„Hitük által még holtuk után is beszélnek” – zarándokok a gályarabok nyomában

Idén május 8-án lesz a 350. évfordulója annak, hogy a pozsonyi rendkívüli törvényszék által elítélt református és evangélikus lelkészek és prédikátorok hosszú, szenvedésekkel és súlyos veszteségekkel teli út után megérkeztek Nápolyba, ahol eladták őket gályarabnak. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának székházában kibocsátó istentisztelettel engedték útjukra a gályarabok emlékére utazó zarándokcsoportot.

Az évforduló alkalmából egy harmincfős csoport – nyugalmazott református és evangélikus lelkészek, hitoktatók és gyülekezeti tagok – indul útnak Nápolyba, hogy kegyelettel adózzanak az elhurcoltak emléke előtt. A kibocsátó istentiszteleten Bóna Zoltán nyugalmazott református lelkipásztor A zsidókhoz írt levél 11. fejezetének 4. és 38. versét, majd A jelenések könyve 2. fejezetének 10. versét olvasta fel. Igehirdetésében kiemelte: a zarándoklat főhajtás a hitük mellett az életük árán is kitartó protestáns őseink előtt. Példájuk taníthat minket a hitünk erősítésére a hétköznapi munkánk végzésében is, valamint arra, hogy szeretettel forduljunk egymáshoz, törődjünk a másikkal – hívta fel a figyelmet.

Kibocsátó istentisztelet 05.05. (f.Magyaródi Milán)

Bóna Zoltán nyugalmazott lelkész hirdette az Igét a zarándokoknak

Fotó: Magyaródi Milán

A lelkipásztor kiemelte az áldozatra való készséget, amely, ha szívből jön, túlél bennünket. – A gályarabok az életüket árán is vállalták hitüket, az Úrnak tett ígéretüket. Áldozatuk beszél hozzánk, figyeljünk arra, mit üzennek nekünk a kiállásukkal – hangsúlyozta. Bóna Zoltán felhívta a figyelmet a félelemre, amely gyakran irányítja és megbénítja életünket. – Ma is aggódunk az egyházunk jövője, a gyülekezeteink miatt, ám az elhurcolt negyven magyar református és evangélikus lelkipásztor és prédikátor úgy hordozta el a szenvedéseit és nehézségeit, hogy nemet mondott a félelemre, kitartásuk élő üzenettel bír – fejtette ki.

A háromszázötvenedik évforduló több ponthoz is köthető. 1674 tavaszán a pozsonyi perben magyarországi protestánsokat – többnyire kálvinistákat, kisebb részben evangélikusokat – idéztek törvényszék elé. Tanítókat, lelkészeket, teológusokat, espereseket, püspököket. A pozsonyi perben hallgatták ki őket: 1674 a beidézésük éve, 1675 az elítélésüké, 1676 a szabadulásuké, 1677 pedig a hazatérésüké.

Az áhítatot ünnepi megemlékezés követte a Zsinat épületében található emléktáblánál. Először Kardos Péter nyugalmazott református lelkipásztor, a zarándokút szervezője köszöntötte az egybegyűlteket, akik a gályarabok emlékére szervezett programsorozat részeként már korábban ellátogattak Pozsonyba, a Balaton-felvidékre, Rimaszombatba és Kassára. A mostani emlékúton, Nápolyban elhelyeznek egy emléktáblát az evangélikus templomnál, amin három nyelven – magyarul, angolul és olaszul – az alábbi szöveg olvasható: „Nem felejthetjük el a gályarabság sok ezer áldozatát, közöttük a negyven magyar református és evangélikus prédikátort, akik hitük által még holtuk után is beszélnek. (Zsid 11,4)” Hozzáfűzte: így szeretnék emlékeztetni az arra járókat a gályarabságra ítélt magyar református és evangélikus lelkészekre és prédikátorokra.

Kibocsátó istentisztelet, Kardos Tamás 05.05. (f.Magyaródi Milán)

Kardos Péter nyugalmazott református lelkipásztor, a zarándokút szervezője köszöntötte az egybegyűlteket

Fotó: Magyaródi Milán

Fabiny Tamás evangélikus püspök szintén a zarándokcsoport egyik résztvevője, köszöntőjében felhívta a figyelmet a gályarabok emlékének fontosságára. A nápolyi emlékúton megállnak a kikötőben, kegyelettel emlékezve a gályarabokra, az evangélikus templomban pedig gyászistentiszteletet tartanak, ahol Vladár Gábor nyugalmazott református lelkipásztorral közösen szolgálnak majd egy protestáns megemlékezés keretében.

Kibocsátó istentisztelet, Fabinyi Tamás 05.05. (f.Magyaródi Milán)

Fabiny Tamás evangélikus püspök is részt vesz a zarándoklaton

Fotó: Magyaródi Milán

A zarándoklaton résztvevők célja, hogy lelkileg gazdagodjanak, és többek legyenek az egymás iránti szeretetben, az összetartozás érzésében. A püspök hozzátette: a magyarországi protestáns egyházak vezetői egyeztettek arról, hogy 2026-ban a rabok szabadulásának 350. évfordulója alkalmából egy közös protestáns ünnepséget tartanak majd.

Kibocsátó istentisztelet, megemlékezés 05.05. (f.Magyaródi Milán)

Fotó: Magyaródi Milán

Vladár Gábor, a Magyarországi Református Egyház (MRE) Doktorok Kollégiumának elnöke köszöntőjében Cicerótól idézett, aki azt mondta, hogy megelevenednek a holtak, ha jól emlékeznek az élők. Az elnök úgy fogalmazott: – Jól kell tudnunk emlékezni. Már csak azért is, mert az emlékezés nem könnyű feladat, hiszen a múlt az mindig velünk élő édes vagy nehéz teher, de együtt kell vele élni a jelenben. Mi a protestáns hitvalló őseink örökösei vagyunk, ezért fontos mindannyiunknak az, hogy a holtak élő hite erősítse az élők olykor-olykor gyengélkedő hitét – jegyezte meg Vladár Gábor.

Kibocsátó istentisztelet, Hajdú Zoltán Levente 05.05. (f.Magyaródi Milán)

Hajdú Zoltán Levente, az MRE Missziói Szolgálatának vezetője is megemlékezett a gályarabokról

Fotó: Magyaródi Milán

Hajdú Zoltán Levente, az MRE Missziói Szolgálatának főigazgatója kiemelte: fiatalon meghatározó olvasmányélménye volt Moldova György Negyven prédikátor című regénye. Kocsi Csergő Bálint feljegyzéseiből idézett, aki leírta a szenvedéseiket. A missziói szolgálat vezetője beszédében feltette a kérdést, hogy mit kell ma hittagadásnak neveznünk. Ez a negyven prédikátor dönthetett: választhatták volna a csendben maradást, az átpártolás jelentette karriert is. – Nem tették, és a döntésük, a vállalásuk, a helytállásuk ma is szívbe markoló figyelmeztetés. Napjainkban mások a körülmények, a kihívások, egészen mások a minket körülvevő élethelyzetek, de Isten ebbe helyezett minket, és én ebben és itt szeretnék méltó lenni az emlékükhöz, Isten és testvéreim előtt egyaránt – zárta gondolatait Hajdú Zoltán Levente.

Kibocsátó istentisztelet, koszorúzás 05.05. (f.Magyaródi Milán)

A megemlékezők ezután koszorút helyeztek el a gályarabok emlékfalánál, a Zsinat székházában, az emlékút résztvevői pedig kifejezték köszönetüket az út támogatásáért.