„Mert akik jól szolgálnak...” 1Tim 3,8–13
8 Ugyanígy a diakónusok is tiszteletre méltók legyenek, nem kétszínűek, nem mértéktelen borivás rabjai, nem haszonlesők, 9 hanem olyanok, akikben megvan a hit titka tiszta lelkiismerettel. 10 De ezeket is meg kell vizsgálni előbb, csak akkor szolgáljanak, ha feddhetetlenek. 11 Feleségük is hasonlóan tiszteletre méltó legyen: nem rágalmazó, hanem mértékletes, mindenben hűséges. 12 A diakónusok legyenek egyfeleségű férfiak, akik mind gyermekeiket, mind a maguk háza népét jól vezetik. 13 Mert akik jól szolgálnak, azok szép tisztességet szereznek maguknak, és nagy bátorságot nyernek a Jézus Krisztusba vetett hit hirdetésére.
Bibliaolvasó Kalauz – Kónya Ákos igemagyarázata
„Mert akik jól szolgálnak...” (13). A szolgálat jutalma az Istentől kapott tisztesség, és nem feltétlenül az emberek tisztelete. A szolgálat nem feladat vagy kötelesség, hanem egy lelki elhívásra adott válasz, melynek következménye a Krisztusba vetett hit hirdetése. Válaszunkból adódik a küldetésünk. Legyen szemünk észrevenni az alkalmat ma is, és merjünk bátran forgolódni. Belépni azokba a helyzetekbe, amelyeket a bizonyságtételre kapunk.
RÉ21 762 RÉ 498
Zsoltárének | 808 | Áldjad az Urat, áldjad, én lelkem
„Beleláthatsz talán az Isten titkaiba?” Jób 11
1 Megszólalt a naamái Cófár, és ezt mondta: 2 Nem kell-e felelnünk e sok beszédre? A bőbeszédűnek legyen igaza? 3 Elnémíthatja-e fecsegésed az embereket? Gúnyolódsz, és nincs, aki megszégyenítsen? 4 Ezt mondtad: „Tanításom helyes, és ha megvizsgálsz, tisztának találsz!” 5 Bárcsak maga Isten szólalna meg, és nyitná meg ajkait veled szemben! 6 Kijelentené neked a bölcsesség titkait, amelyek az értelem számára felfoghatatlanok. Akkor megtudnád, hogy Isten elnézi bűneid egy részét. 7 Beleláthatsz talán az Isten titkaiba? Felérhetsz-e te a Mindenható tökéletességéhez? 8 Magasabb az az égnél – mit kezdesz vele? Mélyebb a holtak hazájánál – mit is tudhatsz róla? 9 Terjedelme hosszabb a földnél és szélesebb a tengernél. 10 Ha valakit nyomon követ, elfog, és a bírák elé állít, ugyan ki akadályozhatja meg? 11 Hiszen ismeri a hitvány embereket, látja az álnokságot, pedig nem is figyel oda. 12 Az üresfejű ember is válhat értelmessé, a vadszamár csikója is születhet emberré. 13 Ha hozzá fordítod szívedet, és felé terjeszted kezedet, 14 ha álnokság tapad kezedhez, távolítsd el, ne engedd, hogy sátradban csalárdság lakozzék! 15 Akkor szégyen nélkül emelheted föl arcodat, erős leszel, és nem kell félned. 16 Elfelejted a nyomorúságot, úgy gondolsz rá, mint levonult vizekre. 17 Fényesebb lesz életed a déli verőfénynél, a sötétség is olyan lesz, mintha reggel volna. 18 Bizakodás tölt el, mert lesz reménységed, körülnézel, és nyugodtan lefekszel. 19 Ha leheveredsz, senki sem riaszt föl, sőt sokan hízelegnek neked. 20 De a bűnösök szemei elsorvadnak, menedékük elvész; reménységük csak az, hogy majd kilehelik lelküket.
Az Ige mellett – Kustár Zoltán igemagyarázata
(7) „Beleláthatsz talán az Isten titkaiba?” (Jób 11)
Cófár, a harmadik barát már hevesen fordul szembe Jóbbal. Hogy megvédje Istent, hatalmát és bölcsességét dicséri, amelyhez nem érhet fel az ember – ám szerinte tőle csak a bűnösöknek van oka rettegni. Jób hiába mondja, nem lehet ártatlan. Ám ha szakít bűneivel, és őszintén Istenhez fordul, akkor megbocsájt neki, és újra boldog élettel ajándékozza meg. Zárásként vigasztalóan fordítja át Jób szavait (9,22) az ellenkezőjébe: akkor „fényesebb lesz életed a déli verőfénynél, a sötétség is olyan lesz, mintha reggel volna” (15–17). Igen, Cófár szavaiban is nagy igazság rejlik. A próféták ezért hívták bűnbánatra a népet. A nép vezetői ezért tartottak bűnvallást, mielőtt Istentől új esélyt kértek. A zsoltárokban ezért vallja meg számos könyörgő a vétkét, úgy kérve Isten szabadítását. Olyan könnyű mások bűnét meglátni, és a magunk ártatlanságát hangoztatni. Ám ha őszintén magunkba nézünk, észrevesszük a hibákat, az önzést és a szeretetlenséget. Ezekkel fel kell vennünk a harcot, hiszen Isten megváltott gyermekei vagyunk. És ha a gondok között is alkalmat találunk erre, akkor az Istenhez kerülünk közelebb. De ne essünk Cófár hibájába: azt, hogy „ha bajban vagy, térj meg!”, nem alkalmazhatjuk mindig és mindenkire!