A nyári szünidei program évente hétszáz gyermek ingyenes táborozását teszi lehetővé. Sokan az ország legelmaradottabb térségeiből és a legkülönbözőbb társadalmi rétegekből érkeznek. A tábor sikeres lebonyolításához a szervezők már várják az önkéntesek jelentkezését.
„Óriások a mesékben léteznek” – olvashatjuk Tapolyai Emőke Óriások és sáskák – Hogyan maradhatunk talpon nehéz időkben? című könyvének bevezető gondolatát. A klinikai és pasztorálpszichológus jól tudja, hányszor ütközünk életünk folyamán olyan falba és érhet minket olyan nehézség vagy veszteség, amely legyőzhetetlennek tűnő akadályként tornyosul továbbvezető utunk elé. Páll László ajánlja Tapolyai Emőke könyvét.
Házasságuk biztos alapját az Úrba vetett hit táplálja. A roma származású Bandor Aladár és Lipcsei Anikó ugyan csak négy éve házasok, de – rácáfolva fiatal korukra – meglepő érettséggel és tudással beszéltek a házasság fontosságáról, a kapcsolatukról és arról, hogy az övékét mi működteti. Első gyermekük a napokban fog világra jönni.
Ha mindig a zsömlének azt a felét eszem, amelyikről azt gondolom, hogy a másik sem szereti, előfordulhat, hogy évtizedeken át mindketten azt esszük, amit nem szeretnénk. A házasságban is így nem teljesülnek a meg nem beszélt igények és testi-lelki vágyak Bálint Balázs szülész-nőgyógyász szerint. A pátyi református gyülekezet presbitere és felesége, Bálint Zsuzsa gyermekradiológus csaknem harminc év házasság, három felnőtt és már kirepült gyermek után is tudják, hogy miért egymást választották, és ebben, noha komoly vitáik is voltak, soha nem kételkedtek.
A beteg ember és annak családja mellett áll a kórházlelkész. Bár a gyógyító beszélgetés a testi tüneteket nem enyhíti, de a léleknek orvosságot ad. Az egyéni terápiákon túl a csoportos áhítatokon a gyógyulók egymást is támogatják, új erőt merítve Isten Igéjéből.
A második világháború az emberiség történetének legborzasztóbb katonai konfliktusa volt, amely a legóvatosabb becslések szerint is több mint ötven millió ember életét követelte. A harcok nyolcvan évvel ezelőtt értek véget, fájó szívvel emlékezünk meg erről a tragédiáról 2025-ben.
Gary Chapman amerikai pszichológus és párkapcsolati szakértő több mint harminc éve foglalkozik házassági tanácsadással. Legismertebb munkája az 5 szeretetnyelv, de a Nyerő páros is egy értékes „önismereti kalauz”. 2016-ban jelent meg magyarul a Harmat Kiadó gondozásában. Ez a könyv különösen azoknak szól, akik szeretnék mélyebben megérteni párkapcsolati konfliktusaikat, és hatékony eszközöket keresnek azok megoldására.
Mi van a rózsaszín köd után? – erre a kérdésre kereste a választ a házasság hete alkalmából Hajdú Szabolcs Koppány és Hajdúné Tóth Lívia református lelkész házaspár, valamint Makláry Ákos görögkatolikus pap és felesége, Seszták Tímea radiológus orvos. A február 10-én Budapesten megrendezett, Szólj be a papnak! című eseményt nagy érdeklődés övezte, ahol a többi közt a házasság szépségeiről és nehézségeiről, valamint a gyermekvállalás utáni időszakról és a hűség témaköréről is szó esett. A beszélgetést Zila Gábor, a szervező Református Közéleti és Kulturális Alapítvány ügyvezetője moderálta.
A reformáció korának magyar irodalmával foglalkozva nemcsak a képzőművészetek és a megújuló hitelvek közötti viták idéződnek vissza, hanem az irodalmi és a szentírási igazság kapcsolatának bonyolult összefüggései is.
Jobban óvd a szívedet! címmel ismét várja a fiatalokat a Colloquium Iuvenum találkozó, ezúttal Debrecenben. A rendezvény célja, hogy választ adjon arra, hogyan lehet megmaradni reformátusnak a mai világban, és milyen teológiai elvekkel azonosulhatnak a hívők.
Az ifivezető-képzés egy felekezetközi konferencia, amelynek célja, hogy támogatást és lelki feltöltődést nyújtson az ifjúsági vezetőknek. Ennek a különleges alkalomnak március 21–23. között a budapesti Ráday Ház ad otthont, ahol a résztvevők nemcsak szakmailag és lelkileg fejlődhetnek, hanem lehetőségük van kapcsolatokat is építeni. A konferencia kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a szolgálat ne elszigetelten, hanem a helyi gyülekezetekben erősödve folytatódjon.
Felekezettől függetlenül segíti a rászorulókat a református hajléktalanmisszió. A nappali melegedőbe bárki betérhet ebédelni és mosakodni, a szálló pedig hosszú távon is biztonságot nyújt az otthontalanoknak, akik lelki táplálékot is kapnak az evangéliumból.
A Református Szeretetszolgálat fenntartásában működő Kelet-magyarországi Református Gyermekvédelmi Központ egyik lakásotthonában él az a Nagy László, aki a napokban egy hetvenéves idős férfi életéért küzdött. A tizenhét éves diák a megkeresésünkre elmondta, hogy egy átlagos iskolanap elé nézett, amikor a trolibuszon utazás közben összeesett az idős férfi.
A lelkigondozáson, bibliaórákon részt vevő fogvatartottak többsége akkor szembesül tette lelki következményeivel, amikor hallgatni kezdi Isten Igéjét. Az elítélt ráébredhet arra, hogy miért rossz, amit tett, és hogyan szabadulhat a bűntől. Többször említették ezt börtönlelkészek, akikkel volt alkalmunk beszélgetni. A Magyarországi Református Egyház börtönmissziója idén huszonöt éves. A szolgálat új vezetőjét, Gottfried Richárdot kérdeztük az évfordulós eseményekről.
Több kutatás is alátámasztja, hogy a Z generációba tartozók nehezen kötelezik el magukat, és sokkal könnyebben váltanak vagy cserélnek le tárgyakat, de akár közösséget is. Az egyházaknál is gyakran visszatérő kérdés, hogyan lehet elérni és megszólítani őket. Tóth Zsófiával, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatala Ifjúsági Osztályának ifjúsági projektvezetőjével és Duráczky Bálinttal, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Szociológia Tanszékének adjunktusával beszélgettünk erről.
Gyakori, hogy egy nézeteltérésből nem találjuk a megoldást, de van egy módszer, amely segíthet a szembenállásból egymás mellé állítani a vitás feleket. A Gyökössy Intézet által elkezdett mediációs lehetőség párbeszédet segítő folyamat gyülekezetek, egyházi intézmények számára, hogy támogassa a felmerülő konfliktusok megoldását, legyen szó vezetők, munkatársak vagy kliensek közötti nézeteltérésekről. Ugrin Erzsébet mediátorral beszélgettünk.
Fontos, hogy a gyülekezet szeresse a fiatalokat, ezt ők meg fogják érezni, később pedig Isten dicsőségére meg is hálálják – hívja fel a figyelmet Farkas Balázs. A tatai lelkipásztor arról is beszélt nekünk, hogy az ifjúság szolgálatának éve alkalmából a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatalának Ifjúsági Osztályával együtt azt javasolják: az év egyik vasárnapját a gyülekezetek szenteljék a fiatalok szolgálatának.
Néhány évig abban a kiváltságban volt részem, hogy rendszeresen óvodásokkal ebédelhettem. Megosztoztunk a levesgyöngyön, a tejbegrízen és a szülinapi tortákon. Hogy ki kivel ülhet egy asztalnál, azt mindig az óvó nénik mondták meg; ha hagyták volna, hogy mindenki oda üljön, ahová akar, nagy zűrzavar keletkezett volna.
Az ember szívében mindig ott rejlik az otthon képe: egy hely, ahol biztonságban érezheti magát, ahol megpihenhet, ahol az élet egyszerűbbé válik. A munkahelyemre tartottam, amikor megláttam egy férfit: koszos poharat szorongatva, rongyokba öltözve kéregetett. Elgondolkodtam, mi történik, ha megszűnik a nyugalmat és biztonságot jelentő otthon, ha utcára kerülve hideg járja át a testet, szél marja az arcot.
A vallási pluralizmus sok gondolkodó embert arra kényszerít, hogy semleges álláspontot foglaljon el az igazság kérdését illetően. Az egymással versengő világnézetek meg is béníthatják az embert, akinek a viselkedése ahhoz hasonlítható, mint amikor valaki egy nagy feladat előtt megrémül, és tartva attól, hogy a feladat elvégezhetetlen, inkább neki sem lát annak, húzza az időt. Mit válaszolhatunk erre keresztyénként?