A Református Fiatalok Szövetsége harmincöt éve hívja magához a fiatalokat, hogy a hit, a közösség és a szolgálat által újra és újra találkozhassanak Isten megújító erejével. Az ifjúság szolgálatának évében a lelki megerősödés, a fiatalok közösségben és gyülekezetekben való növekedése áll a középpontban. A szervezet igazgatójával, Harmathy Balázzsal beszélgettünk arról, mit jelent ma fiatalként a református egyház tagjának lenni, miben segítenek ők és milyen lelki útravalóra tesznek szert Isten szolgálatában.
Napjaink gyakran emlegetett kifejezése a kiégés, amelyet a legtöbb esetben a munkahelyi túlterheltséggel hozunk összefüggésbe. Lelki fáradtságot azonban más tényezők is okozhatnak, így nem csak a dolgozó felnőtteket érinti a kérdés, egyre több fiatal is küzd lelki nehézségekkel. Milyen válaszokat ad erre a Szentírás, és hogyan lehet a hitben gyógyulást találni? Závodi Zsuzsanna lelkipásztorral, mentálhigiénés szakemberrel, házasság és család-lelkigondozóval, a Veszprém-Kálvin Parki Református Egyházközség lelkipásztorával beszélgettünk.
Több témával, köztük önismereti tárgyúakkal segíti a nyári táborokat egyházunk zsinati hivatalának ifjúsági osztálya. A kidolgozott segédanyagban öt olyan bibliai szereplő történetét ismerhetik meg a részt vevő fiatalok, akiknek az életében Isten nagy terve megmutatkozik. Mindegyik történet kapcsolódik egy-egy önismereti kérdéskörhöz. A fiatalok a Szentírás mellett arról tanulhatnak, hogy kik vagyunk, Istennek mi lehet a szándéka az életünkkel, hogyan akar formálni bennünket, illetve hogyan kamatoztathatjuk az ajándékainkat.
A Csillagpont fesztivál egyik legfontosabb lelki terét a kiscsoportos beszélgetések adják, ahol a résztvevők őszintén megoszthatják gondolataikat, kérdéseiket, küzdelmeiket. Vas Gabriellának egyszerre kihívás és szívügye a csoportvezetői szolgálat. Interjúnkban egyebek mellett arról kérdeztük, hogyan lehet bizalmi légkört teremteni, miként éli meg a felelősséget, és mit tanult az elmúlt évek során a fiatalokkal való közös útról.
A református lelkiségre és élménypedagógiára épülő Bárka táborba immár nyolcadik éve érkeznek az ország különböző pontjairól olyan gyermekek, akik az élet különböző területein hiányt tapasztalnak, legyen az anyagi, érzelmi vagy közösségi eredetű. A táborban a kikapcsolódás mellett a gyermekek találkoznak Isten szeretetével, biztonságos, szeretetteljes közegben fedezhetik fel saját értékeiket. Az idei tematika az Istenben való bizalomra fókuszál, a „Van kiben bíznunk” hívómondat kíséri végig a turnusokat. Pálfalvi J. Violával, a Bárka tábor vezető lelkipásztorával beszélgettünk.
Miért van szüksége egyházunknak stratégiára? Érdemes-e egyházvezetői ciklus vége felé is elkezdeni ezt a hosszú távú munkát? Győri-Daniné Tóth Anett és Varga Emese lelkipásztorokat kérdeztük, akik a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálatának egyházstratégiai munkacsoportja kérdéseivel és céljaival indultak országjáró körútra.
A Magyarországi Református Egyház több mint harminc évvel ezelőtt, a rendszerváltás után, 1992-ben alapította meg a Kálvin Kiadót. Az addig erősen korlátok közé szorított biblia- és egyházikönyv-kiadás előtt ezzel megnyílt az út, hogy éljen a lehetőséggel és alkalmazkodjon az új igényekhez. Protestáns könyvekből ma már – a Kálvin Kiadó mellett számos szellemi műhelynek köszönhetően – igen gazdag kínálat áll az olvasók rendelkezésére. Erről is beszélgettünk Galsi Árpád lelkipásztorral, a Kálvin Kiadó igazgatójával, aki szerint legfontosabb feladatuk a Szentírás középpontban tartása, és hogy az olvasó találkozhasson vele.
Huszonkettedik alkalommal rendezték meg a Református Énekek koncertet június 7-én az Operaház falai között. A Böszörményi Gergely által alapított, immár hagyománnyá vált eseményt idén is a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány szervezte. A háromórás esti koncertet felemelő dallamok és megható pillanatok tették emlékezetessé.
Az élet már egészen kicsi korunktól kezdve elkezd bonyolódni, sok tapasztalatot szerzünk, jókat és rosszakat egyaránt. Könnyen lehet, hogy később sem érezzük önmagunkat a „bőrünkbe illőnek”. Mostani bizonyságtétel-videónkban Fehér Enikő mesél arról, hogy Isten miként vezette őt abban, hogy ez az érzés megváltozzon.
„Napról napra gondot visel rólunk szabadító Istenünk.” Ez a zsoltáridézet volt a központi üzenete a Piknik ökumenikus ifjúsági zenés istentiszteletnek, amelyet június 4-én rendeztek meg ismét a Lágymányosi Ökumenikus Központban, Budapesten pünkösdi, baptista és evangélikus dicsőítő zenekarok, valamint Papp János baptista egyházelnök szolgálatával. A helyszínen jártunk.
Azt az állítást, hogy olvasmányaink – különösen a gyermekkoriak – befolyásolják nemcsak későbbi viszonyunkat az olvasáshoz, hanem az egész habitusunkat és világképünket is, olvasásszociológiai (és irodalom-lélektani) kutatások bizonyították. A bevonódáshoz koncentráltan és lassan kell olvasni, így még a figyelemképesség is fejlődhet. Ehhez persze a megfelelően kiválasztott alapanyagra van szükség. Vitéz Ferenc főiskolai docens gondolatai.
Rendkívül felgyorsult világban élünk. Éppen úgy bánunk a kapcsolatainkkal, ahogyan az applikációkkal, a digitális eszközeinkkel. Ami nem tetszik, onnan továbblépek, lecserélem, akár alapértékeket is – állapítja meg Orsolics Zoltán Zénó segítő szakember, a Gyökössy Intézet munkatársa. Bár nem regisztrált betegség, de egyre gyakoribb problémát jelentenek a viselkedési függőségek. Tabuként kezeljük, vagy őszintén merünk arról beszélni, hogy mi tart minket rabságban?
Több időt töltenek a gyermekek képernyő előtt egy nap, mint amennyit játékkal, sportolással, tanulással és a családjukkal együttvéve. A 8–12 évesek átlagos napi képernyőideje meghaladja az öt órát, a tinédzsereknél ez a szám a napi nyolc órát is eléri. A riasztó valóságra reflektálva hívott össze széles körű szakmai fórumot a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza – az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság támogatásával – május 27-ére, amelynek középpontjában a gyermekek egyre növekvő képernyőidejének csökkentése áll.
Van, aki betegen leborul Isten elé és imára kulcsolja a kezét, de sokakból agresszivitást vált ki legyengült állapotuk és kiszolgáltatottságuk. Mennyire hangsúlyos a lelkigondozás a betegellátásban? Hogyan fordulnak a betegek és a dolgozók a kórházlelkészi szolgálathoz? Miből merítenek erőt a segítők? Hodánics Tamás kecskeméti lelkipásztort és az önkéntes beteglátogató Grosch házaspárt kérdeztük a Magyarországi Református Egyház kórházlelkészi szolgálatáról.
Félszáz belépőmentes programot ígér a háromnapos XX. Református Zenei Fesztivál. Mivel a református egyházban 2025 az ifjúság szolgálatának éve, a főváros egyik legnagyobb ingyenes zenei rendezvénye május 30. és június 1. között elsősorban a fiatalokat célozza meg színvonalas repertoárjával Budapesten.
Távolról indul az a fiatal, aki nem érti a Bibliát. Hétköznapi akadályok gördülnek elé, és nem könnyű megbirkóznia azzal sem, amikor Isten radikális dolgot kér vagy tesz. Az evangélium iránti igény viszont él ebben a korosztályban is, így szükségük van vezetésre, amikor tennének egy lépést a Szentírást olvasva, követve Isten felé. Győrffy Eszter lelkész–vallástanár, a Szentírás Szövetség Alapítvány vezetője arra is rávilágított beszélgetésünk során, hogy nekünk, felnőtteknek is van mit tisztáznunk saját fogalmaink és a Bibliához való viszonyulásunk terén.
A fiatalokat érintő aktuális témák, például a filmek közös megbeszélése segítségheti a kritikus gondolkodásukat. Fontos, hogy meg tudják szűrni: valóságos és megalapozott-e, amit lának. Ebben a közösségeknek, ificsoportoknak és a velük foglalkozó felnőtteknek is jelentős szerepük van. A bizalomról, a tizenéveseket érő hatásokról és a Kamaszok című sorozat által felvetett problémák valóságáról is beszélgettünk Nyikos Anna pszichológussal.
Az ifjúság szolgálatának éve részeként ifjúsági énekekkel és gitároskottákkal bővült a Bibliapp. A dalok válogatásának szempontjairól Brandenburg Ádámot kérdeztük, aki azt is elárulta, hogy folyamatosan szeretnék bővíteni az elérhető énekek listáját, és minden korosztálynak szeretnének anyagot biztosítani.
Vision School, vagyis „látásiskola”. Az ember első gondolata, hogy egy optikai vagy szemészeti kurzusról van szó, azonban egy teljesen másfajta képzést – bibliai és missziói oktatást kínálnak az érdeklődőknek. Dobos Ágostonnal, a Vision School magyar, református képviselőjével beszélgettünk arról, hogyan készítik fel a résztvevőket rövid távú külmissziós utakra, hogy az evangéliumot olyan helyeken hirdessék, ahol erre nagy szükség van.
A Rálátás hetedik adásában a generációs szakadékokról lesz szó. Minek kellene megváltoznia, hogy jobban megértsük egymást? Hol és mely kérdésekben jön elő a legtöbbször a feszültség a generációk között? Ezekről a kérdésekről beszélget Ablonczy Áron műsorvezető, Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeuta és Csomós József, lelkipásztor, a Tirek ifjúsági vezetője.