Ünnepi istentisztelettel kezdődik az idei programsorozat. A székesfehérvári Budai úti református templomban Steinbach József püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke hirdet Igét február 9-én 10 órakor. A házasság hete eseményeinek fókuszába idén a házastársak közötti kommunikáció került. Mottója: Beszélgessetek a házasságotokért!
A csillagos égbolt kezdetektől lenyűgözte az embert. Ma is tájékozódási pontként szolgál a bolygók és csillagok elhelyezkedése. A Csillagok a Bibliában című könyv érdekes utazásra hívja az olvasót. Szentírási leírásokat próbál megfejteni, égitestek, égi jelenségek nyomába eredve, történelmi napfogyatkozásokat azonosítva, a betlehemi csillag titka után nyomozva, amely a világ világosságát hozta el.
Ne csak a munkáltatónak akarjunk megfelelni, hanem a legfelsőbb mércének is – vallja Faggyas Sándor újságíró, publicista, a Magyar Nemzet rovatszerkesztője, a Protestáns Újságírók Szövetségének titkára, akit idén a Rát Mátyás-díjjal tüntettek ki. Elmondta, hogy pályája során mindig fontos volt számára az igazság keresése és nemzeti múltunk nagyjainak megismertetése az olvasókkal.
Sokoldalúságukat mutatják meg a református művészeti iskolák Csepelen és Halásztelken november 22–24. között a Református Művészeti Iskolák III. Találkozóján. Az ünnepségre, gálakoncertre és istentiszteletre az egész Kárpát-medencéből érkeznek tanárok és diákok. A részletekről és a református művészeti iskolák sajátosságairól, értékeiről beszélgettünk Kovács Zalán Lászlóval, a házigazda Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium igazgatójával.
A Tübingeni Egyetem kilencvenkét éves professor emeritusa, az evangélikus Peter Stuhlmacher Az Újszövetség bibliai teológiája című munkájának második kötetét publikálta ebben az évben a Kálvin Kiadó. Az Újszövetséggel foglalkozók fülében jól cseng a város neve, hiszen itt indult útjára 1933-tól a Theologisches Wörterbuch zum Neuen Testament (Az Újszövetség teológiai szótára) tíz kötetének kiadása. A szentírástudományt művelő teológus munkájának első kötete 1992-ben jelent meg Göttingenben, 2005-ben készült el a – magyar fordításban is felhasznált – harmadik kiadása. Ez 2017-ben látott napvilágot nálunk Koczó Pál fordításában, a második rész pedig idén érkezett meg.
Puskázás-e, ha a diák ChatGPT-t használ az órán? Lehet, hogy egyszer majd a mesterséges intelligencia adja a jegyeket? Eljöhet az idő, amikor már nem is lesz szükség tanárokra? Mit gondol a mesterséges intelligencia Istenről? Ezek a kérdések is előkerülnek a miskolci Lévay József Református Gimnázium legújabb podcastjének nyitóepizódjában.
A mesterséges intelligencia egyre inkább része az életünknek, és lassan a hit területén sem kerülhetjük ki az ezzel kapcsolatos kérdéseket, amelyekre ráadásul igyekeznünk kell a Biblia alapján álló válaszokat adni. Erre a nem könnyű feladatra vállalkozott Békefi Bálint A mesterséges intelligencia és a keresztény hit című könyvében.
Valószínűleg mindannyian gyűjtöttünk már tárgyakat kedvtelésből. Kollekcióinkat később vagy felszámoltuk nagytakarítás, költözés alkalmával, vagy sikerült rendezett állapotban megóvnunk. Mi birtokoljuk a tárgyainkat, vagy megfordult a helyzet, és azok birtokolnak minket? Szakemberrel néztünk utána a gyűjtőszenvedélynek és annak, hogy hogyan lehet ellenállni az állandósult „Szerezd meg, birtokold!” belső felszólításnak.
Magyarországon a legutóbbi hazai szinglitérkép alapján 247 ezerről csaknem 300 ezerre nőtt a 20–49 éves egyedülállók száma 2011 és 2022 között. Többségük a húszas, harmincas éveiben jár. Hogyan tekintünk a szinglilétre? Mennyire fontos kiindulópont az önismeret? Ezekről is kérdeztük Mihalec Gábor pár- és családterapeutát.
A népszámlálási adatok arra tanítanak bennünket, hogy az evangélium üzenetét ma is le kell fordítanunk – hívta fel a figyelmet Steinbach József püspök az InfoRádió Aréna című műsorában. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke kiemelte, hogy nem direktívákat kell megfogalmazni, hanem értő füllel meghallgatni egymást. A műsorban szó volt a hiteles egyházról, a missziói szolgálatokról és a keresztyén közösségekről is.
Akarsz-e játszani? – kérdezi Kosztolányi Dezső azonos című versében, amihez hozzátehetnénk: És tudsz? A játékról általában keveset beszélünk, és ha mégis, azt gondoljuk, csak a gyerekek játszhatnak. Vagy rögtön a videójátékokra gondolunk. De mégis mire jó a játék? Mit lehet játékosítani, és mit nem? Milyen előnyei és veszélyei vannak a videójátékoknak? Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre keressük a választ Hartyándi Mátyással, aki vezetésfejlesztési tanácsadó a Grow Csoportnál, (szerep)játék kutató és a Budapesti Corvinus Egyetemen végzi a doktori képzést.
Szeptember utolsó hétvégéjén tartják szokás szerint a kutatók éjszakáját. A szervezők és részt vevő intézmények célja, hogy a kutatók és fejlesztők munkája vonzóvá váljon a fiataloknak. Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével.
A Művészetek Völgyének hangulatából is ízelítőt kapnak azok a fiatalok, akik 2024. szeptember 27-én (péntek) a Ráday Házba látogatnak. Az ifjúsági napon más érdekességek mellett helyet kap a LéleKzet Református Udvar idei tematikájának két legnépszerűbb állomása is.
Időnként új, többnyire gyorsan múló gyűjtési divatok tűnnek fel, ám vannak olyan tárgyak, amelyek generációkon át hatással vannak. Mitől olyan fontos a kiskönyv, hanglemez, kagyló, nyakkendő vagy plüssmackó, hogy többet gyűjtsünk belőle és kollekcióvá bővüljön? Magyar írók gyűjtési szenvedélyét járjuk körbe, hogy tárgyaik révén betekinthessünk világuk rejtett, kíváncsiságról, játékosságról és szenvedélyről árulkodó zugába.
Újabb városban, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Fehérgyarmaton kezdődött el az Európa Rádió adása hétfőn. A református értékadó a 99,5 MHz-en várja a környéken élő, szakmai igényességgel készülő műsorok iránt elkötelezett hallgatókat.
A Bibliát nem szelektíven, hanem nyitottan kell olvasni, lehetőséget adva arra, hogy az formálja a gondolkodásunkat és a megértésünket – vallja Pecsuk Ottó lelkipásztor, a Magyar Bibliatársulat főtitkára. Vele beszélgetett a Világ/Nézet legújabb adásában Molnár Ambrus lelkipásztor a bibliaolvasási szokásokról.
Egészséges emberi kapcsolatok nem léteznek vita nélkül. Ez igaz a házasságra is, ilyenkor pedig nem ellenségként, hanem barátként kell tekintenünk a konfliktusokra – hívja fel a figyelmet Parti Judit újságíró. Szerinte a problémák megoldásai formálják és segítenek jó irányba terelni a házasságot, amely tulajdonképpen egy önismereti út is. Az újságíróval beszélgetett a Világ/nézet legutóbbi adásában Molnár Ambrus a házassági konfliktusokról és azok megoldásairól.
Az idősebb generációk tapasztalatai fontos útmutatást kínálnak a fiataloknak – hívta fel a figyelmet Görcsös Éva lelkipásztor, a Schweitzer Albert Református Szeretetotthon vezetője, akivel arról is beszélgetett Molnár Ambrus a Világ/nézet legújabb adásában, hogy mit és hogyan tanulhatunk az idősebbektől, és hogyan lehet kezelni az elmúlást.
Jelentősen átalakult a munkavégzés az elmúlt években, főként a technológia fejlődése miatt. Ugyanakkor továbbra is kiemelten fontos, hogy a munkaadók ne csak a hatékonyságot helyezzék előtérbe, hanem a munkavállalók jólétét is. A Világ/nézet legutóbbi adásában szó volt a digitális forradalom és a munkavégzési környezet változásairól, a munkahelyi közösségek jelentőségéről. Szűcs László munkajogásszal Molnár Ambrus beszélgetett.