Istentiszteleten mondott köszönetet a Magyarországi Református Egyháznak és a Hungary Helps programnak a tragikus helyzetben nyújtott támogatásért a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén az a keresztyén gyülekezet, amelynek hetven tagját hurcolták el és gyilkolták meg februárban a hitük miatt. A tömeggyilkosságot vélhetően az Iszlám Államhoz kötődő Demokratikus Szövetséges Erők fegyveresei követték el.
– Számunkra ma Magyarországon ismeretlen a mártíromság, az a tanúság, hogy egy adott helyzetben az életünket is oda tudjuk adni Jézus Krisztus ügyéért, éppen ezért óriási tisztelettel tekintünk azokra a keresztyénekre, akik a legnehezebb körülmények között is megmaradnak Krisztus hívének – mondta Steinbach József dunántúli püspök, a Zsinat lelkészi elnöke szerdán a budapesti Ráday Házban, ahol a Magyarországi Református Egyház zsinati elnöksége a Földkelte Egyesület és az egyház által megsegített kongói keresztyének küldöttségével találkozott.
Április 4-én és 5-én folytatódott Libanonban a Meg nem hallott hangok: háborús helyzetben élő nők kitartó bizonyságtétele című konferencia, ahol libanoni, szíriai, kárpátaljai és más Kárpát-medencei magyar, valamint északír nők osztották meg egymással tapasztalataikat, fájdalmaikat, bizonyságaikat és a jövőről szóló reményeiket.
Meg nem hallott hangok: háborús helyzetben élő nők kitartó bizonyságtétele címmel tartott április 3–5. között konferenciát a Református Egyházak Világközösségének Európai Területi Tanácsa a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinattal és a Magyarországi Református Egyházzal együttműködésben. Egyházunkat Berecz Júlia, a Zsinati Hivatal Külügyi Osztályának vezetője képviselte. Beszámoló a konferencia első napjáról.
Elhűlve olvashattuk nem olyan régen, hogy iszlamista fegyveresek hetven keresztyént fejeztek le a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A hittestvéreink elleni támadások az országban sajnos mindennapos események, az ezekkel szembeni hatékony fellépést több dolog is akadályozza. Cikkünkben röviden bemutatjuk a kongói keresztyénellenes támadások hátterét.
Az újonnan megválasztott tanács megkezdte munkáját, és első alkalommal február 12–15. között Bécsben ülésezett. Elfogadta a nagyszebeni közgyűlés által előterjesztett témákat, amelyeket az Európai Protestáns Egyházak Közösségének Tanácsa mostantól prioritásként fog kezelni, és amelyek egyházi és társadalmi kihívásokkal is foglalkoznak.
Hetven keresztyént fejeztek le a Kongói Demokratikus Köztársaság észak-keleti részén, egy protestáns templomban. A tragédiára válaszul a Hungary Helps program és a Magyarországi Református Egyház összefogott, hogy segítséget nyújtson az áldozatok hozzátartozóinak. A két szervezet öt-öt millió forint értékű adományt juttat el a Földkelte Egyesület helyi partnerén keresztül, amely közvetlenül a hetven érintett családhoz kerül.
Sorozatunkban a Jézus korabeli Palesztina történetét dolgozzuk fel, hogy érthetőbbé váljon az a kulturális és politikai környezet, amelyben az evangéliumok, illetve az apostolok cselekedeteinek története játszódott. Az első részben az elgörögösödő, hellenizálódó Palesztinát mutatjuk be Nagy Sándor hódításától a templom második pusztulásáig.
A karácsonyt kisebb incidensekkel kísérve, de nagyrészt békésen ünnepelhették a szíriai keresztyének, sokan azonban félnek attól, mi következik. A hatalomra jutott iszlamista csoportok békés rendezést és biztonságot ígérnek, de az elmúlt évek tapasztalatai alapján ezt kevesen merik komolyan venni.
A nemzetközi ökumenikus diskurzusban lassan már száz éve formálódó igazságos béke fogalmához kapcsolódóan tartott konzultációt Varsóban december 9–11. között az Európai Egyházak Konferenciája. Az eseményen megvitatták az ukrajnai háború által felvetett dilemmákat, valamint az európai és ukrajnai egyházak lehetőségeit és feladatait is.
Betlehem napjainkban teljesen máshogy néz ki, mint Jézus születésének idején. Fallal körülvett, zsúfolt, nyüzsgő arab város, élénk kereskedelemmel és turizmussal. A háború miatt azonban most adventkor nem látogatható. A Megváltó születésének helyszínéről kérdeztük Bölcsföldi András lelkipásztort, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának spirituálisát, aki többször utazott már teológushallgatókkal Izraelbe és más bibliai tájakra.
Elfoglalták az iszlamista lázadók a kormányerőktől Aleppót, Szíria második legnagyobb városát. A civil lakosság ellen egyelőre nem léptek fel támadólag, de a keresztyének nem érzik magukat biztonságban a településen, és azt kérik, hogy mindenki imádkozzon értük.
A Közel-Keleti Egyházak Tanácsának írt levelében a testület támogatja az azonnali tűzszünetre való felhívást a térségben, a tárgyalások és a párbeszéd megkezdése, illetve az emberek védelme érdekében.
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) mélységes aggodalmát fejezi ki a Libanonban és Gázában fokozódó erőszak miatt, és megerősíti az igazságosság, a béke és népek méltósága melletti elkötelezettségét.
Nagyszebenben tartották augusztus 27. és szeptember 2. között az Európai Protestáns Egyházak Közössége kilencedik nagygyűlését, ahol az európai protestáns egyházak képviselői találkoztak, hogy megvitassák a kontinens előtt álló kihívásokat és közös jövőjüket. A rendezvény központi témája: Krisztus világosságában – reményre hívva címmel zajlott, amely a közösségi lét és a remény kérdéseit helyezte a középpontba.
Ha egy lelkipásztor kincsként őrzi Isten Igéjét, az ő jelenlétében prédikál és egyházának szenteli magát, kitörölhetetlen nyomot hagy maga után – Sinclair Ferguson skót teológust szólaltattuk meg a konferenciához kapcsolódva.
Hisszük-e, hogy üdvösségünk Krisztusban, Isten irántunk megnyilvánuló kegyelmén nyugszik? Igaznak tartjuk-e, hogy Jézus Krisztus halálával szerzett engesztelése és feltámadása által megbékélhetünk a Szent Istennel és egymással? A többi között ezekre a kérdésekre keresett választ a Ligonier Ministries három meghívott előadója, Sinclair Ferguson, Mark Johnston és Paul Levy a Krisztusban kiválasztva című konferencián, Észak-Írország esős fővárosában, Belfastban június végén.
Budapestre látogatott az Európai Egyházak Konferenciájának és az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának a küldöttsége, hogy a magyar kormánnyal megbeszélést folytassanak a keresztyén értékek megőrzéséről, illetve az állam és az egyház viszonyának rendezéséről. Magyarország hamarosan átveszi az Európai Unió soros elnöki posztját, a két szervezet vezetése pedig sokat remél a féléves magyar elnökségtől.
Május elején Budapestre látogatott gyülekezetével Semko Koroza, a Lengyel Református Egyház püspöke. Az egyházi vezető beszélt a lengyel–magyar barátságról, az egyház valódi feladatáról és arról, mit jelent és mit nem a „keresztyénség védőbástyájának” lenni. A püspökkel a Parókia portál készített interjút.