Hatalmas tűzvész pusztít az Egyesült Államok nyugati partvidékén található Los Angeles környékén. A városban és a környező településeken több magyar református gyülekezet is működik, ezek közül kettőt kerestünk meg, amelyeknek a temploma nincs messze a tüzektől: telefonon értük el a Hollywoodi Magyar Református Egyház főgondnokát, Okos Károlyt és a San Fernando-völgyi Magyar Református Egyház lelkipásztorát, Jakabffy Zsoltot.
Száz éve, 1924. december 9-én nyitotta meg Vincze Károly cartereti lelkipásztor a Független Amerikai Magyar Református Egyház első gyűlését Pittsburgh egyik külvárosának, Duquesne-nek a templomában. Ekkor hét alapító gyülekezet képviselői voltak jelen: Detroit, New Jersey államból Carteret és Perth Amboy, Pennsylvaniaból Donora, Duquesne, McKeesport és Scranton. De hosszú út vezetett idáig.
„Szivet cseréljen az, aki hazát cserél!” – olvashatjuk Tompa Mihály örökbecsű sorait a Levél egy kibujdosott barátom után című költeményében. De vajon tényleg bujdosásról, vagy újabb kori népvándorlásról van szó? Hazánkat a közelmúltban rengetegen hagyták el átmenetileg, talán örökre, sokan nyugat-európai országokban telepedtek le. Állást és lakást szereztek, de a hitéletük gyakorlásáért még magyarul fohászkodtak a Teremtőhöz. Hogyan tudják ezt a befogadó országokban, idegen nyelvi környezetben megvalósítani? Erre kerestük a választ Németországban, az egyik legnagyobb tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália kölni magyar protestáns gyülekezetében.
Lizik Zoltán élete minden fontos döntésében Istenre hagyatkozott, és sosem bánta meg. Lelkészi szolgálatát egy Duna menti kis faluban kezdte, majd Közép-Európa legnagyobb református templomában, Cegléden folytatta huszonnyolc éven át. Tizenhat éve pedig elvállalta a kanadai Windsor gyülekezetének szolgálatát. 2018-ban először, 2023-ban másodszor választották az idén százéves Amerikai Független Magyar Református Egyház püspökének. Az évfordulót az alapítási helyszín után az amerikai New Brunswickban nagyszabású rendezvényen ünnepelték meg.
További tartalmak