„Attól félek, hogy talán hiába fáradoztam értetek” Gal 4,1–11
„Attól félek, hogy talán hiába fáradoztam értetek" (11). Megbecsülés és figyelmeztetés van Pál szavaiban. A Galatákhoz írt levél nem szelíd, inkább felemelt hangvételű írás. „Ha valaki nektek más evangéliumot hirdet... átkozott legyen!" (Gal 1,9). Példát mutat Pál az egyetlen út, egyetlen evangélium iránti felelős érzékenységben. Mindent toleráló, minden iránt megértést, a másság iránt tiszteletet követelő korunkban nem vész-e el a gyülekezetben (is) a valódi megbecsülés és felelősség?
RÉ 483 MRÉ 337
„De szép vagy kedvesem, de szép vagy!” (Énekek 1) Énekek 1
(15) „De szép vagy kedvesem, de szép vagy!” (Énekek 1)
– 1. A szerelem Isten ajándéka, de a szerelem nem isteníthető, azaz nem a szerelem ad valódi boldogságot, megoldást, megváltást, hanem csakis az Isten. Az Énekek éneke megköszöni a férfi és a nő szerelmét, testi és lelki egyesülését, de nem isteníti azt. Az Ószövetség népét körbe vették más népek termékenységi kultuszai, amelyekre határozott, bibliai látással válaszolt az Énekek éneke. A próféták is elhatárolódtak attól, hogy a szerelmet istenként tiszteljék, amikor ezt bálványimádásnak nevezeték.
– 2. Jóléti világunkban sok minden a szerelem körül forog. Ettől várunk mindent, aztán csalódunk, „partnert” váltunk, majd újra próbálkozunk, de nem köteleződünk el, miközben annyi minden megy tönkre körülöttünk. A szerelem múlandó, halandó „isten” önmagában. A szerelem ajándék, de csak Isten kezéből véve, az Ő medrében. Egyébként nincs nagyobb kísértés és veszély a nap alatt a szerelemnél; – amely könnyen „szemétdombra” juttathatja életünket.
– 3. Nekünk a legszebb mindenkor a saját, Istentől kapott, egyetlen párunk. Őneki mondjuk, hogy szép. Sokan vannak még szépek, de mi az „idegen szépségre” nem tekinthetünk így. Ami nem az enyém, az után nem vágyakozom, ahhoz nem nyúlok, mert tolvajjá leszek.