Egy hátizsáknyi felszereléssel és kérdésekkel tele indultam el a 2025-ös Csillagpont fesztiválra, Zánkára, bízva abban, hogy hat nap alatt nemcsak élmények, hanem válaszok is várnak rám. A lelki elmélyülés, az inspiráló beszélgetések, az őszinte tanítások és a koncertek egyaránt segítettek fellélegezni. Ez a hét nem csupán fesztivál volt, hanem találkozás Istennel és egy kicsit önmagammal is.
Halott Pénzt, Platon Karataevet és Bagossy Brothers Companyt hallgatott a Csillagpont előtt Steinbach József dunántúli püspök, a Zsinat lelkészi elnöke. Szerinte el kell felejteni a „bezzeg az én időmben” gondolatokat, és a fiatalokat nem kioktatni kell, hanem meghallgatni, megérteni és szeretni. Ha pedig már a bizalmi kapcsolat kiépült, akkor lehet tanácsot adni. Az alapvető kérdések a mai fiatalok életében is ugyanazok, mint régen, de a világ nagyon megváltozott, sokkal több a lehetőség, de a veszély is – vallja a püspök, aki beszélt saját fiatalságáról, az egyház és a fiatalok kapcsolatáról és arról is, hogy a szorongásból végső fellélegzés és megoldás csak a halált legyőző Krisztusban van.
Szombaton úrvacsorás istentisztelettel és személyes hangvételű üzenetekkel zárult a Csillagpont fesztivál a Zánkai Erzsébet-táborban. A lelki útravalót Mikló István Boldizsár nagyszalontai lelkipásztor hirdette, Petkes Piroska debreceni egyetemi lelkész pedig az úrvacsora liturgiájában szolgált. A résztvevők nemcsak Krisztus asztalánál találkozhattak az élő Istennel, hanem a közösség megerősítő erejét is átélhették: hálaadásban, énekben, könnyekben és mosolyokban.
Nevetés, kérdések, könnyek és taps: a Csillagpont pénteki napja megfelelt egy valóságos lelki hullámvasútnak, amelyen Isten jelenlétét mindvégig érezni lehetett. A fesztivál ötödik napja a háború sújtotta Kárpátaljáról érkezett lelkész jövőről szóló bizonyságtételével kezdődött, majd az egyház hitelességéről és jövőjéről szóló nyílt pódiumbeszélgetéssel folytatódott, hogy végül stand-upos igehirdetéssé szelídüljön az erdélyi származású Nagy István Zoltán lelkipásztor előadásában. Az esti istentisztelet ünnepi közösségélménnyé formálta mindazt, amit napközben hallottunk és megéltünk.
Félő Jézus Krisztus, kompótok és Margit nénik, jelnyelvtanulás, piknikek és nagy beszélgetések – ez mind volt a Csillagpont csütörtöki napján Zánkán, ahol ezerféle program várta a résztvevőket az előadásoktól az interaktív foglalkozásokon át a koncertekig. A számos fesztiválos jellegű programra és a padokon folytatott beszélgetésekre szétszéledt fiatalok aztán az esti istentiszteletre újra egy helyre gyűltek össze.
Megszólaltatni az evangéliumot a fiataloknak, sokrétű segédanyagokat és videókat készíteni egyaránt fontos eszközei a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatala Ifjúsági Osztályának az idei tematikus évben. A bizonyságtételek, a róluk és nekik szóló, online elérhető tartalmak azt a célt szolgálják, hogy az istenkép alakulásától Krisztus követésére vezesse a fiatalokat. Az ifjúság szolgálatának évének derekához érve beszélgettünk a tapasztalatokról és eredményekről az ifjúsági osztály munkatársaival, Ablonczy Áron lelkipásztorral és Oláh Luca magyar- és vallástanárral.
Hiteles üzenetekkel mutatta meg a Csillagpont fesztivál megnyitója az idei mottó – „Lélegezz fel!” – valódi jelentését. A református fiatalok egyik legnagyobb közösségi eseménye koncertekkel, igehirdetéssel és Steinbach József püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnökének megnyitójával kezdődött a Balaton partján, Zánkán.
Megnyitja kapuit a református fiatalok legnagyobb nyári találkozója, a Csillagpont fesztivál. A résztvevőket gazdag lelki és kulturális programkínálat várja, egyebek mellett reggeli és esti áhítatok, koncertek, kerekasztal-beszélgetések, kiscsoportos foglalkozások és közösségi műhelyek.
„Nem jövök haza időben…” „Ne szólj bele, mit veszek fel…” „Engem ez nem érdekel…” Felhúzott szemöldök. Ajtócsapódás. Visszaszólás. Furcsa ruhák, ismeretlen zenék és a mindent elsöprő mondat: „Ez az én életem, hagyj békén!” Ismerősek ezek a reakciók? A Rálátás újabb részében belevetjük magunkat abba a világba, ahol a szabályok feszülnek, a tekintély meginog és a fiatalok azt keresik: ki vagyok én valójában?
A Magyarországi Református Egyház Vakmissziója ezerötszáz látássérülttel áll kapcsolatban. Célja, hogy Isten Igéjét, szeretetét és vigasztalását tolmácsolja nekik. A látó embereknek is szerveznek szemléletformáló, érzékenyítő programokat, hogy jobban megismerhessék nem látó társaikat, az ő életüket. A vakmisszió munkatársai főként önkéntesek: ők mozdítják ki a rászorultakat az otthonukból, és találkozási lehetőségeket biztosítanak nekik nemcsak egymással, hanem Istennel is.
A generációk közötti kapcsolatra, a transzgenerációs sebek és áldások témájára fókuszál idén július 18. és 27. között a LéleKzet Református Udvar a Művészetek Völgye fesztiválon.
A magyar egészségügyi dolgozók körében riasztó mértékben terjednek a krónikus betegségek, köztük a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás és a depresszió. A Bethesda Gyermekkórház vezetésével dolgozták ki az Aktív kórházak programot, aminek az a célja, hogy rendszeres mozgással és tudatos életmóddal segítse a gyógyítókat saját egészségük megőrzésében.
A Magyar Kékkereszt Egyesület és a Református Iszákosmentő Misszió egy olyan gyógyító közösség, ahol az alkoholproblémákkal küzdők nemcsak józanságot, hanem hitet, reményt és új életcélt is találhatnak.
Június utolsó hétvégéjén rendezték meg az Együtt Egymásért Fesztivált a nyíregyházi állatparkban. A fogyatékossággal élő emberek és a református szociális intézmények közösségeinek találkozóját a Református Szeretetszolgálat szervezte. Az esemény házigazdája a nyíregyházi Magdaléneum volt, ahol már több mint nyolcvan éve segítik az ott dolgozók a fogyatékos lányokat, asszonyokat. Az intézmény vezetőjével, Pótorné Ács Ágnessel beszélgettünk a rendezvény múltjáról, jelenéről és legfőbb üzenetéről.
A református egyház idei tematikus éve a fiatalokra koncentrál. Az ifjúság szolgálatának évének legnagyobb közösségi eseménye a Csillagpont, de egész évben pályázatokkal, óravázlatokkal és tábori tematikával támogatják, segítik a gyülekezeteket, illetve az ifivezetőket. Két új műsor is indult a Magyarországi Református Egyház felületein: a fiatalok személyes bizonyságtételeiről szól a Felfelé című sorozat, míg a szülőknek, nevelőknek, ifivezetőknek a Rálátás című műsor ad iránymutatást kényes kérdésekben. Szeptemberben, az ifjúság szolgálatának vasárnapján a fiatalokon keresztül szólalhat majd meg Isten üzenete: országszerte nemcsak hívekként, hanem szolgálókként is bekapcsolódnak a gyülekezeti életbe.
Istennel mint a legjobb barátommal beszélgetni? Ez lehetséges? Csak így? A most következő Felfelé-videóban Kiss Odett tesz bizonyságot arról, hogyan lett bensőséges kapcsolata Istennel, és hogyan tud megerősítővé válni az, ha emlékezteti magát Isten nagy tetteire az életében.
A tábori lelkész nem csupán igehirdető, hanem bajtárs: egyenruhát húz, lövészetre megy, sárban, fagyban is jelen van a katonák mindennapjaiban. Mészáros László protestáns tábori püspök szerint csak az vállalhatja ezt a szolgálatot, akit belső, Istentől jövő elhívás mozgat. A hit ereje ugyanis itt nem elvont vallási téma, hanem olyan lelki „fegyverzet”, amely segít feldolgozni a bevetések és a kényszerű távollétek terheit, és gyakran szó szerint életet ment.
Idén is ezreket várnak Zánkára, a Magyarországi Református Egyház istenközpontú fesztiváljára. A Csillagpontot kétévente szervezik meg, hogy így biztosítsanak lelki feltöltődést a fiataloknak, akik több mint százötven program közül választhatnak a rendezvény hat napja alatt.
Pár hét, és itt az év egyik legnagyobb szabású református rendezvénye, a Csillagpont. Közép-Európa legtöbb fiatalt megmozgató keresztyén fesztiválja korszerű csomagolásban közvetíti az evangélium évezredes üzenetét egyházunk felnövekvő generációinak. A szervezés kulisszái mögé Nagy Ilona Henrietta főkoordinátor és Mező István Mózes, a Zsinati Hivatal vezetője engedett bepillantást, akiket a református identitás erősítéséről, a tinédzserek elérésének nehézségeiről és a fesztivállal kapcsolatos tévhitekről is kérdeztünk.