Elkezdődött az EgressyFeszt, az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium fesztiválja. A december 3-ig tartó eseményen színes programok, iskolai bemutatók, koncertek hazai és nemzetközi előadókkal, országos zenei verseny és adventi gyertyagyújtás is várja a nagyérdemű közönséget.
Már elérhető az a tájékoztatófüzet, amely tartalmazza a négy magyarországi református felsőoktatási intézmény képzési lehetőségeit. A kiadvány bemutatja azokat a hitéleti és nem hitéleti szakokat, felsőfokú szakképzéseket, doktori programokat, ahová jelentkezhetnek az érdeklődők.
Megújult, teljeskörűen órarendalapú lett a hittanoktatási osztály elektronikus ügyviteli felülete, a REKIR. A változásnak köszönhetően jelentősen csökkennek az egyházközségek, a hittanoktatók és a református intézmények adminisztrációs terhei. A REKIR 2.0 részleteiről Szakácsné Huszti Emmát, a hittanoktatási osztály osztályvezető-helyettesét kérdeztük.
Mind a szociális törvény, mind a Károli Gáspár Református Egyetem megalapítása egy olyan társadalmi igényt jelöl, amelyet létrehívásukkal kívántak betölteni. Az idén harmincéves szociális törvény fejlődésével, alakulásával leköveti a hazánkban zajló társadalmi változásokat. Az elmúlt három évtized kiértékelésére rendezett tudományos konferenciát az egyetem gazdaságtudományi, egészségtudományi és szociális kara november 22-én.
A móri Ábrahám János Református Óvoda és Minibölcsőde hálaadó ünnepe volt az utolsó abban a sorban, ahol a Magyarországi Református Egyház hatvanhat projekthelyszínen épített, bővített, újított vagy korszerűsített óvodákat, bölcsődéket, ezzel közel 3200 új férőhelyet és több száz munkahelyet is létestíve abból a 2017-es állami támogatásból, amelyet a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatalának kellett koordinálni.
Amennyiben a törvényjavaslatot elfogadja az Országgyűlés, 2024. február 1-jétől a Sárospataki Református Teológiai Akadémia alkalmazott tudományok egyetemeként Sárospataki Református Hittudományi Egyetem néven működik tovább. Az intézmény oktatási rektorhelyettese úgy véli, hogy az egyetemi cím egy több mint harmincéves folyamatos építkezés eredménye.
A felelősség, a kihívások és a megszólítás lehetőségéről beszélgettek egyházi oktatási intézmények szakemberei a Ránk bízott ifjúság elnevezésű konferencián, a Ráday Házban. Az eseménynek a fiatalok is fontos szereplői voltak. Kisfilmekben mondták el tapasztalataikat, véleményüket arról, hogy mit várnak az egyházaktól, a közösségektől, a velük való párbeszédtől.
Arra törekszünk, hogy elérjük: olyan legyen a közösségi kultúra, amely nem engedi meg azt, hogy bántsuk egymást – mondja Nagy-Szakmáry Enikő az iskolai és internetes zaklatásokról. A váci Piarista Gimnázium és Kollégium iskolapszichológusa szerint a cyberbullying azért is veszélyes, mert nem lehet elbújni az elől, ha a zaklató „beleköltözik” áldozata mobiltelefonjába. A szerető család és a máshonnan nyert öröm is segíthet, ha elkerülni nem is, de csökkenteni az áldozattá válás lehetőségét.
Kiemelkedő tehetséggondozó középiskolai tanárokat díjazott a Műegyetem mellett működő Pro Progressio alapítvány. A díjazottak között szerepel Fülöp Zsolt, a Gödöllői Református Líceum Gimnázium matematika- és fizikatanára.
Megkésve bár, de itt van a hamisítatlan ősz, amikor a természet új ütemre jár, és mi is felvesszük a ritmusát. Ahogy egyre hűvösebbek a délutánok, hamarabb behúzódunk otthonunkba, és eszerint foglaljuk el magunkat. Ilyenkor előkerülnek a könyvek, színezők. A Kálvin Kiadó Iskolaböngésző című kiadványáról és a hozzá tartozó fejlesztő munkafüzetről szóló ajánlónkat olvashatják.
A XXI. századi oktatás technikai tudást ad át, használni akarjuk a világot, nem megismerni. Ezzel szemben az egyházi oktatás célja, hogy a diákok az egésszel és ne csak a részekkel találkozzanak, szembesüljenek életkérdésekkel, valamint feltegyék maguknak azokat a kérdéseket, hogy mi végre vagyunk ebben a világban, és hogy kicsoda az ember valójában – hangzott el a Hagyományból épített jövő – Tradíciók, hagyomány átadása a zsidó–keresztény oktatásban című konferencián.
Megtartották az Iskolalelkészek Országos Találkozóját, amely a lelkipásztori hivatás évében azért különösen fontos, hogy ez a szolgálati terület is „hangot” kapjon. Közel ötven iskolalelkész gyűlt össze október 13-án, pénteken a rendhagyó eseményen, Budapesten. Közülük néhánnyal személyes tapasztalataikról, munkájukba betekintést engedő, szívderítő és megindító történetekről beszélgettünk.
Az ész mindent uralni akaró magabiztossága és gőgje, illetve a vak hit között vezet az a keskeny út, ahol hitben és tudományban is előre tudunk jutni – hangzott el csütörtökön a Károli Gáspár Református Egyetem alapításának 30. évfordulója alkalmából rendezett, Az egyház és az oktatás a XXI. században című konferencián, a Parlament felsőházi termében.
Immár ismerősként köszönthették egymást az október 6–8-i hétvégén megtartott Református Művészeti Iskolák II. Találkozóján az egymástól akár több száz kilométerre működő intézmények oktatói és diákjai. A rendezvénynek ezúttal a halászteleki Bocskai István Református Oktatási Központ és a Ráday Ház adott otthont.
A rendezvénysorozat egy évvel ezelőtt indult útjára azzal a céllal, hogy a földrajzilag egymástól távol eső intézmények megismerhessék egymás művészeti tevékenységét, a gyermekek közösen zenélhessenek, tanulhassanak egymástól, a pedagógusok pedig megoszthassák tapasztalataikat. A találkozó október 6-án, szombaton veszi kezdetét, és október 8-án, vasárnap zárul. Az október 7-i, ingyenesen látogatható gálakoncert helyszíne idén a budapesti Ráday Ház díszterme lesz.
Ötvenöt éve lépett katedrára Kovács Gáborné, a Baár–Madas Református Gimnázium nyugalmazott magyartanára, a Református Pedagógiai Intézet volt országos szaktanácsadója. Pályája végén ezt nyilatkozta: „Növendékeink elé oda kell, oda kellene élnünk, mit jelent a napi kötelességteljesítés, a lelkiismeret, a szorgalom, a talentumokkal való jó sáfárkodás.”
Második alkalommal, ezúttal a jubileumi emlékév programsorozatának részeként ünnepelték meg a Károli Egyetem Napját a hétvégén. A Ráday Ház dísztermében összegyűlt közösség a Károli Gáspár Református Egyetem törvényi alapításának 30. évfordulójára emlékezett meg. Négyen kaptak idén egyetemi díszpolgári címet, köztük Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
„Boldog az a nép, mely ünnepelhet és arcod fényében járhat” – szólt a 89. zsoltár szavaival a köszöntés a Szenczi Molnár Albert Református Általános Iskola hálaadó ünnepségén. Az intézmény fennállásának húszéves évfordulója alkalmából gyűlt össze ezen az őszi szombat reggel az iskola apraja-nagyja a Pestszentimrei Sportkastélyban.
A sport és a közösség erejét ünnepelték a Károli hallgatói, oktatói és dolgozói szeptember 27-én a Margitszigeti Atlétikai Centrumban. A III. Károli Sportnapon a résztvevők bátran és lelkesen próbálták ki magukat különböző új sportágakban és a hagyományos csapatversenyekben egyaránt.