Egyházunk

Hírek

Steinbach_József_zsinat_lelkészi_elnöke

Újratervezett úton

Sportol, kertészkedik, szereti a művészetet, de leginkább az életet. Ifjúkorától lelkésznek készült, majd harmincöt év lelkipásztori és tizenhat esztendő püspöki szolgálat után már a nyugdíjba vonulását tervezte. Az Úristen azonban még tartogatott számára egy új fejezetet: Steinbach József dunántúli püspököt a Zsinat a tavaszi ülésén lelkészi elnöknek választotta.

Tovább a cikkhez
csorba_dávid_gályarabok_fotó_zelenka_attila_1

A gályarabok története nem pusztán a szenvedésről szól

Háromszázötven évvel ezelőtt kezdődtek el azok a perek, amelyekben protestáns, főként kálvinista prédikátorokat ítéltek gályarabságra. A szenvedések közepette erős, hitükért kiálló közösséggé formálódtak a meghurcolt lelkipásztorok, tanítók és egyházi elöljárók. Emlékezetünkben leginkább a szenvedésük történetét őrizzük, pedig szabadulásukat követően folytatták szolgálatukat, ezzel is példát mutatva az utókornak. Csorba Dávid irodalomtörténésszel, teológussal beszélgettünk.

Tovább a cikkhez

További hírek

Isten többet akar adni nekünk egy lapos tévénél

Isten biztonságot és megelégedettséget szeretne adni nekünk; nyugalmat, amelynek egyik eszköze a pénz. Éppen ezért támogatja, hogy gondoskodjunk a jövőnkről – állítja Illéssy János pénzügyi szakember, a Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társasága (KEVE Társaság) korábbi elnöke. Úgy véli, a házasságban közösen sáfárkodunk Isten ránk bízott vagyonával, a családi pénzügyek kapcsán pedig gyakorlati tanácsot is ad.

Naplóink írói – vallomásos írások, és ami mögöttük van

A vallási minták fontosak, hiszen irányt mutatnak. Ám nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a hit személyes ügy, azt helyettünk senki nem élheti meg, s nem is tudja kifejezni. Személyes, de nem magánügy – vallja Borsi Attila János teológus, református lelkész. A Károli Gáspár Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Szabadbölcsészeti Tanszékének tudományos főmunkatársával irodalmi és egyháztörténeti vallomásokról, naplókról és protestáns lelkiismeretességről beszélgettünk. Hogyan hatottak Szent Ágoston és Bonhoeffer legszemélyesebb írásai az egyházra? És miképp élhetjük meg mély személyességgel az egyház és a Szentírás tanítását anélkül, hogy félreértelmeznénk azt? Teológiai elmélkedés.

Van-e többféle kálvinista identitás?

A leányfalui Ravasz László Emlékházba látogattak az egyházkerületek püspökei és főgondnokai, hogy a múltban kapaszkodót találhassanak a jelen problémáinak megértéséhez.

Hirdessétek!

Jézus mindenkori tanítványai azt a küldetést kapták, hogy evangelizáljanak. James Innell Packer angol teológus szerint erre a feladatra akkor képes a keresztyén ember, ha teljes hite van Isten szuverenitásában és kegyelmében. Az evangelizáció és Isten szuverenitása című könyvében azt a kérdést járja körül, hogy mi az összefüggés az ember felelőssége és Isten szuverenitása között, hogy mindennek milyen hatása kell, hogy legyen a keresztyének feladatára, az evangelizációra.

Egy gondolatra hívni a gyülekezetet

Az Érd-parkvárosi Református Egyházközségben hangsúlyos szerepet kapott egyházunk idei tematikája, az élő Ige. Tar Zoltán lelkipásztor minden évben kijelöl egy szakaszt a Szentírásból, amely elkíséri őket az esztendőben. Idén ezt is az élő Ige jegyében választották ki. Emellett közös áhítatra hívja a gyülekezetet minden reggel, amelyet a közös levelezőlistára küld el. Ennek szerkesztésében már a fiatalok is részt vesznek, ezzel is építve az élő közösséget.

Heinrich Bullinger, a türelmes reformátor

A kálvini reformáció formáját névadójának, Kálvin Jánosnak köszönhetjük, de kialakulása a két zürichi reformátorhoz, Zwinglihez és Bullingerhez is szorosan kötődik. Utóbbi – aki 520 évvel ezelőtt született – volt az, aki Kálvin Jánossal egyeztetve elkészítette a hitünk alapjait összefoglaló Második Helvét Hitvallást.

További tartalmak

Videók és galériák

Események