„Azután tizennégy esztendő múlva ismét felmentem Jeruzsálembe...” ( Gal 2,1–10
„Azután tizennégy esztendő múlva ismét felmentem Jeruzsálembe..." (1). A korábbi találkozás óta Pál végigjárta első missziói útja állomásait, egyre mélyülő meggyőződéssel képviselte, hogy mindenkié az örömhír. Nincs előfeltétele, csupán a megnyert, és megvallott hit. Nekünk ma már nehezen érthető a konfliktus, amely Pál és a jeruzsálemi atyák között támadt. Inkább így gondolkodhatunk: hisszük-e, hogy akik éppen most találnak rá a templomra, a gyülekezetre és a hitre, éppúgy kedvesek Isten szemében, mint mi, akiknek a családja talán már több nemzedék óta az egyház tagja?
RÉ 26 MRÉ 26
„Dicsérjétek az Urat!” (Zsoltárok 146) Zsoltárok 146
(1) „Dicsérjétek az Urat!” (Zsoltárok 146)
A 146–150. fejezetek közötti zsoltárok szintén „HALLÉL ZSOLTÁROK”.
– 1. Az ószövetségi istentiszteleten az egyéni kegyesség is a gyülekezet közös áhítatán valósulhatott meg. A gyülekezetben kapja a Szentlélek indítását az egyén, hogy magasztalja az Urat, amíg csak él. Ravasz László magyarázata visszaadja a dicséret lényegét: A zsoltáros élete, létezése dicséretmondás; – ez pedig az üdvözültek állapota (1–2).
– 2. Ezek a „Hallél zsoltárok” azt hangsúlyozzák, hogy csak az Úrban lehet bízni, Jákób Istenében, aki az eget és a földet alkotta. Emberekben, hatalmasságokban, előkelőkben, halandókban ne bízzunk, mert azok tehetetlenek, sírba jutnak (3–6).
– 3. Ennek indoklására mi sokkal nyomósabb érvet tudunk előhozni, mint ahogy azt a zsoltáros tette. Hála az Úrnak, nemcsak azért bízhatunk az Úrban, mert Ő felkarolja a mindenféle szükségben szenvedőket! Ez fontos, de életünk valódi nyomorúságára nézve még édeskevés lenne. Ő Jézus Krisztusban megváltott a bűntől és a haláltól az örök életre, az üdvösségre (7–9).
– Dicsérjük az Urat! Dicsérjem az Urat!
___
Hozzáfűzés az igemagyarázathoz
A Zsoltárok könyvének ötödik fejezete a 107–150. zsoltárokat tartalmazza. Ezen belül a 113–118. zsoltárok Istent magasztaló ún. „Hallél zsoltárok”, a 120–134. zsoltárok „Zarándokénekek”, a 135–145. zsoltárok között találunk „Királyzsoltárokat” és „Panaszénekeket”, a 146–150. zsoltárok szintén „Hallél zsoltárok”.