előző nap következő nap

„Benne van a bölcsesség és ismeret minden kincse elrejtve” Kol 2,1–7

1 Szeretném, ha tudnátok, mennyit küzdök értetek és a laodiceaiakért és mindazokért, akik engem nem ismernek személyesen, 2 hogy szívük felbátorodjék összeforrva szeretetben, és eljussanak a teljes megértés egész gazdagságára: Isten titkának, Krisztusnak ismeretére. 3 Benne van a bölcsesség és ismeret minden kincse elrejtve. 4 Ezt azért mondom, nehogy valaki titeket megtévesztő szavakkal félrevezessen. 5 Mert ha távol vagyok is testben, lélekben mégis veletek vagyok, és örömmel látom a köztetek uralkodó szép rendet és Krisztusba vetett hitetek szilárdságát. 6 Mivel tehát már elfogadtátok Krisztus Jézust, az Urat, éljetek is őbenne. 7 Gyökerezzetek meg és épüljetek fel őbenne, erősödjetek meg a hit által, amint tanultátok, és hálaadásotok legyen egyre bőségesebb.

Bibliaolvasó Kalauz – Édes Árpád igemagyarázata

A hadviselésben létezik a magaslati előny fogalma. Ez azt jelenti, hogy egy sereg a csatatéren az elérhető legmagasabb pontot megszállja, és ott alakítja ki a lőállásait. Ilyen előnyös helyzetet jelent szellemi értelemben az evangélium képviselete a világban. A kishitűség időnként utoléri a keresztyén embert, vajon szellemi értelemben álljuk-e a versenyt a világgal? Ha Pál apostol útját választjuk, fel kell, hogy bátorodjon a szívünk: „Benne van a bölcsesség és ismeret minden kincse elrejtve” (3).

RÉ21 360 RÉ 440 • IÉ Lk 22,39–46 • Zsolt 105

Nagyheti ének | 483 | Dicsérd, lelkem, Istenedet

„De hűtlenné váltak őseik Istenéhez…” 1Krón 5,23–41

23 Manassé törzsének egyik fele azon a földön telepedett le, amely Básántól Baal-Hermónig, Szenírig és a Hermón-hegységig terjed. Ezek igen megsokasodtak. 24 Családjaik nemzetségfői ezek voltak: Éfer, Jisí, Elíél, Azríél, Jirmejá, Hódavjá és Jahdíél, vitéz férfiak, híres emberek, családjaik nemzetségfői. 25 De hűtlenné váltak őseik Istenéhez, mert azoknak a népeknek az isteneivel paráználkodtak, amelyeket Isten kipusztított előlük az országból. 26 Ezért arra indította Izráel Istene Púl asszír királynak és Tiglat-Pileszer asszír királynak a lelkét, hogy fogságba vigye a rúbenieket, a gádiakat és Manassé törzse felét. Elvitte őket Halahba és a Hábór mellé, Hárába és Gózán folyója mellé. Ott vannak még ma is. 27 Lévi fiai Gérsón, Kehát és Merárí voltak. 28 Kehát fiai voltak: Amrám, Jichár, Hebrón és Uzzíél. 29 Amrám gyermekei Áron, Mózes és Mirjám, Áron fiai pedig Nádáb, Abíhú, Eleázár és Ítámár voltak. 30 Eleázár nemzette Fineást, Fineás nemzette Abísúát, 31 Abísúa nemzette Bukkít, Bukkí nemzette Uzzít, 32 Uzzí nemzette Zerahját, Zerahjá nemzette Merájótot, 33 Merájót nemzette Amarját, Amarjá nemzette Ahítúbot, 34 Ahítúb nemzette Cádókot, Cádók nemzette Ahímaacot, 35 Ahímaac nemzette Azarját, Azarjá nemzette Jóhánánt, 36 Jóhánán nemzette Azarját; ő már abban a templomban végezte a papi szolgálatot, amelyet Salamon épített Jeruzsálemben. 37 Azarjá nemzette Amarját, Amarjá nemzette Ahítúbot, 38 Ahítúb nemzette Cádókot, Cádók nemzette Sallúmot, 39 Sallúm nemzette Hilkijját, Hilkijjá nemzette Azarját, 40 Azarjá nemzette Szeráját, Szerájá nemzette Jócádákot. 41 Amikor az Úr Júdát és Jeruzsálemet Nebukadneccarral fogságba vitette, Jócádák is velük ment.

Az Ige mellett – Csűrös András igemagyarázata

(25) „De hűtlenné váltak őseik Istenéhez…” (1Krón 5,23–41)

Az előző szakaszban arról volt szó, miképpen találtak otthonra, hogyan áldotta meg Isten a népet. Most szomorú végként jelenik meg az asszír kitelepítés, s az azzal járó nemzeti pusztulás. Okaként a szentíró a hűtlenséget és az idegen istenekre kacsintgatást jelöli meg. A hűség nem azt jelenti, hogy nem vagyok hűtlen. Utóbbi nem egyetlen cselekedet, inkább hosszan tartó állapot. Folyamat, amelynek vannak látható és drasztikus kitörései. Isten hűséget vár tőlünk. Ennek hiánya nem bálványimádással kezdődik a mai világban, hanem az apró babonákkal. Amikor a szóhasználatunk Isten nélkülivé válik. Amikor ugyanolyanok vagyunk, mint a vallástalanok. A hűségért naponta meg kell küzdeni. A hűség: szabadság. A szeretet egyik legszebb és legállandóbb megnyilvánulása. Az Újszövetségből pedig tudjuk: az ember ugyan hűtlen lett Istenhez, de ő hűséges maradt hozzánk, és elküldte fiát: „Ha hűtlenek vagyunk, ő hű marad, mert önmagát meg nem tagadhatja” (2Tim 2,13). Isten nem egy eszméhez, hanem személyhez: hozzánk hű. Nekünk sem elsősorban a keresztyénség eszméjéhez, hanem egy személyhez kell annak lennünk: Jézus Krisztushoz. „Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját” (Jel 2,10).

április 6.