előző nap következő nap

„Ki ez, hogy a szél is, a tenger is engedelmeskedik neki?” Mk 4,35–41

35 Ugyanezen a napon, amikor este lett, így szólt hozzájuk: Menjünk át a túlsó partra! 36 Ők pedig otthagyva a sokaságot, csatlakoztak hozzá, minthogy ő már a hajóban volt; de más hajók is követték őt. 37 Ekkor nagy szélvihar támadt, és a hullámok becsaptak a hajóba, úgyhogy az már kezdett megtelni. 38 Ő pedig a hajó hátsó részében a vánkoson aludt. Ekkor felébresztették, és így szóltak hozzá: Mester, nem törődsz azzal, hogy elveszünk? 39 Ő pedig felkelt, ráparancsolt a szélre, és azt mondta a tengernek: Hallgass el, némulj meg! És elült a vihar, és nagy csendesség lett. 40 Akkor ezt mondta nekik: Miért féltek ennyire? Még mindig nincs hitetek? 41 Nagy félelem fogta el őket, és így szóltak egymáshoz: Ki ez, hogy a szél is, a tenger is engedelmeskedik neki?

Bibliaolvasó Kalauz – Balla Péter igemagyarázata

„Ki ez, hogy a szél is, a tenger is engedelmeskedik neki?” (41). Urunk sokféle csodát tett, ezek között vannak, amelyek természetfeletti hatalmát mutatják meg. Életünkben lehetnek olyan időszakok, amikor nem látjuk, hogy Jézus „törődik-e” a bennünket érő nyomorúságokkal (38). Ilyenkor jusson eszünkbe, hogy ő mindenható Úr. Kérjük és várjuk hittel, hogy „elüljön a vihar” az életünkben! (39)

RÉ21 727 RÉ 300

Zsoltár vasárnapra | 149 | Az Úrnak, no, énekeljetek

„… az év minden hónapjában felváltva álltak szolgálatba…” 1Krón 27,1–15

1 Izráel fiai, akik családfők, ezredesek, századosok és elöljárók vezetésével a király szolgálatára álltak a csapattestek minden teendőjében, amelyek hónapról hónapra, az év minden hónapjában felváltva álltak szolgálatba, mindegyik csapattestben szám szerint huszonnégyezren voltak. 2 Az első hónapban szolgáló, első csapattest élén Josobám, Jabdíél fia állt. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 3 Ő Pérec leszármazottja volt; ő az első hónapban szolgáló csapatok parancsnokainak a feje. 4 A második hónapban szolgáló csapattest élén az ahóhi Dódaj állt. Egyik csapatának a vezére Miklót volt. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 5 A harmadik hónapban szolgáló, harmadik csapat vezére Benájá volt, Jójádá főpap fia. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 6 Ez a Benájá a harminc hős közé tartozott, ő volt a harmincak parancsnoka. Csapattestéhez tartozott fia, Ammízábád is. 7 A negyedik hónapban szolgáló, negyedik csapattest vezére Aszáél, Jóáb testvére volt, helyettese pedig a fia, Zebadjá. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 8 Az ötödik hónapban szolgáló, ötödik csapattest vezére a jizráhi Samhút volt. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 9 A hatodik hónapban szolgáló, hatodik csapattest vezére a tekóai Írá, Ikkés fia volt. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 10 A hetedik hónapban szolgáló, hetedik csapattest vezére a pelóni Helec volt, Efraim fiai közül. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 11 A nyolcadik hónapban szolgáló, nyolcadik csapattest vezére a húsái Szibbekaj volt, a zerahiak közül. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 12 A kilencedik hónapban szolgáló, kilencedik csapattest vezére az anátóti Abíezer volt, a benjáminiak közül. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 13 A tizedik hónapban szolgáló, tizedik csapattest vezére a netófái Mahraj volt, a zerahiak közül. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 14 A tizenegyedik hónapban szolgáló, tizenegyedik csapattest vezére a pirátóni Benájá volt, Efraim fiai közül. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott. 15 A tizenkettedik hónapban szolgáló, tizenkettedik csapattest vezére a netófái Heldaj volt, aki Otníéltól származott. Csapattestéhez huszonnégyezer ember tartozott.

Az Ige mellett – Vassné Baki Ilona igemagyarázata

(1) „… az év minden hónapjában felváltva álltak szolgálatba…” (1Krón 27,1–15)

Dávid hadseregének vezetői olyan katonák voltak, akiket hősiességük, helytállásuk és a király iránti feltétlen hűségük tett elismertté. Vitéz tetteikről részletes beszámolót olvashatunk a 2Sám 23,8–39-ben, és ugyanaz a névsor az 1Krón 11,10–47-ben is olvasható. Dávidnak kétszáznyolcvannyolcezer fős hadserege volt. A király harci sikerei azoktól a parancsnokoktól, hősöktől függött, akik kockára tették az életüket a népért és a királyért. Dávid és a nép gyarapodása, megerősödése a katonák áldozatkész helytállásán múlott. Az Újszövetségben Pál apostol is beszél katonáskodásról. Timóteusnak írja: „Vállald velem együtt a szenvedést, mint Krisztus Jézus jó katonája. Egy harcos sem elegyedik bele a mindennapi élet gondjaiba, hogy megnyerje annak a tetszését, aki harcosává fogadta.” (2Tim 2,3–4); „Harcold meg a hit nemes harcát, ragadd meg az örök életet” (1Tim 6,12). Önmagáról ezt írja: „Ama nemes harcot megharcoltam” (2Tim 4,7). Az efezusiaknak ezt üzeni (és nekünk is): „Öltsétek magatokra Isten fegyverzetét, hogy megállhassatok az ördög mesterkedéseivel szemben.” (Ef 6,11) Végül: „Miért hívnak téged (Krisztusról) keresztyénnek? – hogy bűn és ördög ellen ez életben szabad lelkiismerettel harcoljak.” (Heidelbergi Káté 32. kérdés – felelet)

május 6.