mindezt kiegészíti a közösség tulajdonában álló infrastruktúra, tehát a templom, a gyülekezeti ház, a parókia és a többi. A lelki jellegű talentumokon elsősorban magát az evangéliumot és azokat a képességeket értjük, amelyeket felhasználva hozzájárulhatunk Isten népének lelki épüléséhez. Ilyen többek között az evangelizálás, a tanítás, a bátorítás ajándéka.
- Ne hagyjuk parlagon heverni a vagyonunkat! Aki nem használja fel a kincseit, előbb-utóbb elszegényedik mind fizikai, mind lelki értelemben. Ha például egy gyülekezetnek van arra pénze, hogy leszigetelje az épületeit, de nem él a lehetőséggel, a fűtésszámla el fogja vinni minden megtakarítását. Az evangélium hirdetésének és az egymás iránti szolgálatnak a terhét megspórolva még ennél is súlyosabb következményekkel szembesülhetünk: a hit megerőtlenedik, a szeretet tüze kialszik, a templomaink pedig kiürülnek. Kincseink őrizgetése – akármennyire logikusnak tűnjön is – nem vezet eredményre. Sőt!
- Ne is tékozoljunk! Ha olyasmibe vágunk bele, ami meghaladja az erőnket, azzal éppúgy nem használunk. Ha például egy gyülekezet úgy kezd bele energetikai rendszerének modernizálásába, hogy fele úton elfogy a pénze, akkor nem veszi hasznát a félig elkészült munkának, ellenben a kisebb, szintén hasznos változtatásokat sem tudja elvégezni. A lelki munkában sem ritka, hogy valaki rosszul méri fel a lehetőségeit, és túlvállalja magát. Nem egy és nem két lelkészkollégám, de más szolgálók életében is szomorúan láttam, amint a szolgálat tüzében a család először háttérbe szorult, majd meggyengült, végül pedig szétesett.
- Az első korinthusi levélben így olvassuk: „...a sáfároktól elsősorban azt követelik, hogy mindegyikük hűségesnek bizonyuljon...” (1Kor 4,2) A hűséges sáfárkodás alapja a gazda és a gazda akaratának ismerete. Hogyan juthatunk ennek az ismeretnek a birtokába? Egyrészt adott a Biblia, amelyen keresztül Isten bemutatkozik nekünk, mint teremtő, gondviselő, megváltó, megszentelő és ítélő Úr. Ez a tételes ismeret az imádság által egészen személyessé válik. Ráadásul ez az Úr nemcsak önmagát, hanem akaratát is feltárja előttünk törvényeiben és ígéreteiben. Ez az akarat szerteágazó, a fókuszában mindazonáltal az evangélium hirdetése és Isten gyermekeinek Jézus Krisztus képére való átformálása áll. A sáfárok elsődleges feladata tehát a Szentírás szorgalmas tanulmányozása és az elmélyült imaélet gyakorlása. Maga a hűséges sáfárkodás pedig akkor kezdődik, amikor egy ember vagy egy közösség meghozza a döntést, hogy Istenhez és az ő akaratához szabja az életét. Ez a döntés már rövid távon is gyümölcsöző.
- A sportversenyek egyik jellegzetessége, hogy végül csak a legerősebb, a leggyorsabb, a legügyesebb győz, a többi hoppon marad. A sáfárkodás más műfaj: ebben a versenyszámban Isten hűséges gyermekei mindannyian győzelmet aratnak. Honnan tudjuk? A talentumok példázatában (Mt 25,14–30) nemcsak az a szolga kapott dicséretet, aki számszerűen a legtöbb talentumot tudta felmutatni az elszámolásnál, hanem az összes, aki a rábízott javakat hűségesen kezelte. A jutalom pedig nem más, mint az Úr örömében való részesülés: „...jöjj, és osztozz urad örömében!” (Mt 25,21)
A szerző a Budapest-Újpest-Belsővárosi Református Egyházközség lelkipásztora
A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!
Áldás, népesség
Az elmúlt évtized családpolitikai, népesedési eredményei elismerésre méltók, de még nem történt meg a döntő fordulat. Ráadásul a majdnem egy éve tartó ukrajnai háború, a gazdasági problémák sok ember megélhetési biztonságát megrendítették, elbizonytalanították jövőbeli terveit. Faggyas Sándor lapszerkesztő gondolatai.