A Református Pedagógiai Intézet igazgatója, Szontagh Pál elmondta, nem íróasztalnál találják ki, hogy mire van szükség, hanem az igények szülte képzéseket tesznek a palettára. Az intézet munkájáról, a Károli Gáspár Református Egyetemmel való együttműködésről, felzárkóztatásról, valamint a református oktatás jövőjéről beszélgettünk.
A gyász egy természetes emberi folyamat, amit minden ember megtapasztal az életében, de nem mindenki tudja, mit kezdjen vele. A gyermekek gyászfolyamatáról és a felnőttek elakadásairól beszélgettünk Csehák Hajnalka pszichológussal, aki a Károli Gáspár Református Egyetemen tanított pályaszocializációt és veszteségpszichológiát.
A Mérnökmisszió nevű műegyetemi keresztyén közösség célja továbbadni azt, hogy a keresztyén hitben rejlő öröm, reménység és erő a mérnöki hivatással összhangban megélhető valóság. Ennek szellemében szervezték meg az érdeklődő fiatalok számára a Reformula Challenge Nagydíjat is, amit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem aulájában tartottak meg március 25-én.
A Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktorhoz, azaz az ITER-be látogatott el a Gödöllői Református Líceum Gimnázium három diákja és kísérőtanáruk az elmúlt napokban, miután március 4-én megnyerték a Magyar Tudományos Akadémia Középiskolai MTA-alumni programjában szervezett tanulmányi verseny döntőjét, amelynek témája a klímaváltozás és a fenntarthatóság volt.
Rendhagyó iskolai napot szervezett diákok számára a Református Pedagógiai Intézet a Benkő István Általános Iskola és Gimnáziumban. A diákújságírók szakmai napján három előadást hallgathattak meg az érdeklődők. Az esemény teret adott a már a diákmédiában tevékenykedő fiatalok fejlődésének, illetve értékrendjük formálásának, hogy azok egy napon a médiaipar értékes tagjaivá válhassanak.
Az űrkutatás az egész emberi tevékenységre, civilizációnk fennmaradására is befolyással van. A Károli Szabadegyetem most az űrkutatás témáját szeretné közelebb hozni az érdeklődők számára. Az est meghívott vendége Ferencz Orsolya villamosmérnök, űrkutató, űrkutatásért felelős miniszteri biztos lesz, aki Űrkutatás – Kik és miért? címmel tart előadást március 27-én a Károlyi-Csekonics-palota aulájában.
Az asszimiláció és az integráció fogalmával napi szinten találkozhatunk, az elsősorban az oktatásban használt inklúzió, vagyis befogadás, elfogadás szó jelentésével azonban kevesen vannak tisztában. – Én is megismerem a te sajátosságaidat, és te is megismered az enyéimet: így alkotunk egy közösséget – magyarázta Naszádi Krisztina, a Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete és a Magyarországi Református Egyház Inkluzív iskola programjának a koordinátora.
Először adták át a Molnár Miklós hittanoktatói díjat, az első kiválasztottak Bodnár Péterné Bíró Mária és Bóna Zoltánné Molnár Gizella lettek. A kitüntetés emléket állít névadójának, a Református Pedagógiai Intézet egykori lelkész-igazgatójának, a három gyülekezetben szolgáló „tudós és tiszteletes” lelkipásztornak, valamint elismeréssel adózik a ma is kiemelkedően munkálkodó és maradandót alkotó hittanoktatóknak.
Bizonyára az elmúlt évek egyik legkülönlegesebb és legjobb hangulatban elért magyar csúcsteljesítményeként jegyzik majd a Református Matekhétvége – A leghosszabb tanóra című rekordot. A Bocskai István Református Oktatási Központ Apáczai Csere János Középiskola aulájában zajló megméretésen Sőrés Ágnes matematikatanár, magyar rekorder Nyeső Ágnes iskolalelkész és huszonnégy tanuló részvételével megdöntötte a leghosszabb tanítási óra magyarországi rekordját, amelyet 2017-ben szintén ő állított fel ugyanebben az intézményben.
Nélküle ma nem lenne egyházi egyetemünk – felavatták a tíz éve elhunyt egyetemalapító, Hegedűs Loránt emléktábláját a Károli Gáspár Református Egyetemen február 24-én. A Parokia.hu beszámolójának rövid összefoglalója.
Jubileumi évhez érkezett a Károli Gáspár Református Egyetem. A jeles évfordulóra február 24. és október 1-je között magyar és idegen nyelvű konferenciákkal, jubileumi kötettel és számos programmal készülnek a szervezők. Az ünnepi programsorozat nyitóeseményét a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartották február 24-én.
A hittel gazdagított oktatás és értékközvetítés a legfontosabb cél a Károli Gáspár Református Egyetem számára. Az intézmény fennállásának harmincadik évfordulója alkalmából Trócsányi László rektorral beszélgettünk, aki a minőségi tudás átadása mellett a közösségteremtésre és a szövetségben tett szolgálatra helyezte a hangsúlyt.
A református nevelési eszmények gyakorlati pedagógiába ültetését, a református iskolaügyért végzett áldozatos munkát, valamint a hitre nevelést és a református keresztyén értékrend átültetését kívánja elismerni idén is a Magyarországi Református Egyház.
Egyházi oktatási rendszerünk elsődleges célja, hogy mindazok, akiket szolgálunk és igénybe veszik intézményi szolgáltatásainkat, megtapasztalhassák a krisztusi élményt, azt az evangéliumi találkozást, amelynek majd folytatása lehet valamelyik gyülekezetünk közösségében. Többek között ezt hangsúlyozta Balog Zoltán dunamelléki püspök, a Zsinat lelkészi elnöke a XI. Országos Református Köznevelési Konferencián, Balatonszárszón.
Az elmúlt évtizedek rohamos technológiai fejlődése sokakban okoz aggodalmat. A mesterséges intelligencia elterjedésével megjelent az emberiségben a leválthatóság félelme, a robotok által irányított társadalom fiktív képzete. – Annál jobbat nem tudunk létrehozni, mint amilyenek mi magunk vagyunk – vallja Németh Balázs lelkész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatója és oktatója.
Az elmúlt évtizedek nem segítettek bizonyos történelmi eseményekre egyértelmű válasszal szolgálni, azonban a Károli Szabadegyetem most erre igyekszik lehetőséget adni. A közeli múlt eseményeit tárja fel az idei első pódiumbeszélgetésen Várady Tibor, Jugoszlávia korábbi igazságügyi minisztere és Trócsányi László rektor február 22-én.
Ebben a hónapban a legtöbb helyen lezárul a felvételi jelentkezés az egyetemekre, és így kiderül az is, hogy kik terveznek a közeljövőben egyházunk hitéleti képzéseiben részt venni. De mit tanulnak a teológus–lelkész szakirányon hat éven keresztül?
Február az olvasóterem hónapja a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtárában. Az idén százharminchárom éves olvasóteremben február 6-tól a hónap végéig beiratkozási akcióval, rendhagyó órával, játékos feladatlappal és kvízjátékkal várják az olvasókat.
A Magyarországi Református Egyház Országos Óvoda Programja keretében 2022-ben a tervezett fejlesztések felét, harminchárom óvoda építését vagy bővítését és korszerűsítését sikerült megvalósítani. Huszonnégy új óvoda épült és kilenc meglévő óvoda felújítása történt meg országszerte.
Közelednek a jelentkezési határidők a lelkészképző intézményekben. A négy teológia most közös videóban mutatkozik be azoknak, akik fontolgatják a teológiai tanulmányok elkezdését.